Coraz więcej chorych, oddział prawie pełny

Coraz więcej chorych, oddział prawie pełny
fot. archiwum

ZDROWIE Zwiększająca się liczba zachorowań sprawiła, że podjęta została decyzja o objęciu całego kraju żółtą strefą. W województwie lubelskim jednego dnia było prawie 400 chorych. Czekają nas zatem kolejne obostrzenia a jedną z nich jest obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Weszły one w życie w minioną sobotę.

W ubiegłym tygodniu liczba chorych na COVID-19 przekroczyła w kraju próg 4 tys., a w woj. lubelskim było nawet ok 300 chorych dziennie podczas gdy na początku pandemii bywało ich kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt.
Coraz więcej chorych w województwie

11 października w woj. lubelskim odnotowano 304 przypadki i były wśród nich osoby z Białej Podlaskiej. To głównie osoby starsze. Dzień wcześniej, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zmarł 67-letni pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu radzyńskiego, miał choroby współistniejące.

Najnowsze dane, które otrzymaliśmy to te z 12 października. Chorych w woj. lubelskim było 379, w tym 9 osób z Białej Podlaskiej i 13 z powiatu bialskiego.

W ubiegłym tygodniu podczas konferencji premier oraz minister zdrowia poinformowali o wprowadzeniu żółtej strefy w całym kraju, nawet tam, gdzie zachorowań jest stosunkowo niewiele. Na terenie całego kraju trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Dotyczy to m.in. budynków użyteczności publicznej, miejsc kultury, kultu, punktów handlowych, targowiskach, kinach. Nie obowiązuje to m.in. w parkach, lasach, plażach, ogródkach działkowych.

Dodatkowo, w ramach wprowadzonych zmian, podjęto decyzję o ograniczeniu liczby osób biorących udział w przyjęciach ślubnych, konsolacjach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych. Limit wynosi obecnie 50 osób w strefie czerwonej i 75 w strefie żółtej.

Ponadto wracają godziny dla seniorów. Osoby starsze mogą robić zakupy bez kolejek w godz. 10-12. To jednak nie koniec zmian. Decyzją wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, 10 października zostały wstrzymane przyjęcia planowane w szpitalach na oddziałach niezabiegowych, a do tego placówki mają "zwiększyć maksymalnie ilość łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 z wykorzystaniem potencjału oddziałów niezabiegowych".

Jeśli chodzi o Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, to według danych na 12 października w obszarze COVID-19 WSzS w Białej Podlaskiej hospitalizowane są 53 osoby z wynikiem pozytywnym. – Na dzień dzisiejszy w obszarze znajdują się 54 łóżka. Pięć osób wymaga wspomagania oddechowego respiratorem. W Izolatorium przebywa pięciu pacjentów. W związku z poleceniem Wojewody Lubelskiego w bialskim szpitalu wstrzymano planowe przyjęcia niezabiegowe. Taka decyzja ma na celu zwiększenie liczby łóżek zakaźnych. Pacjenci, którzy wymagają dalszej hospitalizacji zostaną przetransportowani do szpitali pierwszego poziomu. Najbliższy szpital pierwszego poziomu w naszym regionie to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim – uzupełnia Magdalena Us, rzecznik placówki.

ramka

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: