Biała Podlaska: Chemioterapia z zachowaniem włosów będzie możliwa

Biała Podlaska: Chemioterapia z zachowaniem włosów będzie możliwa

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wzbogacił się o nowoczesny sprzęt dla pacjentów, którzy rozpoczynają chemioterapię. Dzięki tzw. onkoczepkom mogą uchronić się przed utratą włosów, co jest szczególnie ważne dla kobiet chorujących na nowotwory.

– To nowość. Chcieliśmy pomóc naszym pacjentom w inny sposób, niż robiliśmy dotychczas. Wiele kobiet boi się chemioterapii, której widocznym efektem jest utrata włosów. Dla pań jest to szczególnie dotkliwe. Od kilku lat wiadome było, że są nowe metody, które mogą ograniczać wypadanie włosów. Jedną z tych metod jest chłodzenie skóry głowy – informuje dr Piotr Centkowski, specjalista chorób wewnętrznych, hematologii i onkologii klinicznej, ordynator oddziału onkologii klinicznej WSzS.

Onkoczepki,które trafiły do WSzS mają pomóc w zachowaniu włosów pacjentkom, które rozpoczynać będą cykl chemioterapii. Jak w praktyce wyglądać będzie korzystanie z tego sprzętu? – Przed cyklem chemioterapii, jakieś pół godziny przed jej podaniem rozpoczynamy chłodzenie, później podaje się cytostatyki, a potem jeszcze dwie godziny chłodzenia. Zmniejsza się wtedy przepływ krwi przez skórę, cebulki włosowe nie dostają porcji cytostatyków, które dotarłyby razem z krwią. W ten sposób ograniczamy utratę włosów. Nigdy nie ma gwarancji, że efekt będzie stuprocentowy. Wszystko zależy od genetyki, czy uda się skórę głowy skutecznie schłodzić – zauważa Centkowski.

Sprzęt kosztował ponad 136 tys. zł, a wydatek ten został w całości pokryty ze środków szpitala.

Więcej w przyszłym wydaniu tygodnika nr 32 oraz na eprasa.pl

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: