E-usługi w międzyrzeckim szpitalu

E-usługi w międzyrzeckim szpitalu

Informatycy szpitala powoli kończą już prace przy wdrożeniu nowego systemu informatycznego. Na zdjęciu w nowoczesnej serwerowni

MIĘDZYRZEC PODLASKI W międzyrzeckim Szpitalu Powiatowym finalizowane jest kolejne wielkie zadanie, o wartości ponad 1,8 mln zł, czyli kompleksowa informatyzacja szpitala i wprowadzenie e-usług dla mieszkańców. Dzięki temu placówka stanie się nowocześniejsza i bardziej przyjazna dla pacjentów.

Dopiero co pisaliśmy o nowoczesnej pracowni tomografii komputerowej, za prawie 1,4 mln zł, która niedługo zostanie oddana do użytku, a już pora napisać o zmierzającej ku końcowi realizacji projektu „Poprawa dostępności świadczeń zdrowotnych poprzez wdrożenie e-usług w SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim”, dofinansowanego w kwocie ponad 1,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Na czym polega inwestycja? Jak podkreślają dyrektorzy szpitala, są trzy główne osie zadania. Pierwsza to wyposażenie zakładu w 65 kompletnych zestawów komputerowych, połączonych nowoczesną lokalną siecią informatyczną (LAN), z wykorzystaniem światłowodów. Do tego dochodzą dwie nowe stacje opisowe do badań obrazowych oraz przygotowanie specjalnego pomieszczenia i zakup potężnej serwerowni, o pojemności danych 96 terabajtów.

Drugą osią jest zakup i zainstalowanie specjalistycznego oprogramowania do elektronicznej dokumentacji medycznej, tzw. HIS (z ang. Hospital Information System – Szpitalny System Informatyczny). Chodzi o pełny system informacyjny szpitalny, w tym dotyczący rehabilitacji, badań obrazowych, planowania zabiegów, sprawozdawczości, planowania postępowania w poszczególnych komórkach, wizyt lekarskich, dokumentacji pacjentów, historii chorób itd.

Trzeci filar, bodaj najważniejszy, to jest uruchomienie wszystkich dostępnych obecnie e-usług dla pacjentów, czyli rejestrowanie się on-line, powiadamianie poprzez maile i esemesy, planowanie – z pozycji domowego komputera – wizyt, zabiegów, dostęp do swoich wyników badań, rozpoznań, dokumentacji leczenia itp.

– Projekt jest kluczowy dla naszej placówki, bo po pierwsze zabezpiecza w sposób nowoczesny potrzeby pacjentów i pozwala nam dalej się rozwijać. A po drugie daje możliwość dobrego przygotowania się do spełnienia standardów wymiany informacji określonych przez Ministerstwo Zdrowia, a konkretnie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, które w niedalekiej przyszłości staną się obligatoryjne dla wszystkich szpitali w Polsce. Po prostu za kilka lat wszystkie szpitale w Polsce będą musiały posługiwać się dokumentacją medyczną wyłącznie w formie elektronicznej. I my już będziemy na to gotowi – mówi dyrektor SPZOZ Wiesław Zaniewicz. – Mam na myśli systemy prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, zarządzania dokumentacją, elektronicznej archiwizacji dokumentacji, a także innych wprowadzanych przepisów, m.in. dotyczących obrotu produktami leczniczymi.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 25 od 18 czerwca

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: