Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. W tym roku w związku z pandemią COVID-19 nie odbędzie się tradycyjny Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Jest to jednak dobra okazja, by mówić o profilaktyce i przypominać: czas na znaczenie.

Jak czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „każdego roku ok. 160 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u około 80% z nich, nowotwór
wywołany jest przez czynniki zewnętrzne, w tym styl życia, a dzięki zmianie stylu życia można uniknąć zachorowań na około 40-50% nowotworów złośliwych .

Palenie tytoniu, otyłość oraz towarzyszące jej zła dieta i brak ruchu, nadużywanie alkoholu oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV to jedne z głównych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory.

Kampania „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” to wspólna inicjatywa Polskiego
Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, której zadaniem jest zbudowanie w polskim społeczeństwie świadomości wpływu, jaki mamy na swoje zdrowie i życie.

Leczenie nowotworów w czasie pandemii, dla wielu pacjentów wydaje się trudne a lekarze – mało dostępni. Wielu zwleka ze zgłoszeniem się do lekarza. Onkolodzy jednak zachęcają do zgłaszania się do lekarzy pierwszego kontaktu i rozpoczynania leczenia jak najszybciej.

To jednak nie koniec. W związku z prowadzoną akcją szczepień przeciw COVID-19 rząd wprowadził zmiany w harmonogramie szczepień w ramach etapu 1 – bez względu na wiek włączone zostaną osoby z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, w tym pacjenci z nowotworami. Osoby z grupy I powinny zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas będą mogły otrzymać szczepienie wcześniej.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: