Będzie praca dla absolwentów położnictwa

Będzie praca dla absolwentów położnictwa

BIAŁA PODLASKA Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II planuje otwarcie nowego kierunku – położnictwa. A dyrekcja bialskiego szpitala już teraz zapowiada, że przyjmie absolwentów do pracy. Zajęcia rozpoczynają się za trzy miesiące.

Pomysłodawcą utworzenia kierunku położnictwo w PSW był rektor uczelni prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk oraz dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Z informacji uzyskanych z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej wynika, że w Białej Podlaskiej największy odsetek położnych jest w wieku 55-64 lat. Za niedługo zatem może brakować osób do pracy w tym zawodzie.

Uczelnia nie traci więc czasu i już myśli, by tę lukę zapełnić. 25 listopada PSW w Białej Podlaskiej uzyskała uprawnienia do kształcenia na kierunku położnictwo. Na razie będą to studia pierwszego stopnia, trwające 6 semestrów (3 lata). Przyjętych zostanie około 60 studentów.

– Niezmiernie istotne jest odpowiednie wyszkolenie przyszłych położnych w zakresie opieki nad kobietą w różnych okresach jej życia, szczególnie w zakresie postępowania w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu matki i dziecka. Przeprowadzone na świecie badania ostatnich lat wskazują, że ćwiczenia praktyczne, przeprowadzone na zaawansowanych symulatorach porodowych symulujących trudne sytuacje kliniczne, skracają krzywą uczenia i poprawiają umiejętności manualne. Zwiększa to szansę na prawidłowe postępowanie w sytuacji rzeczywistego wystąpienia danego problemu klinicznego – informuje rektor uczelni. (…)

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na eprasa.pl

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy