Bialski lekkoatleta w czołówce mistrzostw świata w Tampere

Bialski lekkoatleta w czołówce mistrzostw świata w Tampere

W najlepszej próbie Piotr Tarkowski uzyskał 7,59 m

Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska zajął jedenaste miejsce w konkursie skoku w dal podczas 17. IAAF Mistrzostw Świata U20 w fińskim Tampere. W finale wyprzedził jedynie drugiego z Polaków – Bartosza Gąbkę.

Na mistrzostwa podopieczny trenera Tadeusza Makaruka jechał z rekordem życiowym wynoszącym 7,65 m (najsłabszym wśród finalistów). Wprawdzie, gdy zdobywał w tym roku tytuł mistrza Polski U20, to skoczył 7,81 m, ale sprzyjał temu zbyt silny wiatr.

Eliminacje przebiegały bardzo nerwowo. Tarkowski dwie pierwsze próby spalił i dopiero w ostatniej uzyskał 7,58 m, by z ósmym wynikiem zakwalifikować się do środowego finału.

– Zmienny wiatr nie sprzyjał zawodnikom, co spowodowało, że obaj nasi reprezentanci przysporzyli swoim kibicom niemało emocji – opowiada trener Makaruk. – Bartek uzyskał w pierwszej i drugiej identyczny wynik, zaledwie 7,06 m, a Piotrek „spalił” nieznacznie dwie pierwsze. Szkoda było  szczególnie pierwszego skoku, w którym, jak wynika z nagranego filmu, przy jedno-dwucentymetrowym nadepnięciu na belkę pofrunął na odległość około 7,90 m! W trzeciej Piotrkowi zapisano początkowo 7,68 m, ale później dopatrzono się śladu na piasku po zaczepionym na jego plecach numerze startowym i skorygowano wynik do 7,58 m.

Jeden ze „spalonych” skoków rozbudził jednak apetyt na wejście bialczanina w środowym finale do najlepszej ósemki świata. Po pierwszym udanym skoku na odległość 7,55 m zajmował szóste miejsce, ale znajdujący się za nim rywale w kolejnych próbach okazali się od niego lepsi. Piotrek, mimo poprawienia wyniku w trzeciej o 4 cm (w drugiej przekroczył),  spadł ostatecznie na jedenaste miejsce i później już nie skakał. Na pocieszenie trzeba  zauważyć, że do premiowanej awansem do najlepszej ósemki lokaty naszemu lekkoatlecie zabrakło tylko 4 cm (ósmy Ukrainiec Andrij Awramenko skoczył 7,63 m) a w szerokim finale znaleźli się tylko trzej Europejczycy.

Tytuł mistrza świata wywalczył Japończyk Yuki Hashioka, który już w pierwszej próbie zaliczył 8,03 m, drugi był Kubańczyk Maikel Y. Vidal (7,99 m), a trzeci – Jamajczyk Wayne Pinnock (7,90 m). A Tarkowskiego będziemy mogli zobaczyć już w najbliższą niedzielę (22 lipca) po południu podczas rozgrywanych w Lublinie lekkoatletycznych mistrzostw Polski seniorów. Zawody będą transmitowane przez TVP.

Roman Laszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: