Cząstka Suwalszczyzny na bialskiej Nocy Muzeów

Cząstka Suwalszczyzny na bialskiej Nocy Muzeów
fot. J. Dragan

BIAŁA PODLASKA Noc Muzeów była okazją do obejrzenia nie tylko stałych wystaw w Muzeum Południowego Podlasia, ale także prac ze zbiorów rodziny Strumiłłów. Wyjątkową galerię, którą prowadzą na Suwalszczyźnie, założył nieżyjący już znany malarz i poeta Andrzej Strumiłło.

Rodzina artysty na co dzień prowadzi w miejscowości Maćkowa Ruda na Suwalszczyźnie Galerię Strumiłłów. To miejsce poświęcone zmarłemu w 2020 r. Andrzejowi Strumiłło. Malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta mieszkał tam i pracował od połowy lat 80. XX w. Galeria prezentuje kolekcję autorską prac zmarłego artysty, obejmującą lata 1950-2020, przy stale zmieniającej się ekspozycji. Jest również miejscem pokazującym twórczość innych członków rodziny – Danuty, Anny, Rafała i Jana. W galerii odbywają się również koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, wykłady, spotkania literackie i konferencje naukowe.

Część zbiorów postanowili pokazać w Białej Podlaskiej. – Przywiozłam swoje tkaniny, Jakub prezentuje fotografie, Jan zajmuje się scenografią, Rafał jest wielowątkowy, ale udało się wybrać na przykład instalację z drewnianymi ptakami. W naszej galerii można zobaczyć dużo więcej, bo jest fotografia, rzeźba, książki. Na fotografiach mamy konie, ujęcia Maćkowej Rudy. Zdarza nam się tworzyć razem, choć nie zawsze jest to łatwe. Unikam tej współpracy, bo zajmuję się zupełnie inną dziedziną – wylicza Anna Strumiłło.

GALERIA:

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: