Biała Podlaska: Zaburzenia słuchu będą leczyć w nowym budynku

Biała Podlaska: Zaburzenia słuchu będą leczyć w nowym budynku

Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę ośrodka rehabilitacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami słuchu i mowy oraz innymi niepełnosprawnościami. Według planów bialskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, prace zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

– Zajmujemy się rehabilitacją dzieci i młodzieży niesłyszącej, z zaburzeniami słuchu, mowy i z innymi niepełnosprawnościami – mówi Jowita Władyczuk, prezes Lubelskiego Centrum Medycznego, podlegającego pod Polski Związek Głuchych. – Na początku działalności naszej placówki znajdowaliśmy się na parterze budynku przy ulicy Sienkiewicza. Jednak wzrost zapotrzebowania na wsparcie sprawił, że warunki lokalowe przestały być wystarczające. Z czasem zaczęliśmy też korzystać z lokalu przy ul. Kąpielowej, ale to też okazało się zbyt mało. Postanowiliśmy więc, że wykorzystamy nasz potencjał i się rozbudujemy – dodaje.

W budynku, którego budowę oficjalnie zainaugurowano przy ul. Sienkiewicza, odbywać się będą zajęcia logopedyczne, pedagogiczne, z integracji sensorycznej i arteterapii. Będzie miał powierzchnię 220 mkw. Obecnie z ośrodka korzysta 260 dzieci, a niebawem będzie można pomóc jeszcze większej liczbie potrzebujących diagnozy i wsparcia. Parterowy budynek, jak zapowiada Władyczuk, ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Koszt inwestycji to 1,2 mln zł netto. Fundusze pozyskiwane są od sponsorów, a część stanowią własne pieniądze. Wsparcia póki co nie udzieliły jeszcze instytucje wojewódzkie, takie jak Urząd Marszałkowski czy Urząd Wojewódzki. Dlatego PZG apeluje o pomoc do mieszkańców miasta. Na szczęście są też i tacy, którzy nie czekali na apel, tylko bez słowa pospieszyli z pomocą. Tak właśnie w prace włączyła się firma budowlana Stanisława Romaniuka, który od lat wspiera środowisko osób głuchych i słabosłyszących.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 29 od 16 lipca

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: