Biała Podlaska: Będzie bezpieczniej na Wyszyńskiego!

Biała Podlaska: Będzie bezpieczniej na Wyszyńskiego!

Z przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta badań wynika, że w ciągu doby ulicą Wyszyńskiego przejeżdża ponad 2 tys. pojazdów. Na ulicach podporządkowanych do niej – 800-1100 pojazdów

BIAŁA PODLASKA Za miesiąc na Wyszyńskiego wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. Tą ulicą kierowcy jechać będą z pierwszeństwem przejazdu. Decyzja władz miasta jest efektem przeprowadzonych wnikliwych analiz natężenia ruchu oraz troski o bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Od wielu lat mieszkańcy i radni Rady Miasta zgłaszali uwagi o zagrożeniach dla ruchu pojazdów i pieszych na ul. Wyszyńskiego, szczególnie na skrzyżowaniach tej ulicy z Leszczynową i Kąpielową. Niejednokrotnie dochodziło tam do niebezpiecznych kolizji i wypadków drogowych.

– Władze miasta postanowiły wreszcie potraktować poważnie ten problem. Zamówiliśmy profesjonalne badanie natężenia ruchu drogowego, które jasno wskazało, że ruch w osi wschód-zachód w ulicy Wyszyńskiego jest dwa razy większy niż na ulicach Leszczynowej i Kąpielowej. W związku z tym po konsultacjach i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komendy Miejskiej Policji proponujemy zmianę organizacji ruchu, która będzie korespondowała z nawykami kierowców w tym rejonie – mówi prezydent Michał Litwiniuk.

Chodzi o to, że wielu kierowców jeździ Wyszyńskiego na pamięć, często sugerując się tym, że na dwóch ulicach równoległych do Wyszyńskiego, czyli Sidorskiej i Orzechowej, pierwszeństwo ma właśnie ruch na osi wschód-zachód. – Tym wyjątkiem była dotychczas Wyszyńskiego, która nie miała pierwszeństwa wobec ulic Leszczynowej i Kąpielowej. Na tych skrzyżowaniach dochodziło do kolizji i groźnych wypadków. W związku z metodologią bezpiecznej organizacji ruchu, proponujemy wprowadzenie pierwszeństwa przejazdu na ul. Wyszyńskiego. Dzisiejsza konferencja prasowa jest zorganizowana z miesięcznym wyprzedzeniem terminu wprowadzenia tej zmiany, żeby dać mieszkańcom czas na zapoznanie się z nową organizacją i uniknięcie albo zminimalizowanie problemów, które mogłyby wyniknąć w związku z przeorganizowaniem ruchu – dodaje prezydent.

Termin wprowadzenia zmian, na przełomie czerwca i lipca, jest również nieprzypadkowy. Żeby nie utrudniać życia kierowcom, zmiany rozpoczną się dopiero po zakończeniu roku szkolnego, kiedy ruch zwłaszcza w okolicy położonej tam szkoły jest mniejszy.

Dodatkowo w celu poprawy bezpieczeństwa i widoczności na ulicach podporządkowanych zostaną zamontowane aktywne znaki "stop", które będą pulsacyjnie emitować żółte światło i ostrzegać kierowców, a także duże tablice informujące o zmianie pierwszeństwa na skrzyżowaniach. Ponadto na wysokości kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego przy ul. Wyszyńskiego, w celu uspokojenia ruchu, przejście dla pieszych zostanie wyniesione w formie progu zwalniającego. – To jest pierwsze w naszym mieście takie rozwiązanie przy pomocy znaku aktywnego, ponieważ te znaki nie będą zasilane z sieci, tylko z fotowoltaiki. To nowość. Upłynniamy ruch i poprawiamy bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych – stwierdza Paweł Bruszewski, naczelnik wydziału dróg Urzędu Miasta Biała Podlaska.

– Takie inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego są potrzebne. Ale żadna zmiana nie zadziała, jeśli kierowcy nie będą przestrzegać zasad ruchu drogowego. Znak "stop" jest widoczny, wszystko będzie oznakowane. Myślę, że kierowcy przyzwyczają się do tych zmian i nie będą jeździli na pamięć – apeluje Robert Woźniak, radny miasta, a prywatnie instruktor nauki jazdy.

Pieniądze w wysokości 50 tys. zł na ten cel są zabezpieczone w budżecie miasta. To niejedyna inwestycja miasta w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzięki bardzo dobrze opracowanemu projektowi, miasto pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pozwoli to zbudować bezpieczne przejście dla pieszych na ul. Sidorskiej, przy Szkole Podstawowej nr 5.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy