Biała Podlaska: Festiwal jazzowy pełen gwiazd

Biała Podlaska: Festiwal jazzowy pełen gwiazd

Już tylko kilkanaście dni dzieli miłośników muzyki jazzowej od wielkiego święta, jakim jest Podlasie Jazz Festival. Po raz siedemnasty organizuje go w auli AWF prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego i doskonały kontrabasista Jarosław Michaluk.

Impreza przyczyniła się do podniesienia kultury muzycznej i upowszechnienia jazzu na Południowym Podlasiu. Koncertowali na niej znakomici polscy artyści oraz międzynarodowe gwiazdy ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, Ameryki Południowej, Indonezji, a także Białorusi i Ukrainy. Najbliższa edycja zapowiada się bardzo interesująco.

Rozpocznie ją w sobotę 20 października o godz. 18 koncert wirtuoza organów hammonda Wojciecha Karolaka i jego trio, świętującego w tym roku 60-lecie pracy artystycznej. Kariera muzyczna Karolaka (w roli saksofonisty) zaczęła się w 1958 r., kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers. Grał tam u boku Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Krzysztofa Komedy. Trzy lata później poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia. Wielkie sukcesy zagraniczne święcił z zespołem Michała Urbaniaka. Komponował muzykę filmową i teatralną, a nawet rozrywkową do tekstów żony, Marii Czubaszek. W 2007 r. otrzymał "Mateusza" – Nagrodę im. Mateusza Święcickiego za całokształt twórczości, przyznaną przez Redakcję Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia. W 2010 r. został uhonorowany nagrodą "Złoty Fryderyk" za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2013 r. otrzymał honorowego Swingującego Kruka, przyznawanego wielkim osobowościom jazzu.

Tuż po grupie Karolaka usłyszymy jednego z najwybitniejszych gitarzystów, nowojorczyka Deana Browna, z czołówką światowego jazzu. Najnowszy jego projekt to międzynarodowa konstelacja gwiazd, a wśród nich rewelacyjny wibrafonista Bernard Maseli.

Niedzielny (21 października) maraton rozpocznie się o godz. 18, występem nowego tria szefa festiwalu Jarka Michaluka w autorskim programie. Po nim usłyszymy Free Funk Trio pianisty i klawiszowca Wojciecha Konikiewicza, reaktywowane specjalnie na ten festiwal. Konikiewicz gra od początku lat 80., wzbudzając sensację przełamującą stereotypy mieszanką funku, free jazzu, reggae, bebopu i harmolidic. Grał z najwybitniejszymi jazzmanami oraz prowadził warsztaty muzyczne na brytyjskich i amerykańskich uczelniach. W ostatnich latach koncertował ze swoimi zespołami i projektami w Azji (Chiny, Korea Południowa, Indie, Japonia) oraz Europie (m.in. Wielka Brytania). Konikiewicz ma w dorobku ponad 100 płyt.

Podlaską ucztę jazzową zakończy koncert wyjątkowej wokalistki Anny Marii Jopek i jej tria. Jopek ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawa w klasie fortepianu. Śpiewu uczyła się prywatnie u legendarnej prof. Darii Iwińskiej. Jako pianistka debiutowała mając 12 lat w cyklu koncertów dla dzieci w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Anna Maria śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo w Hamer Hall w Melbourne. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od pięciu lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Wystąpiła w spektaklu "Czas kobiety" w reżyserii Leszka Mądzika, dla którego współkomponowała muzykę. Ostatni album Jopek, „Minione", uzyskał status podwójnej platyny. Zdobyła wszystkie możliwe prestiżowe nagrody i wyróżnienia, włącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na bialskiej scenie towarzyszyć jej będą: Krzysztof Herdzin (fortepian) i Robert Kubiszyn (gitara basowa).

Bilety w cenie 50 zł na jeden dzień i 60 zł na dwa dni rozprowadzają: pizzeria Roma przy ul. Brzeskiej 1 (tel. 83 344 44 20) oraz sklep muzyczny Music Audio przy ul. Janowskiej 11 (tel. 83 342 47 57). Czytelnicy „Podlasiaka” mogą liczyć na bezpłatne podwójne zaproszenia. Szczegóły za tydzień.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: