BIAŁA PODLASKA: Podwyżka wynagrodzenia dla rodzin zastępczych

BIAŁA PODLASKA: Podwyżka wynagrodzenia dla rodzin zastępczych

– Mamy dwoje swoich dzieci i troje w rodzinie zastępczej. Nie zastanawiałam się długo, wiedziałam, że tego chcemy – mówi Sylwia Zalewska. Wraz z mężem zdecydowali się na ten krok i dziś nie żałują. Bialski ratusz w związku ze zbliżającym się dniem rodzicielstwa zastępczego rozpoczął kampanię promocyjną.

– Zależy nam na tym, bo mamy dziś 25 dzieci, które potrzebują zastępstwa w swoich rodzinach. To dzieci, które nie są sierotami, ale których rodzice pozbawieni są praw rodzicielskich. Są one umieszczane w domach dziecka, a to, jak wiadomo, może być dla nich traumą – uważa prezydent Dariusz Stefaniuk. – Chcemy namawiać mieszkańców Białej Podlaskiej do tego, żeby takie dzieci przyjmować do siebie i tworzyć rodzicielstwo zastępcze.

– Powstała też specjalna stron internetowa www.rodzicielstwozastepcze-bialapodlaska.pl, na której osoby, które byłyby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym, mogły otrzymać wszelkie potrzebne informacje. Do tego można przyjść do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie pracownicy są otwarci, można o tym tutaj porozmawiać – zachęca Ewa Borkowska, dyrektor MOPS.

Jak będzie wyglądała wspomniana kampania? Prezydent zapowiada reklamy w lokalnych mediach i filmik promujący rodzicielstwo zastępcze. To nie pierwszy krok w tym kierunku. Na rzecz rodzin zastępczych w styczniu podjęta została decyzja o podwyżce ich wynagrodzeń. Zawodowe rodziny zastępcze otrzymają dodatkowe 200 zł.

Rodzicielstwo zastępcze jest promowane podczas różnego rodzaju wydarzeń dla mam oraz rodzin. Podczas Aktywnej Mamy zorganizowanej 15 kwietnia, oprócz pracowników MOPS opowiadających o tej idei, była także rodzina zastępcza z Białej Podlaskiej. – To jest ogromna satysfakcja, że można tym dzieciom pomóc. Poza tym ogrom miłości, którą się nie tylko daje, ale i otrzymuje. Dzieci są wdzięczne i kochane. Poza tym jest wesoło, mamy jeszcze psy i kota – mówi Sylwia Zalewska. I wspomina, że przed przyjęciem dzieci wraz z mężem przechodzili szkolenia na rodzinę zwykłą, a potem zawodową: – Co roku przechodzimy testy z psychologiem – dodaje.

Prezydent zapowiada, że oprócz kampanii miasto prowadzi działania, które doprowadzą do powstania domu dla rodzin zastępczych.

Więcej w 7 numerze (wydanie od 24 kwietnia) tygodnika Podlasiak

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: