Podlascy przedsiębiorcy : W swoim fiacie 125p woził garnitur, koszulę i krawat
Miał być lekarzem. Takie było pragnienie rodziców. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego dostał się na medycynę. Jednak histopatologia i klimat prosektorium nie przypadły mu do gustu. Wrócił do Białej Podlaskiej. Był akurat 1968 rok. Trwała budowa alei Tysiąclecia z mostem na Krznie.
Przyglądał się jej, kiedy właśnie na wizytację postępu prac przyjechał inż. Henryk Szydłowski, dyrektor Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych. Absolwent Politechniki Lwowskiej, dystyngowany, elegancki pan, w garniturze, pod krawatem. Słychać było, jak instruuje i wydaje polecenia podwładnym. Młodego Leszka tak to zafascynowało, że postanowił poszukać szczęścia w tej branży. Akurat był pierwszy nabór na wydział drogowy Politechniki Lubelskiej, wtedy jeszcze Wyższej Szkoły Inżynierskiej.
Trafił w dobre serce
Jako młody inżynier wrócił do Białej. Koledzy ze studiów nie wróżyli mu świetlanej przyszłości w prowincjonalnym mieście. A on miał przeczucie, że wrócić warto. Bardzo chciał pracować w Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych, nie przypuszczając w najmniejszym stopniu, że kiedyś stanie się właścicielem tego przedsiębiorstwa. Okazało się, że miejsca dla nowego inżyniera tam nie ma. Na marginesie można wspomnieć, że firma mieściła się wtedy w starych, nieistniejących już koszarach wojskowych przy ul. Brzeskiej, gdzie przed wojną funkcjonował dom publiczny.
Trafił zatem do Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych, który miał siedzibę przy ul. Żeromskiego. Jego pierwszą budową była droga z Janowa Podlaskiego do Gnojna.
Kiedy w 1975 roku, w wyniku reformy administracyjnej powstało województwo bialskopodlaskie, z trzech małych firm drogowych: Powiatowego Zarządu Dróg w Łosicach oraz także Powiatowego Zarządu Dróg i Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych w Białej Podlaskiej, został utworzony Rejon Dróg Publicznych o randze wojewódzkiej. Leszek Horeglad, mając ledwie dwa lata stażu po studiach, został tam zastępcą dyrektora ds. budowy. A firma liczyła tysiąc pracowników.
– Trafiłem w dobre ręce – z uznaniem wspomina ówczesnego dyrektora tego przedsiębiorstwa Jerzego Pytkę, absolwenta Politechniki Gdańskiej. Był to, jak mówi, wymagający, ale i sprawiedliwy szef, znakomity organizator, który „nigdy nie zajmował się pierdołami”. – To był mój nauczyciel zarządzania w drogownictwie – podsumowuje tamte dzieje.
Trasa – moje dziecko
Na samym początku możliwości produkcyjne świeżo sformowanego przedsiębiorstwa sięgały co najwyżej 5 km budowy nowych dróg na rok. Pod koniec lat 90. było to już 20 km, o często wysokich parametrach. A duże wymagania dotyczyły chociażby modernizacji trasy E30. – Zakres tamtych prac był imponujący w odniesieniu do dzisiejszych czasów – mówi inż. Horeglad. Jak wspomina, 75 procent potencjału firmy zaangażowane było w budowę nowych dróg, w szczerym polu. Wtedy powstała podstawowa sieć łącząca gminy byłego województwa bialskopodlaskiego. Dzisiaj większość prac drogowych na naszym terenie polega na modernizacji istniejącej infrastruktury i w mniejszym stopniu budowie od podstaw nowych dróg.
Aż przyszły czasy „Solidarności”, a potem w latach 90., transformacja ustrojowa i wreszcie gospodarcza. – Zawołał mnie dyrektor, mój przełożony z ramienia okręgu i powiedział: Leszek, ty jesteś młody, przychodzą nowe czasy, ty sobie poradzisz, otwieraj swoją firmę. Kiedyś mi podziękujesz – opowiada po latach Horeglad.
Pracując jeszcze w Rejonie Dróg Publicznych utworzył jedną z pierwszych spółek drogowych w byłym województwie bialskopodlaskim: Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Budownictwa Trasa. Firma funkcjonuje wciąż z powodzeniem. – To takie moje dziecko – podkreśla Horeglad. Jak mówi, był w tym przedsiębiorstwie kierowcą ciężarówek, robotnikiem, majstrem i inżynierem na budowie.
Prezes i brygadzista w jednym
Któregoś razu na Południowe Podlasie zawitał Mieczysław Wilczek. Znany biznesmen, z politycznym doświadczeniem – był ministrem gospodarki w rządzie Mieczysława Rakowskiego, już w latach 1988-89 rozpoczął w Polsce zmiany prawne, mające na celu wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej. Przyciągnął go utworzony właśnie Wolny Obszar Celny w Małaszewiczach. W kooperacji z Włochami postanowił wybudować tu słynne niegdyś zakłady mięsne Polish Farm Meat. Zaprosił Horeglada na rozmowę. Po niemal trzech godzinach zaproponował, by firma Trasa zrealizowała tę inwestycję.
Horeglad był na tej budowie nie tylko prezesem swej firmy, ale częściej brygadzistą. Na co dzień chodził w waciaku i gumofilcach, w swoim fiacie 125p woził garnitur, koszulę i krawat. Kiedy pojawiał się Wilczek, musiał być elegancki, jak przystało na prezesa. Kiedy tamten odjeżdżał, przebierał się z powrotem w ubranie robocze. Pamięta, jak na którejś odprawie były minister roztaczał wizje rozwoju swej firmy w Małaszewiczach. Sukces miał być wielki. – Jak stanę na swoim portfelu, to cała Polska będzie mnie widziała – powiedział.
Prywatyzacja i pomoc syna
Wraz z rokiem 2000 przyszła możliwość prywatyzacji firm. Horeglad cierpliwie czekał na swój moment. I tak się stało. Ekipa, która wcześniej chciała sprywatyzować Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, nie zdołała tego dokonać. Jemu się udało. Objął 40 procent akcji, stał się inwestorem strategicznym. Został przewodniczącym rady nadzorczej. Dyrektorem był inżynier Tadeusz Małaj, kolega ze studiów, mieszkaniec Lublina. Obu przyświecała idea, by najpierw firmę rozwinąć i dosprzętowić. Przez kolejne lata wszystkie zarobione pieniądze były inwestowane w rozwój przedsiębiorstwa (maszyny, urządzenia, nowe technologie), tak by dziś uczynić PRD jedną z wiodących firm drogowych we wschodniej Polsce. Od sześciu lat, po odejściu Małaja na emeryturę, Horeglad jest prezesem zarządu.
W roku 2014 do Leszka Horeglada dołączył syn Piotr, który po 12 latach pracy w korporacjach postanowił wrócić z Warszawy. – Boleję, że nie jest czystym drogowcem – mówi ojciec z żartobliwym uśmiechem. Piotr ukończył handel zagraniczny. Jest pierwszym i najważniejszym zastępcą. Teraz ojciec stopniowo przekazuje mu stery i zadania.
W 2017 roku powstaje Grupa Horeglad. Marka handlowa scalająca wszystkie spółki Leszka i Piotra Horegladów. W skład Grupy wchodzi Przedsiębiorstwo Robót Drogowych SA z Wytwórnią Betonów w Sielczyku i Wytwórnią Mas Bitumicznych w Woskrzenicach Dużych. Drugim filarem jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Budownictwa Trasa Sp. z o. o. w Białej Podlaskiej, z Terminalem Przeładunkowo-Składowym Aleksandra w Małaszewiczach oraz Hurtownią Farb i Lakierów w Białej Podlaskiej. Trzecie jest Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego i Budownictwa Horpol, też z siedzibą w Białej Podlaskiej, zajmujące się głównie obsługą transportową spółek z Grupy. I jest jeszcze spółka jawna Allesta Horeglad, prowadząca kompleksowe usługi księgowe dla firm, zajmująca się doradztwem podatkowym, rozliczeniami z ZUS itp.
Brak ochrony polskich firm
Grupa ocenia swoje moce przerobowe na około 200 mln złotych rocznie. – Ale cóż z tego? – pyta retorycznie prezes Horeglad. – Cieszymy się, kiedy możemy uzbierać w ciągu roku zleceń na jedną czwartą tego.
Dlatego starają się wchodzić na inne kierunki działalności. Przykładem może być stacja obsługi samochodów czy też produkcja betonu cementowego o najwyższych parametrach. Wszystko poparte certyfikatami na materiały i technologię.
PRD SA skupia się na budowaniu własnej marki, unikając współpracy z dużymi firmami w ramach podwykonawstwa. Wynika to ze złych doświadczeń z czasu realizacji autostrady A2. Koncentruje się na inwestycjach realizowanych w promieniu 100 km, jako główny wykonawca. Prezes Horeglad ubolewa, iż mimo tego, że wiele się o tym mówi, nie ma ochrony polskich przedsiębiorców w kraju, i to we wszystkich branżach. Ma na myśli zbyt duże przetargi, które dla firmy tej wielkości jak jego, są nie do zdobycia. Ot chociażby budowa drogi wojewódzkiej z Parczewa do Lubartowa. Robotę wziął Strabag, austriackie konsorcjum ostro działające w Polsce. A wystarczyło podzielić inwestycję na 3-4 odcinki i już byłoby to do udźwignięcia dla firm macierzystych z Białej, Parczewa, Lubartowa, które i tak najprawdopodobniej, jeśli się zdecydują, będą mogły być podwykonawcami.
Cały reportaż przeczytasz w elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 5 >>
Jerzy Trudzik
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Przed nami kolejne warsztaty z cyklu Babie Lato - Kobiety z pasją – zapowiedź
Coś dla zdrowia i urody, czyli Jesienne Warsztaty Babie Lato – zapowiedź
Wiadomo, kiedy wejdzie w życie Krajowy System e-Faktur
Wnioski o wakacje składkowe w ZUS od 1 listopada
Zobacz poradnik, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów i danych
Strony internetowe – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Spersonalizowane opakowania: sztuka tworzenia unikalnych doświadczeń dla każdego klienta
Inspirujące warsztaty "Babie Lato – Kobiety z Pasją" dzięki ZPP Podlasie
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Niepodległa Seniorom 2024 – uroczystość w Szkole Podstawowej w Zalesiu
44 -
Wpadli w poślizg. Uszkodzone cztery auta i latarnia
144 -
Szkoła Tańca Kontra jedzie na Mistrzostwa Świata w Serbii
161 -
Zaproszenie do kina: ‚Listy do M.’, ‚Gladiator II’ i ‚Tatami’ w Merkurym
143 -
[FILM] Potrącony na przejściu dla pieszych trafił do szpitala
278
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy