Biała Podlaska: 31 kandydatów na radnych prezydenta Michała Litwiniuka

Biała Podlaska: 31 kandydatów na radnych prezydenta Michała Litwiniuka
fot. FB Michał Litwiniuk

Kandydaci na radnych Rady Miasta Biała Podlaska z listy KWW Prezydenta Michała Litwiniuka

Podczas konwencji wyborczej rozpoczynającej kampanię wyborczą starającego się o reelekcję prezydenta Michała Litwiniuka, zorganizowanej w piątek 1 marca w restauracji Skala w Białej Podlaskiej, zaprezentowano wszystkich kandydatów do Rady Miasta zgłoszonych z tego komitetu.

Michał Litwiniuk na wstępie podziękował mieszkańcom miasta za obdarzenie go zaufaniem pięć lat temu. – Miałem zaszczyt stać się liderem tej ponadpartyjnej drużyny, która skutecznie zmienia Białą Podlaską. Będziemy ponownie ubiegali się o wasze głosy, ponieważ chcemy kontynuować ten dynamiczny, historyczny – ze względu na skalę dokonywanych przez nas zmian – proces. Ta szeroka, ponadpartyjna drużyna łączy nie tylko wszystkie środowiska Koalicji 15 października, ale także wiele oddolnych, społecznych środowisk, i tych zrzeszonych w stowarzyszeniach, i tych niesformalizowanych lokalnych aktywistów, społeczników, działających na rzecz swojego osiedla czy dzielnicy – powiedział prezydent.

Następnie podał dwie liczby: 72 mln i 312 mln. – 72 miliony złotych to wysokość inwestycji dokonanych w poprzedniej kadencji przez prezydenta Dariusza Stefaniuka z PiS-u i jego zastępcę od inwestycji Adama Chodzińskiego. Zaś 312 milionów złotych to wysokość nakładów inwestycyjnych, które ponieśliśmy w tej kadencji, żeby zmieniać Białą Podlaską. Dzisiaj proszę was o to, byśmy ponownie obdarzeni 7 kwietnia zaufaniem mieszkańców Białej Podlaskiej, mogli kontynuować ten dynamiczny proces zmiany naszej ojczyzny, naszego miejsca na ziemi – zaapelował Michał Litwiniuk.

Fantastyczna drużyna

Na konwencję wyborczą w Białej Podlaskiej przyjechali znani politycy z województwa lubelskiego.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, liderka tego ugrupowania w Lublinie Marta Wcisło, podkreśliła, że prezydent zmienia nie tylko oblicze miasta, ale też nastawienie do drugiego człowieka.

– Na tej sali są z nami szeroko rozumiani koalicjanci, ale też byli samorządowcy, tak jak prezydent Andrzej Czapski, który przez lata pracował na rzecz tego miasta. I to jest niezwykłe, że Michał Litwiniuk nie rywalizuje, tylko zaprasza do współpracy na rzecz wspólnego dobra – miasta i jego mieszkańców. Przez te pięć lat Michał zbudował fantastyczną drużynę Białej Podlaskiej. Wielu kandydatów na prezydentów może jej pozazdrościć – mówiła Wcisło.

Dodała, że aby miasto nadal tak intensywnie się rozwijało, to ta drużyna musi być silna, musi mieć większość w Radzie Miasta. – Wiem jak to jest pracować, nie mając większości, bo taką sytuację mieliśmy też przez dwa lata w Lublinie, gdy byłam radną. A mimo tych trudności z większością w Radzie Miasta, Michał cały czas rozwija miasto. Życzę Michałowi i Białej Podlaskiej dalszego rozwoju – wyznała posłanka.

Dobry włodarz, dobry człowiek

– Jesteśmy w trakcie odbudowywana naszego państwa. Idziemy w bardzo dobrym kierunku i chcemy mieć wokół siebie takich właśnie samorządowców jak Michał Litwiniuk – powiedziała z kolei posłanka ziemi biłgorajskiej i zamojskiej Małgorzata Gromadzka.

– Pamiętam rower ustawiony w twoim gabinecie i nasze spacery po mieście – zwróciła się bezpośrednio do prezydenta. – To, co mi utkwiło w pamięci, to twoja bliskość w stosunku do mieszkańców. To ważna cecha. Bo ponad 300-milionowe inwestycje świadczą dobrze jako o włodarzu miasta, ale trzeba być też dobrym człowiekiem w stosunku do mieszkańców. Jest to niezbędne do prawidłowego rządzenia. Dlatego gratuluję państwu takiego prezydenta. I nie wyobrażam sobie, żebyście po wyborach mieli innego prezydenta niż Michał Litwiniuk.

Poza tym obiecała też wsparcie kandydatowi do Sejmiku Województwa Lubelskiego Wojciechowi Sosnowskiemu, dyrektorowi gabinetu prezydenta w Urzędzie Miasta. – Jesteś bardzo dobrym strategiem i menadżerem. Doceniamy twoją pracę i zaangażowanie w budowanie miasta, ale również twoje partnerstwo i koleżeńskość. Postaramy się wraz z naszymi koalicjantami o większość sejmikową, ponieważ od Sejmiku bardzo dużo zależy. To tam są fundusze dla samorządów. Nasz rząd będzie robił wszystko, żeby tę samorządność wzmacniać, żebyście mogli sami decydować o sobie i ubogacać te tereny. Jestem do waszej dyspozycji – zapowiedziała.

Teraz w Warszawie będzie partner do rozmowy

– Polskie samorządy potrzebują ludzi, którzy rozumieją problemy mieszkańców, którzy potrafią skutecznie zarządzać swoją małą ojczyzną. Ludzi odpowiedzialnych, którzy mają znakomity kontakt ze swoimi mieszkańcami. Dlatego Biała Podlaska potrzebuje Michała Litwiniuka i jego drużyny – zaczął poseł ziemi lubelskiej Michał Krawczyk. – Ostatnie lata były bardzo trudne dla polskich samorządów. Kiedy to były podduszane przez polski rząd, przede wszystkim finansowo. Kiedy to w Kancelarii Premiera decydowano, gdzie i jakie kwoty mają trafiać na lokalne inwestycje. I mimo tej trudnej sytuacji, pogarszającej się przez ostatnie osiem lat, a szczególnie ostatnie cztery lata, Biała Podlaska radziła sobie znakomicie.

Poseł nazwał Białą Podlaską „latarnią” na mapie samorządów województwa lubelskiego, która pokazuje, w jaki sposób należy skutecznie zarządzać samorządem, mimo tego, że władza centralna robiła wszystko, żeby samorządom rzucać kłody pod nogi.

– Teraz pomyślcie państwo, co będzie przez następne pięć lat, kiedy Michał będzie miał w Warszawie partnera do rozmowy – partnera merytorycznego, ale i politycznego. Kiedy polskie samorządy będą miały do zagospodarowania 600 miliardów złotych funduszy z Unii Europejskiej, o których wiemy, że zaraz zaczną do Polski płynąć. Dopiero wtedy Michał i jego drużyna będą mogli pokazać, na co ich stać – podkreślił Krawczyk. – Jestem pod wrażeniem tego projektu politycznego, który tutaj skutecznie zbudowaliście, pokazując, że w Białej Podlaskiej bardzo mocno bije serce Koalicji 15 października. Mamy tu wszystkie środowiska tworzące tę Koalicję, a także osoby zaangażowane społecznie spoza polityki. I właśnie na tym polega idea samorządności. Wierzę, że przed Białą w najbliższych latach same sukcesy.

Możecie liczyć na pomoc Szymona

Przedstawicielem formacji Polska 2050 Szymona Hołowni, której kandydaci do Rady Miasta Biała Podlaska także są na listach komitetu Litwiniuka, na konferencji prasowej w Skali był lider Polski 2050 w województwie lubelskim Jacek Bury.

– Polska 2050 Szymona Hołowni to ruch, który gromadzi w swoich szeregach ludzi konsensusu. Którzy chcą rozmawiać, chcą szukać rozwiązań, a nie problemów. To jest najcenniejsze w tej naszej polskiej rzeczywistości, choć czasem nam tego brakuje. Ale w Białej Podlaskiej okazuje się, że można. Że Polak z Polakiem się dogaduje. Tym większa jest moja satysfakcja, że dokonał tego Michał, z którym się znam i którego szanuję – tłumaczył Bury. – Tutaj, w Białej, chcecie na rzecz swojego miasta rozmawiać ze sobą, wspólnie pracować, łączyć wysyłki, żeby było lepiej. Gratuluję wam tego jako szef regionu Polski 2050. Możecie liczyć na moją pomoc, na naszych posłów w Warszawie i na samego Szymona. Michał i cała jego drużyna mają nasze poparcie.

Żeby te 16,5 tysiąca głosów przeszło

Słowa otuchy i wsparcia przekazał także osobiście Marek Sulima, radny Powiatu Bialskiego z PSL, niedawny kandydat na senatora, startujący w ramach paktu senackiego (przegrał z Grzegorzem Biereckim).

– Biała Podlaska od pewnego czasu stała się moja drugą rodziną. 16,5 tysiąca głosów tu dostałem w wyborach do Senatu RP. Ja, prosty chłop ze wsi. Tak was pokochałem, że zawsze chętnie tu wracam, żeby spotkać wspaniałych, kochanych, pracowitych ludzi. Dzięki Michałowi poznałem Białą z innej strony. Michał potrafi łączyć. Dziś bez wahania powiem, że jesteś ciepłym, dobrym człowiekiem – mówił Sulima. – Dziękuję wam za wsparcie w wyborach na senatora, i chciałbym prosić Boga, żeby te 16,5 tysiąca głosów przeszło co do jednego na Michała. Biała Podlaska rozwija się przepięknie i jesteś Michał temu wspaniałemu miastu potrzebny na kolejne pięć lat, żeby jeszcze wiele dokonać. Bo tym ludziom to się należy. Cieszę się, że wziąłeś na swoje listy moje koleżanki i kolegów z PSL, i liczę, że się dostaną.

Nie zapomnieć o politycznej zemście

– Tak wiele środowisk łączy dziś jedno: dobro Białej Podlaskiej. Nie przypominam sobie tak trudnej kadencji. I to nie ze względu na wyzwania, z których każdemu udało się de facto sprostać. Ale ze względu na dzielenie mieszkańców i próby dyskredytowania wszystkiego, co tylko można – stwierdził Adam Wiczuk, przedstawiciel ogólnopolskiego zarządu Inicjatywy Polskiej, jednego z głównych koalicjantów KO. – Nawet tak ważne dla Białej inwestycje, jak budowa wschodniej obwodnicy miasta czy nowego mostu, o które to inwestycje, o ich finansowanie, zabiegał między innymi Riad Haidar. Gratuluję prezydentowi, urzędnikom i Radzie Miasta, że udało się to zrealizować, że wykorzystano tę szansę.

Adam Wiczuk wspomniał też o protestach pod bialskim szpitalem w obronie Riada Haidara, gdy nowa władza usunęła go ze stanowisko w imię politycznej zemsty. – Liczę, że nikt o tym nie zapomniał i da temu wyraz 7 kwietnia przy urnach wyborczych – powiedział.

Ponad 4 tysiące podpisów poparcia

– Będziemy naszych parlamentarzystów trzymać za słowo, że będą pomagać z perspektywy Warszawy, by Biała Podlaska mogła się nadal tak dynamicznie rozwijać – skomentował przemówienia posłów i polityków Michał Litwiniuk.

Następnie głos zabrał Robert Woźniak, pełnomocnik wyborczy KWW Prezydenta Michała Litwiniuka: – Procedura z rejestracją kandydatów na radnych Rady Miasta Biała Podlaska zakończyła się sukcesem. Zostały zgłoszone wszystkie listy do czterech okręgów w naszym mieście. Żeby to było możliwe, trzeba było zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia kandydatów. Zebraliśmy ponad 4 tysiące podpisów. Ta drużyna gwarantuje dalszy rozwój naszego miasta. Michał, poprowadź nas, jako lider, do kolejnego sukcesu i kolejnej kadencji. Zmieniamy Białą dla was.

Zdjęcia z konwencji wyborczej pod listą kandydatów. ⇓  ⇓  ⇓

 

Oto lista kandydatów do Rady Miasta z Komitetu Wyborczego Wyborców Prezydent Michał Litwiniuk:

 

Okręg nr 1 (Wola, Orzechówek – 5 mandatów)

  1. Waldemar Godlewski – radny obecnej kadencji, samorządowiec, były wieloletni dyrektor I LO w Białej Podlaskiej i lubelski kurator oświaty, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
  2. Katarzyna Pietraszkiewicz – społeczniczka, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rokitnie.
  3. Remigiusz Zachariasz – Polska 2050 Szymona Hołowni, emerytowany oficer służby celnej.
  4. Krystyna Nowicka – prezeska Koła Bialczan, kierowniczka Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Orzechowej.
  5. Marcin Izdebski – radny obecnej kadencji, bialski przedsiębiorca i społecznik z Orzechówka.
  6. Małgorzata Janik – społeczniczka z Klubu Biegacza Biała Biega.
  7. Grzegorz Piszcz – trener i prezes UKS Szóstka.

 

Okręg nr 2 (Za Torami, Grzybowa, Kołychawa – 5 mandatów)

  1. Maciej Buczyński – obecny wiceprezydent miasta.
  2. Mariusz Michalczuk – radny obecnej kadencji, nauczyciel SP nr 3, trener UKS Olimpia, dwukrotny mistrz Europy w taekwondo, przewodniczący komisji edukacji i spraw społecznych Rady Miasta.
  3. Franciszek Ostrowski – radny obecnej kadencji, emerytowany podpułkownik pilot wojskowy, współautor wielu inicjatyw upamiętniających wojskowe i lotnicze tradycje Białej.
  4. Beata Arseniuk – społeczniczka, wykładowczyni Akademii Bialskiej.
  5. Anna Lewczuk – przedsiębiorca i społeczniczka, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców SP nr 3.
  6. Emilia Denisiuk – społeczniczka z osiedla Za Torami.
  7. Marek Makarewicz – PSL Biała Podlaska, społecznik.

 

Okręg nr 3 (Centrum, Białka, Sidorki, Sielczyk, Francuska, os. Kosynierów, os. Podmiejska, Janowska, Sobieskiego – 7 mandatów)

  1. Robert Woźniak – radny obecnej kadencji, bialski przedsiębiorca, nauczyciel w szkole podstawowej nr 9, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta.
  2. Piotr Gajek – Polska 2050 Szymona Hołowni, były wicedyrektor Izby Celno-Skarbowej.
  3. Andrzej Czapski – prezydent Białej Podlaskiej w latach 1998-2014, wojewoda bialskopodlaski w latach 1990-92, wicemarszałek Senatu RP I kadencji.
  4. Edward Borodijuk – radny obecnej kadencji, wykładowca Akademii Bialskiej, doktor teologii.
  5. Małgorzata Światłowska – społeczniczka z Koła Bialczan.
  6. Karolina Krupińska – pracowniczka Wod-Kanu, społeczniczka z osiedla Podmiejska.
  7. Sebastian Michalczuk – piłkarz ręczny.
  8. Joanna Czudowska – przedsiębiorca i społeczniczka.
  9. Natalia Klimkowicz – współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Białej Podlaskiej.

 

Okręg nr 4 (Sławacińska, os. Kopernika, os. Glinki, os. Jagiellońskie – 6 mandatów)

  1. Michał Litwiniuk – prezydent miasta.
  2. Krystyna Beń – radna obecnej kadencji, wieloletnia dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.
  3. Paweł Siłakiewicz – radny obecnej kadencji, przewodniczący Nowoczesnej w Białej Podlaskiej, przedsiębiorąca.
  4. Małgorzata Nikolska – wieloletnia dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, odpowiedzialna za przygotowanie projektu jego kompleksowej przebudowy.
  5. Józef Szeptycki – przedsiębiorca, aktywny działacz Bialskopodlaskie Izby Gospodarczej.
  6. Beata Drwięga – nauczycielka-pedagog, społeczniczka.
  7. Joanna Chulińska – wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białej Podlaskiej.
  8. Kacper Łaskarzewski – były przewodniczący samorządu studenckiego Akademii Bialskiej, odpowiedzialny m.in. za organizację juwenaliów.

 

Czytaj też o miejscu Białej Podlaskiej w rankingu „Sukces kadencji 2018-2023”, opracowanym i opublikowanym przez niezależne „Pismo Samorządowe Wspólnota”.

 

zdjęcia FB Michał Litwiniuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy