Czy na placu Wolności powinien stanąć pomnik w kształcie krzyża?

Czy na placu Wolności powinien stanąć pomnik w kształcie krzyża?

BIAŁA PODLASKA Podczas ubiegłotygodniowych obchodów święta Konstytucji 3 maja senator Grzegorz Bierecki wystąpił z oryginalnym wnioskiem budowy w Białej Podlaskiej pomnika Czynu Niepodległościowego.

Apel taki zaadresował do prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka. Jak mówił, chodzi o to, by oddać hołd, uczcić pamięć, podkreślić wartości, dla których żyli, cierpieli i ginęli mieszkańcy Południowego Podlasia, walcząc we wszystkich polskich powstaniach i wojnach oraz działając w okresie „Solidarności”. Zaproponował, by monument miał kształt… krzyża i był uzupełnieniem orła stojącego na placu Wolności. Jak stwierdził, "jesteśmy w stanie go ufundować" (relacja z obchodów 3-majowych na str. 15).

Z opinii, jakie napłynęły do redakcji, rodzi się kilka pytań. Po pierwsze, czy centrum miasta jest do tego właściwym miejscem? Na placu odbywają się targi, imprezy rozrywkowe, wreszcie zabawy sylwestrowe, na których gra dość frywolna muzyka i bywa tłuczone szkło. Czyżby zatem trzeba było w przyszłości zrezygnować z sylwestrów w tym miejscu, czy też narażać na naruszenie uczuć jakąś część mieszkańców? Po drugie, przesiadują tam tzw. honorowi mieszkańcy miasta, w ogóle niepasujący do proponowanego pomnika. Wątpliwości można by mnożyć, ale po co? Najlepiej zapytać suwerena i poddać się jego woli.

Prosimy naszych Czytelników o wyrażenie opinii na ten temat, pisząc na adres mailowy redakcja@podlasiak.info.pl lub na naszym profilu facebookowym, albo po prostu wziąć udział w sondzie na stronie www.podlasiak.info.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

 1. Plac Wolności znajduje się obok miejsca straceń, już dawno powinna zniknąć z Placu Wolności frywolna muzyka. „Honorowi mieszkańcy miasta” kpią sobie z władzy, z kamer, z zakazu spożywania napojów alkoholowych. Władza ma Straż Miejską !!!
  Plac Wolności powinien być symbolem patriotyzmu i wolności, tylko nie głupiej wolności „róbta co chceta”.
  Jednego dnia procesja na Boże Ciało i włodarze symbolem moralności, a w dzień ukończenia gimnazjów młodzi /niepełnoletni/ ludzie piją piwo i nikt im nie przeszkadza, ktoś im to piwo sprzedaje. Wszystkie imprezy z alkoholem powinny odbywać się poza centrum miasta, by dzieci nie oglądały pijących, nie słyszały wulgaryzmów a nawet załatwiających potrzeby fizjologiczne. To proste i logiczne. Kasy trzeba w inny sposób poszukać. Kultura nie jest na sprzedaż.
  Od dziecka Plac Wolności był dla mnie szczególnym miejscem.
  Jestem za pomnikiem .
  Tadeusz