Budżet nastawiony na inwestycje, choć z kredytem

Budżet nastawiony na inwestycje, choć z kredytem
fot. J. Dragan

BIAŁA PODLASKA Założenia przyszłorocznego budżetu miasta Biała Podlaska zostały przedstawione 7 grudnia w obecności radnych. Miasto planuje kolejne inwestycje, ale także zaciągnięcie sporego kredytu.

– W przyszłym roku przeznaczymy na inwestycje prawie 100 mln zł, z czego blisko 37 mln zł pochodzić będzie z funduszy zewnętrznych. Ogółem przyszłoroczne wydatki budżetowe zaplanowane zostały w kwocie 438 mln zł, natomiast dochody na poziomie 381 mln zł – zapowiedział podczas prezentacji budżetu prezydent miasta Michał Litwiniuk.

Największym wyzwaniem okazała się galopująca inflacja, powodująca wzrost cen towarów i usług, trwająca pandemia covid-19 oraz zmiany wprowadzone przez rząd programem Polski Ład. Szczególnie te ostatnie będą miały kolosalny wpływ na finanse miasta. Jak wynika z prognoz ministerstwa, w 2022 r. w wyniku reform podatkowych Biała Podlaska może otrzymać około 17 mln zł mniej z PIT niż zakładały pierwotne analizy. To spowoduje, że po raz pierwszy od co najmniej kilkunastu lat dochody miasta w porównaniu z rokiem poprzednim będą niższe.

– Mimo tej trudnej sytuacji, zaplanowaliśmy budżet maksymalnie bezpieczny dla naszych mieszkańców, nie zwalniając tempa rozwoju naszego miasta. W projekcie przyszłorocznego budżetu znalazła się rekordowa w historii Białej Podlaskiej kwota na inwestycje – blisko 100 mln zł, zarówno na nowe, jak i rozpoczęte już przedsięwzięcia – mówił 7 grudnia prezydent miasta.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy