Aranżują i upiększają Kodeń

Aranżują i upiększają Kodeń
fot. Jakub Skibiński

Członkowie Koła Naukowego Planistów "SmartCity" przeprowadzili inwentaryzację przestrzeni publicznych w Kodniu. Teraz pracują nad ich zagospodarowaniem

GMINA KODEŃ Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Planistów „SmartCity” UMCS w Lublinie projektują przestrzeń publiczną centrum Kodnia. Ma być atrakcyjniejsza dla turystów, użyteczna dla mieszkańców i tętnić życiem. Pierwszych koncepcji można się spodziewać już w maju.

– Modernizujemy Kodeń. Tworzymy w większym niż dotychczas stopniu infrastrukturę turystyczną. Chcemy wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu. W miejscowości jest wiele miejsc, które mają potencjał, by stać się wizytówką Kodnia. Nawiązaliśmy współpracę z planistami, którzy przygotują projekty zagospodarowania przestrzennego dwóch miejsc. Jednak mam nadzieję, że nasza współpraca na tym się nie zakończy – mówi Andrzej Krywicki, zastępca wójta gminy Kodeń.

Doktor Dagmara Kociuba z Zakładu Politechniki Przestrzennej i Planowania UMCS wraz ze studentami z Koła Naukowego Planistów "SmartCity" opracowują projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej w gminach Lubelszczyzny. Na swoim koncie ma już kilka projektów, które uzyskały dofinansowanie i są realizowane, m.in. w gminie Łomazy. Umowa o współpracy między gminą Kodeń a Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS została podpisana 14 marca. Na początku kwietnia członkowie koła "SmartCity" pod opieką dr Dagmary Kociuby przeprowadzili inwentaryzację przyrodniczo-urbanistyczną przestrzeni publicznych w Kodniu.

– Inwentaryzacja obejmuje prace przedprojektowe. Zanim przystąpimy do tworzenia projektu zagospodarowania przestrzennego danego terenu, musimy najpierw zobaczyć, jak on wygląda oraz jakie są zmiany w stosunku do mapy zasadniczej, na której potem pracujemy. Mówiąc krótko, ewidencjonujemy wszelkie zmiany w zabudowie i zagospodarowaniu terenu. Przeprowadzamy również rozmowy z mieszkańcami, ponieważ zagospodarowana przestrzeń ma przede wszystkim służyć i odpowiadać jej użytkownikom – wyjaśnia dr Dagmara Kociuba.

Samorząd wytypował dwa miejsca do zagospodarowania. Pierwsze to obszar przy Urzędzie Gminy, obejmujący parking. – To odpowiedni moment, by zająć się tą przestrzenią. Niedawno ukończyliśmy budowę drogi Nadbrzeżnej, do której ma być dostosowany parking. Z uwagi na różnicę poziomów wcześniej nie mogliśmy rozpocząć na nim prac – podkreśla zastępca wójta.

Drugie miejsce to rynek i jego okolice, łącznie z terenem wokół Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki oraz remizy strażackiej. – To centralne miejsce w Kodniu. Przyjeżdża do nas dużo pielgrzymów, którzy zatrzymują się w parku. Chcemy, żeby to miejsce było reprezentacyjne, wywoływało pozytywne wrażenie na przyjezdnych, i jednocześnie było dostosowane do powagi znajdujących się tu obiektów – dodaje Krywicki.

Zanim projekty nabiorą ostatecznego kształtu, przeprowadzane są konsultacje na szerszym forum. – To dla nas bardzo istotny etap, ponieważ mamy możliwość sprawdzić, jaki jest odbiór społeczny. Słuchamy propozycji mieszkańców. Nasza praca polega na kreowaniu przestrzeni dla ludzi, a nie robieniu tylko projektów, które potem wylądują gdzieś na półce. Jeżeli przestrzeń jest dobrze zaprojektowana i zagospodarowana, to przyciągnie użytkowników, będzie tętnić życiem. A jeżeli projekt jest tworzony tylko dla projektu, to nic się nie zmieni. Przestrzeń może być świetna wizualnie, ale kompletnie nie będzie budzić zainteresowania użytkowników – mówi Kociuba.

Pierwsze koncepcje zostaną zaprezentowane w maju. Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec. Samorząd otrzyma gotowe projekty, na których realizację będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie.

– Kodeń to miejsce z ogromnym potencjałem. To przepiękne tereny, dla wielu osób jeszcze nieodkryte. Będziemy starali się je uatrakcyjnić. Te przestrzenie żyją, ale w zasadzie tylko w określonych miesiącach. A poza tymi okresami są mało użytkowane. Chcemy to zmienić. Naszym celem jest zaprojektowanie miejsc, gdzie mieszkańcy będą chętnie przebywać i spędzać czas – podsumowuje opiekunka koła naukowego planistów.

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy