Biała Podlaska: Wielka gala rowerowych mistrzów Polski
12 rowerów i dziesiątki nagród rozdano podczas wielkiej Gali Miasto Mistrzów w amfiteatrze w Białej Podlaskiej, podsumowującej olbrzymi sukces miasta i jego przyjaciół w piątej edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski Aktywne Miasta.
Galę zorganizowano w piątek 8 września. Przypomnijmy, że przez cały czerwiec trwała ogólnopolska rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, którą wygrała Biała Podlaska, powtarzając ubiegłoroczny sukces i wykręcając w tym roku rekordowe 1 139 630 kilometrów.
Sprawiło to, że przez kilka tygodni miasto Biała Podlaska było „na ustach” całego kraju. Ukazało się mnóstwo artykułów prasowych, audycji radiowych i materiałów telewizyjnych (m.in. stacji TVN), opisujących ten sukces. Jak wyliczono w Urzędzie Miasta, gdyby Biała Podlaska chciała zafundować sobie płatną promocję w mediach na taką skalę, musiałaby wydać… prawie 1 milion złotych! A w tym przypadku ta promocja była całkowicie za darmo. Wystarczyło, że rowerzyści z Białej Podlaskiej i okolic pobrali specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz darmową aplikację Aktywne Miasta, która rejestrowała trasy i ich długości, a później kręcili przez cały czerwiec kilometry.
W piątkowe popołudnie w bialskim amfiteatrze w założeniu zamkowo-parkowym Radziwiłłów odbyło się uroczyste podsumowanie tego przedsięwzięcia. Prezydent miasta Michał Litwiniuk podziękował wszystkim grupom, instytucjom, gminom oraz osobom, które włączyły się w akcję, wręczając nagrody najlepszym uczestnikom tego sportowego wyzwania.
– Udało nam się stworzyć fajną wspólnotę, znaleźć sposób nie tylko na siebie samych, ale także na nasze miasto, na naszą samorządową wspólnotę, a także mieszkańców naszych sąsiednich gmin. Znaleźć sposób na wyjątkową w skali całego kraju promocję naszego miasta – mówił prezydent Litwiniuk. – Zrobiliśmy swojemu miastu, a więc i sobie samym, najwspanialszy prezent. Sobie samym, bo zmotywowaliśmy się do fajnego, aktywnego, zdrowego, ekologicznego, ekonomicznego i tak bardzo integrującego stylu nie tylko spędzania wolnego czasu, ale po prostu stylu życia. Bo w ten sposób dojeżdżamy codziennie do pracy, dzieci w ten sposób dojeżdżają do szkół, na zajęcia pozalekcyjne. Jesteśmy prawdziwą – nie tylko tytularną, z racji zwycięstwa w rywalizacji – rowerową stolicą Polski. Wielkie brawa wam za to!
Gratulacje bialczanom przesłali – za pośrednictwem nagranych filmów, wyświetlonych na scenie w amfiteatrze – prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, pomysłodawca i organizator rywalizacji o Puchar RSP, a także prezydent Puław Paweł Maj i prezydent Gniezna Tomasz Budasz, z którymi to miastami Biała Podlaska dzieli podium z końcowej klasyfikacji (drugie miejsce Puławy i trzecie Gniezna).
– Milion kilometrów, ponad 6 tysięcy uczestników, wspaniałe wyniki. Wiem, że za rok będziecie ponownie walczyć. Macie szalonego prezydenta i wy jesteście szaleni – powiedział Rafał Bruski.
– Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem wyczynów rowerzystów z Białej Podlaskiej, pod przewodnictwem prezydenta Michała Litwiniuka. Życzymy dalszych sukcesów na rowerowej ścieżce – pogratulował Paweł Maj.
– Gratuluję ogromnego sukcesu. Mamy wzór do naśladowania. Będziemy cały czas dążyli do tego, aby dogonić was na drodze, i kiedyś również taką liczbę kilometrów wykręcić – zapewnił Tomasz Budasz.
Warto dodać, że na galę do amfiteatru specjalnie przyjechała z Puław delegacja cyklistów z grupy Puławoaktywni, by uhonorować dyplomami i upominkami prezydenta Litwiniuka oraz osoby koordynujące bialskie kręcenie, doceniając zaciętą, ale w duchu fair play, sportową walkę do samego końca między oboma miastami.
Wzruszającym momentem gali było zaproszenie na scenę Weroniki i Pawła, bohaterów historii pięknej rowerowej miłości. – Poznali się rok temu dzięki Rowerowej Stolicy Polski. Dziś czekają na owoc tej miłości, i przyszłą zawodniczkę w kręceniu kilometrów. Wspólna pasja potrafi złączyć dwie ścieżki w jedną, a Rowerowa Stolica Polski – odmienić życie – powiedziała prowadząca galę Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Weronika i Rafał opowiedzieli, jak to poznali się dopiero rok temu, na gali podsumowującej ubiegłoroczną rywalizację. – Nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Dopiero te rowery i RSP nas połączyły – wyznali. Wkrótce Weronika będzie szczęśliwą mamą. Prezydent wręczył parze w prezencie fotelik rowerowy.
Następnie spośród wszystkich uczestników konkursu „Kręcimy dla Białej Podlaskiej” wyłoniono laureatów. Za zajęcie miejsc 1-3 w poszczególnych kategoriach indywidualnych i grupowych wręczono rowery, nagrody finansowe i statuetki (rowery otrzymali zwycięzcy kategorii indywidualnych).
Oto wszyscy laureaci:
- Najlepsza kobieta (bez względu na wiek):
I miejsce – Urszula Awerczuk – 6 368 km (TKKF Krzna Biała Podlaska),
II miejsce – Agnieszka Jakoniuk – 4 098 km (Rowery z Madler),
III miejsce – Lucyna Jaroć – 3 595 km (TKKF Krzna Biała Podlaska).
I miejsce – Łukasz Skolimowski – 4 767 km (Klub Biegacza Biała Biega),
II miejsce – Ernest Rudzki – 4 446 km (ButyOlivier.pl),
III miejsce – Karol Kakietek – 4 398 km (Gmina Biała Podlaska).
- Najlepszy uczeń szkoły podstawowej, klasy 1-3:
I miejsce – Natalia Mikitiuk, Szkoła Podstawowa nr 5 (239 km),
II miejsce – Liliana Wrzosek, Szkoła Podstawowa nr 4 (226 km),
III miejsce – Konstancja Kuzawińska, Szkoła Podstawowa nr 4 (155 km),
I miejsce – Maciej Pasternak, SSP Sielczyk (450 km),
II miejsce – Franciszek Moczulski, Szkoła Podstawowa nr 5 (298 km),
III miejsce – Aleksander Maliszewski, Szkoła Podstawowa nr 9 (282 km).
- Najlepszy uczeń szkoły podstawowej, klasy 4-6:
I miejsce – Wiktoria Ciok, Szkoła Podstawowa nr 9 (757 km),
II miejsce – Zuzanna Szwed, Szkoła Podstawowa nr 6 (651 km),
III miejsce – Magdalena Gajownik, Szkoła Podstawowa nr 4 (555 km),
I miejsce – Maciek Pasternak, Szkoła Podstawowa nr 6 (1 706 km),
II miejsce – Sebastian Kordaczuk, Szkoła Podstawowa nr 6 (1 102 km),
III miejsce – Marcin Olesiejuk, Szkoła Podstawowa im.1000-lecia Państwa Polskiego w Sworach (833 km).
- Najlepszy uczeń szkoły podstawowej, klasy 7-8:
I miejsce – Monika Olesiejuk, Szkoła Podstawowa im.1000-lecia Państwa Polskiego w Sworach (1119 km),
II miejsce – Urszula Rafalska, Szkoła Podstawowa nr 9 (625 km),
III miejsce – Laura Zadrożniak, Szkoła podstawowa nr 2 (187 km),
I miejsce – Michał Kusznieruk, Szkoła Podstawowa nr 9 (1 927 km),
II miejsce – Kuba Kordaczuk, Szkoła Podstawowa nr 6 (1 183 km),
III miejsce – Maciek Kiryła, Szkoła Podstawowa nr 6 (1 167 km).
- Najlepszy uczeń szkoły ponadpodstawowej:
I miejsce – Karolina Rafalska, Platerka (1 515 km),
II miejsce – Aleksandra Melnik, Kraszak (633 km),
III miejsce – Natalia Multan, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 (538 km),
I miejsce – Kornel Czemierowski, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 (2 090 km),
II miejsce – Łukasz Kusznieruk, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 (2 078 km),
III miejsce – Gracjan Dunajko, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 (1 736 km).
Warto dodać, że Karolina Rafalska choruje na cukrzycę typu I. – Swoją osobą pokazuje wszystkim nam, a szczególnie swoim rówieśnikom, że można normalnie żyć, robić co się lubi, a nawet wygrywać. Bo chcieć znaczy móc – napisała Kasia na FB.
Nagrody grupowe
- Najlepsza szkoła (spośród wszystkich szkół):
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 28 409,75 km,
II miejsce – Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury – 25 738,52 km,
III miejsce – Kraszak – 23 767,95 km.
- Najlepsza grupa rowerowa, klub sportowy/rekreacyjny:
I miejsce – TKKF Krzna Biała Podlaska – 76 452 km,
II miejsce – Klub Biegacza Biała Biega – 46 762,94 km,
III miejsce – Parafia na Brzeskiej – 40 698,42 km.
- Najlepsza instytucja:
I miejsce – Urząd Miasta Biała Podlaska – 31 544,93km,
II miejsce – Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej – 25 321,44 km,
III miejsce – Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej – 19 716,22 km.
- Najlepsza gmina:
I miejsce – gmina Biała Podlaska – 43 441 km,
II miejsce – Leśna Podlaska – 18 421,98 km,
III miejsce – Piszczac i okolice – 5 838,21 km.
Ponadto nagrody specjalne, w dowód uznania ich obecności, zaangażowania oraz pozytywnego nastawienia, otrzymali Halszka Kiryła i Jan Konstanty Staniszewski.
W poprzednich edycjach RSP swoją nagrodę wręczał też poseł na Sejm RP Riad Haidar – dla osoby, która przejeżdżała najwięcej kilometrów ostatniego dnia rywalizacji, tj. 30 czerwca. Po jego śmierci przyznawanie nagrody postanowili kontynuować dotychczasowi współpracownicy i przyjaciele posła – Anna i Adam Wiczukowie. Statuetkę dali w tym roku Lucynie Jaroć.
Wręczenie tylu nagród nie byłoby możliwe, gdyby nie liczni sponsorzy. Jednym z nich był sklep rowerowy Giant z Białej Podlaskiej, który dodatkowo w czerwcu oferował bezpłatny przegląd i podstawowy serwis rowerów uczestnikom rywalizacji w RSP.
Jedną z atrakcji piątkowej imprezy była fotobudka 360 oraz loteria dla publiczności, w której do wygrania było mnóstwo atrakcyjnych nagród, w tym… dwa rowery! Na koniec uczestnicy imprezy wybrali się na wspólną, nocną przejażdżkę ścieżkami rowerowymi Białej Podlaskiej, by na koniec posilić się gorącym gulaszem.
Zgodnie z regulaminem konkursu „Kręcimy dla Białej Podlaskiej”, osoby które przejechały 300 kilometrów bądź więcej, otrzymują niespodziankę – koszulkę rowerową, która z pewnością przyda się na długie rowerowe wyprawy. Kto jeszcze jej nie odebrał, może to zrobić w Centrum Informacji Turystycznej przy placu Wolności.
Jacek Korwin
zdjęcia Jacek Korwin
Zobacz też całą galerię zdjęć z podsumowania rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski:
Gala Miasto Mistrzów zwieńczeniem rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023
Komentarze
Brak komentarzy