Biała Podlaska: Upamiętnią postać św. Jozafata

Biała Podlaska: Upamiętnią postać św. Jozafata

W kaplicy parku Radziwiłłowskiego przez kilkadziesiąt lat spoczywały szczątki św. Jozafata

 O tym, że park Radziwiłłowski kryje wiele ciekawych eksponatów, doskonale wiemy, jednak wciąż wiele jest tych nieujawnionych. Niedawno podczas remontu kaplicy zamkowej Radziwiłłów odkryto miejsce, w którym przez pewien czas spoczywały szczątki św. Jozafata Kuncewicza.

Po zdjęciu zabytkowej posadzki ceglanej w kaplicy zamkowej Radziwiłłów odkryto grób w formie wykopanego w ziemi prostokątnego dołu zasypanego piaskiem. – Ze względu na fakt, że w kaplicy zamkowej od 1706 roku były przechowywane relikwie św. Jozafata Kuncewicza - odkryte miejsce najprawdopodobniej jest namacalnym śladem tej historii. Relikwie św. Jozafata przechowywane były w kaplicy prawie 60 lat – tłumaczy Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Jak relikwie trafiły do Białej Podlaskiej? – 12 listopada 1626 roku w Witebsku, Jozafat Kuncewicz został przez fanatyków prawosławnych zamordowany. Unici nocą wydobyli jego ciało i przenieśli je do Połocka, gdzie mieściła się siedziba arcybiskupa Kuncewicza. Tam zostało złożone jego ciało. Prawosławni dążyli do całkowitego wymazania z pamięci unity, dlatego bazylianie zdecydowali się ukryć trumnę ze szczątkami. Istniało bowiem prawdopodobieństwo, że fanatycy prawosławni wedrą się do kaplicy i zniszczą szczątki arcybiskupa – opowiada Jerzy Flisiński, historyk i regionalista.

Czytaj więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 29 od 16 lipca

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: