Biała Podlaska: Prześwietlamy wydatki sekretariatu prezydenta miasta

Biała Podlaska: Prześwietlamy wydatki sekretariatu prezydenta miasta

W poprzedniej kadencji w sekretariacie prezydenta miasta pracowały cztery osoby, teraz dwie

Zawrzało po naszej ostatniej publikacji materiału o wykupie przez władze miasta markowych tabletów za symboliczne 10 zł. Niektórzy miejscy urzędnicy są w szoku, bo ich nikt nie pytał o możliwość wykupu sprzętu należącego do miasta za symboliczną kwotę. I pytają o inne wydatki poprzedniej władzy.

– Ile kosztuje utrzymanie samochodu służbowego prezydenta? – to pytanie pada najczęściej. Postanowiliśmy więc sprawdzić i odpowiedzieć czytelnikom, rozwiewając wątpliwości. Otóż koszty paliwa tankowanego do służbowego auta prezydenta w 2018 roku wynosiły 9456,55 zł brutto. Oznacza to, że w ubiegłym roku co miesiąc wydawano na paliwo średnio 788 zł. W tym roku, do 14 marca, na paliwo poszło 2196,37 zł brutto, a więc średnio około 730 zł za miesiąc.

Jednak zasadnicza różnica leży gdzie indziej. Poprzedni prezydent zatrudniał kierowcę, który za prowadzenie służbowej skody, nierzadko po godzinach pracy urzędu, pobierał niemałe wynagrodzenie. Wraz z trzynastką, premią, nagrodą, ekwiwalentem za pralnię i używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, w 2018 roku zarobił prawie 66 tys. zł. W kampanii nieoficjalnie mówiło się, że prezydent Dariusz Stefaniuk używa służbowego auta do prywatnych celów, publikowano nawet dokumentujące to zdjęcia (np. jak pakował zakupy pod marketem do bagażnika), ten jednak się od tego odcinał.

Czy obecnie miasto zatrudnia kierowcę służbowej skody? – Do dzisiaj nie zatrudniono kierowcy. Średni miesięczny koszt paliwa to od 788,05 do 878,55 zł brutto – odpowiada Henryk Bujnik, kierownik referatu administracyjnego Urzędu Miasta. Prezydent Michał Litwiniuk podtrzymuje swoją zapowiedź sprzed wyborów i do pracy przyjeżdża rowerem, z auta służbowego korzysta sporadycznie.

A jak wyglądało w poprzedniej kadencji i w obecnej zatrudnienie w sekretariacie prezydenta? Według danych uzyskanych w UM, w 2017 roku koszty osobowe utrzymania sekretariatu wiązały się z zatrudnieniem: sekretarki, asystenta prezydenta, podinspektora ds. obsługi prezydenta (na tym stanowisku nastąpiła zmiana w czasie kadencji) oraz pomocy administracyjnej, co łącznie w 2017 roku dało kwotę 97,7 tys. zł. W 2018 roku, do listopada, koszty te wyniosły prawie 112,5 tys. zł.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 13 od 26 marca

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: