Dzięki dofinansowaniu zrealizowali ważne projekty

Dzięki dofinansowaniu zrealizowali ważne projekty

Biała Noc Teatrów Ulicznych została zorganizowana w czerwcu ubiegłego roku

BIAŁA PODLASKA Dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliło zrealizować miastu 3 ciekawe projekty. Bialskie Centrum Kultury otrzymało na nie łącznie 115 tys. zł dofinansowania.

Pierwszym zrealizowanym w minionym roku projektem była "Biała Noc Teatrów Ulicznych", gdzie dofinansowanie MKiDN wyniosło 30 tys. zł, a wkład własny - 10,2 tys. zł. – To niezwykłe widowisko organizowane jest po raz drugi, a Biała Podlaska na jedną noc stała się centrum sztuki ulicznej. Do współpracy zaprosiliśmy grupy artystyczne z Polski i zagranicy (Teatr Jednej Miny, Teatr Azis Light, Squadra Sue), które dzięki swojemu różnorodnemu repertuarowi oraz zróżnicowanym środkom scenicznym umożliwili odbiorcom bliskie obcowanie ze sztuką – relacjonuje Gabriela Bielińska, specjalista ds. promocji w Bialskim Centrum Kultury.

Pokazy odbyły się na Placu Wolności oraz w Parku Radziwiłłowskim i połączone były z warsztatami dla aktorów oraz z warsztatami dla widzów. W związku z sukcesem obu edycji Białej Nocy Teatrów Ulicznych, planowane jest kontynuowanie tego wydarzenia.

"Tańce Podlasia i Lubelszczyzny - nasze dziedzictwo" - to nazwa drugiego projektu, gdzie dofinansowanie wyniosło 10 tys. zł a wkład własny 3,6 tys. zł. – W ramach projektu odbyły się trzy warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, prowadzone przez instruktora Mariusza Żwierko. Atrakcją projektu był wyjazd do ZPiT "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Instruktorzy zespołu poprowadzili warsztaty edukacyjne a dzieci i młodzież mogła również zobaczyć próby zespołu oraz zwiedzić siedzibę zespołu – przypomina pracownica BCK.

I dodaje, że przeprowadzone zostały także dwudniowe warsztaty z tańców Lubelszczyzny. Projekt obejmował także stworzenie nowej choreografii z regionu Suwalszczyzny i zaprezentowanie jej podczas I Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Uwieńczeniem był udział w koncercie ZPiT Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, który odbył się podczas Dni Patrona Miasta Białej Podlaskiej we wrześniu ubiegłego roku.

Dzięki wsparciu MKiDN udało się zakupić także oświetlenie. I tu dofinansowanie było najwyższe (wyniosło 75 tys. zł, dotacja z UM - 25 tys. zł, wkład własny - 2,3 tys. zł). Nowoczesne oświetlenie sceniczne zostało zakupione na potrzeby edukacji kulturalnej.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: