Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem
Jak czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „każdego roku ok. 160 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u około 80% z nich, nowotwór
wywołany jest przez czynniki zewnętrzne, w tym styl życia, a dzięki zmianie stylu życia można uniknąć zachorowań na około 40-50% nowotworów złośliwych .
Palenie tytoniu, otyłość oraz towarzyszące jej zła dieta i brak ruchu, nadużywanie alkoholu oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV to jedne z głównych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory.
Kampania „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” to wspólna inicjatywa Polskiego
Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, której zadaniem jest zbudowanie w polskim społeczeństwie świadomości wpływu, jaki mamy na swoje zdrowie i życie.
Leczenie nowotworów w czasie pandemii, dla wielu pacjentów wydaje się trudne a lekarze – mało dostępni. Wielu zwleka ze zgłoszeniem się do lekarza. Onkolodzy jednak zachęcają do zgłaszania się do lekarzy pierwszego kontaktu i rozpoczynania leczenia jak najszybciej.
To jednak nie koniec. W związku z prowadzoną akcją szczepień przeciw COVID-19 rząd wprowadził zmiany w harmonogramie szczepień w ramach etapu 1 – bez względu na wiek włączone zostaną osoby z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, w tym pacjenci z nowotworami. Osoby z grupy I powinny zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas będą mogły otrzymać szczepienie wcześniej.
Komentarze
Brak komentarzy