Biała Podlaska: Więcej lokali z koncesją i alkohol po 22.00

Biała Podlaska: Więcej lokali z koncesją i alkohol po 22.00

Znów będzie można kupować alkohol po godzinie 22, a koncesji na sprzedaż alkoholu wydawanych będzie więcej. Uchwały w tej sprawie przegłosowali radni podczas sesji 21 grudnia.

Znów będzie można kupować alkohol po godzinie 22, a koncesji na sprzedaż alkoholu wydawanych będzie więcej. Uchwały w tej sprawie przegłosowali radni podczas sesji 21 grudnia.

Dyskusję rozpoczął radny Sławomir Potocki (Zjednoczona Prawica), który przypomniał, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości, jak mówi sama nazwa, wskazuje na wartości związane z zachowaniem trzeźwości, a niektórzy radni zwracają uwagę jedynie na interes przedsiębiorców. – W uzasadnieniu uchwały czytamy, że na zmianie stracili przedsiębiorcy. Ale trzeba zauważyć, że nie wszyscy. Zyskali kierowcy taksówek, bo jeżdżą po alkohol za miasto. Czynnik finansowy jest jednak hamulcem, który powstrzymuje i pomaga przestrzec się przed nałogiem. Uważam, że handel po godzinie 22 nie jest konieczny, produkty spożywcze to nie są zakupy pierwszej potrzeby – uważa Potocki.

Samo ograniczenie sprzedaży w godzinach nocnych ocenił pozytywnie i nie chciał, aby coś w tej materii się zmieniło.  – Niektórzy mówią, że to prohibicja. To nie jest prohibicja, bo alkohol można spożywać w restauracjach. Kupowanie po godzinie 22 to kupowanie na dopicie – dodał.

Głos zabrał także radny Stanisław Nikołajczuk (Zjednoczona Prawica). Wypowiadał się jednak nie tylko jako radny, ale także jako członek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Poinformował, że wzrost o jeden punktów sprzedaży alkoholu w jednym miejscu powoduje wzrost o 1,5 proc. osób z problemem alkoholowym.

– Uważamy, że dostęp do alkoholu w naszym mieście jest w zasięgu ręki. Nikt nie konsultował z mieszkańcami, czy sytuacja po wprowadzeniu ostatniej uchwały się zmieniła. Prosimy wziąć pod uwagę głosy mieszkańców. Zależy nam na tym, aby dzieci i młodzież z naszego miasta wzrastały w trzeźwości. Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka głosują za abstynencją od alkoholu – wygłosił te słowa w imieniu ugrupowania. Zaapelował o wycofanie się z podejmowania "tej nieprzemyślanej uchwały", zasięgnięcie opinii mieszkańców osiedli, Straży Miejskiej oraz Policji na temat bezpieczeństwa na osiedlach. Bowiem w opinii radnego tam, gdzie jest kilka sklepów na osiedlu, nasilają się wybryki chuligańskie.

O zdjęcie uchwały z porządku obrad, przeniesienie na kolejną sesję, a wcześniej skierowanie tematu do konsultacji społecznych, wnioskował też radny Karol Sudewicz (Zjednoczona Prawica). Pomysł ten jednak przepadł w głosowaniu.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 1 od 31 grudnia

Nowe limity koncesji na alkohol

Po wejściu w życie uchwały, punktów, w których sprzedawany będzie alkohol do 4,5 proc. i piwo, ma być łącznie 190 (wcześniej 170), w tym do spożycia poza miejscem sprzedaży ma być maksymalnie 115 (wcześniej 110), a do spożycia w miejscu sprzedaży – 75 (wcześniej 60).

Alkohole w przedziale 4,5-18 proc. będzie można kupić łącznie w 120 miejscach (wcześniej 90), w tym do spożycia w miejscu sprzedaży – 45 (wcześniej 30), a do spożycia poza miejscem sprzedaży – 75 (wcześniej 60).

Trunki o najwyższej zawartości alkoholu (powyżej 19 proc.) można będzie kupić w 50 punktach z możliwością spożycia w miejscu sprzedaży i w 70 poza miejscem sprzedaży.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: