Boże Narodzenie to czas radości i wdzięczności

Boże Narodzenie to czas radości i wdzięczności
fot. archiwum

Rozmawiamy o. Michałem Hadrichem OMI, proboszczem Sanktuarium Maryjnego w Kodniu, o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia i przeżywaniu najbliższych dni.

Przed nami święta Bożego Narodzenia. Jak się przygotować, by przeżyć je jak najpełniej?

– Do świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy się tradycyjnie poprzez okres Adwentu, który w kościele katolickim ma dwojaki wydźwięk. Z jednej strony to czas oczekiwania na powtórne nadejście Pana Jezusa przy końcu dni, a z drugiej strony bezpośrednie przygotowanie do świętowania rocznicy Jego narodzin. Czas Adwentu to przede wszystkim uczestnictwo w roratach, dobre postanowienie adwentowe, przeżycie rekolekcji adwentowych i szczera spowiedź. Pamiętajmy, że w święta Bożego Narodzenia nie odwiedzi nas inspektor z sanepidu i nie będzie sprawdzał, czy dom jest posprzątany w dostatecznym zakresie, albo czy wystarczy nam jedzenia. Natomiast jeśli zapomnimy o spowiedzi i przygotowaniu naszego serca, to mylimy przeżywanie Bożego Narodzenia ze zwyczajnym odpoczynkiem.

Co zrobić, gdy na czas świąt zostajemy objęci kwarantanną lub jesteśmy w izolacji w związku z pandemią koronawirusa? Dla wielu wiernych może być to powodem do smutku, wrażenia odosobnienia i braku możliwości pełnego przeżywania świąt.

– Żyjemy w ciekawych czasach i pandemia koronawirusa wiele tych naszych tradycji zmienia albo weryfikuje. Niektórzy z nas nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach czy mszach świętych z powodu choroby lub kwarantanny. Mamy wiele możliwości łączenia się z naszymi kościołami, czy to poprzez telewizję, radio, czy internet. Pamiętajmy jednak, aby do uczestnictwa w takiej eucharystii się przygotować.

Więcej w wydaniu papierowym „Podlasianina” do kupienia w sklepach, kioskach, na poczcie oraz na www.eprasa.pl do 3 stycznia.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: