Musimy patrzeć na ręce tym, którzy tworzą prawo
Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, został przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP
GMINA TERESPOL Podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP (25-26 kwietnia), pierwszego po wyborach samorządowych, wybrano nowego przewodniczącego. Został nim Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol. O nowych obowiązkach, celach i kierunkach działania oraz wyzwaniach i problemach gmin wiejskich rozmawia Sylwia Bujak.
W ubiegłym roku minęło 25 lat od reaktywowania działalności Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Od wielu lat pełnił pan funkcję wiceprzewodniczącego. Powierzenie panu nowej roli to okazja do refleksji nad głównymi celami i zadaniami Związku.
– Zadania są proste. My musimy patrzeć na ręce tym, którzy tworzą prawo dotyczące samorządu. Istotą naszych działań jest współpraca z rządem i parlamentem w procesie stanowienia prawa, które ma znaczenie dla funkcjonowania samorządów lokalnych. Na tym zawsze najbardziej się skupialiśmy: żebyśmy jako praktycy, którzy na co dzień pracują w samorządach, mogli wypowiadać się i opiniować konstruowane prawo. Obecnie proces tworzenia prawa przyspiesza, a my musimy za tym nadążać. W tej chwili jest mniej rządowych projektów, a więcej poselskich. Prawo dotyczące samorządów zmieniane jest według politycznych interesów. Pojawiają się nowe wyzwania.
Niezbędne w "mówieniu jednym głosem" jest solidarne współdziałanie całego środowiska. Czy do Związku należą wszystkie gminy wiejskie?
– Bardzo nam zależy, żeby było nas coraz więcej. Obecnie w Związku jest 629 gmin członkowskich. To jedna trzecia gmin z obszarami wiejskimi. Nie wiem, ile czasu zajmie osiągnięcie pułapu z okresu międzywojennego, kiedy zrzeszało się ponad tysiąc gmin. W Polsce członkostwo w związku jest dobrowolne, ale w wielu krajach obligatoryjne. Podczas ostatniej kadencji przybyło 130 nowych reprezentantów. To pokazuje, że jednoczymy się, żeby nasze opnie były jeszcze pełniejsze. Na co dzień udaje się nam korygować wiele propozycji ustaw, zanim trafią do Sejmu. Wielu polityków mówiło o stworzeniu Senatu Samorządowego. Nasz udział w tworzeniu prawa byłby wtedy jeszcze pełniejszy. Póki co, są to tylko obietnice. Pozostaje więc Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz kongresy, które organizujemy w sprawach dla nas najważniejszych i na które zapraszamy polityków.
Wiele waszych działań odniosło skutek. Jednak zdarzało się, że rząd wprowadzał rozwiązania wręcz utrudniające realizację gminnych zadań.
– Idziemy w kierunku wzmocnienia strony samorządowej w procesie legislacyjnym, obejmującym, na równych zasadach, inicjatywy rządowe i parlamentarne w sprawach i zadaniach realizowanych przez samorządy. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że po roku 1990, kiedy nasz kraj obrał kierunek ze wschodniego na zachodni, najważniejszymi reformami okazały się: reforma Balcerowicza i utworzenie samorządu gminnego. I to trzeba podkreślić, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie III Rzeczypospolitej bez samorządu gminnego. Dzięki niemu zmieniło się oblicze naszej ojczyzny, i tej małej, i tej dużej.
Oczywiście zawsze będzie trwała dyskusja na temat decentralizacji i recentralizacji. Ten taniec będzie wieczny. Obecnie obserwujemy postępujący proces recentralizacji zadań publicznych realizowanych przez różne poziomy samorządów. Innymi wyzwaniami są przeregulowane prawo, niedoszacowane zadania, które przekazywane są gminom, i zlecone zadania, które są niedofinansowane. To jest jakiś koszmar. Kiedyś wszystko, co państwowe, było najlepiej opłacane. Dzisiaj tak naprawdę dowody osobiste powinny być wydawane w urzędach gminy jeden dzień w tygodniu, ponieważ na taki ułamek etatu państwo zabezpiecza zadania zlecone. Pewnie podobnie trudnych kwestii pojawi się jeszcze dużo więcej.
Jakie stawia pan sobie cele? Czym należałoby zająć się w pierwszej kolejności?
– Przede wszystkim oświatą, która jest jednym z największych wydatków samorządów. W małych gminach stanowi dwie trzecie wydatków. Gdyby dzisiaj nauczyciele dostali podwyżkę 1000 złotych bez nowelizacji budżetu, spowodowałaby to kłopoty z płynnością finansową samorządów. Będziemy przekonywać rząd do tego, żeby już nigdy nie przeżywać kolejnej podwyżki dla nauczycieli, której nie będziemy w stanie zrealizować. Proszę pamiętać, że ktoś inny ustala pensje, a kto inny musi je wypłacać.
Rozpoczęła się dyskusja o prawdziwej reformie, w przeciwieństwie do tego, co do tej pory miało miejsce. Miejmy nadzieję, że będzie autentyczna. Jako związek mamy już wypracowane stanowisko w tej sprawie. Doszliśmy do porozumienia, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest to, żeby podobnie jak w krajach Europy Zachodniej nauczyciel otrzymywał pensję od państwa. Samorządy nadal utrzymywałby budynki czy opłacały obsługę administracyjną, dodatkowe zajęcia i dowóz. Niewystarczający poziom finansowania oświaty ze środków państwa jest obecnie podstawowym problemem systemowym.
Jakim jeszcze problemom gmin z terenami wiejskimi trzeba poświęcić uwagę?
– Obszary wiejskie w Polsce stanowią 90 procent powierzchni kraju. Jesienią zorganizujemy kongres poświęcony ochronie środowiska. Samorządy powinny dostawać rekompensaty za utracone dochody, wynikające z ograniczeń związanych z wprowadzeniem różnych form ochrony przyrody, takich jak Natura 2000 czy Parki Krajobrazowe. Charakter rekompensaty miałyby subwencji ekologiczne. O ich wprowadzenie będziemy zabiegać.
Ważnym elementem bez wątpienia jest też infrastruktura. Dużo się mówiło w kampanii samorządowej o programie budowy dróg lokalnych. Połowa z nich ciągle jest nieutwardzona. Będziemy to na pewno monitorować. Trzecia sprawa to wsparcie różnych form rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich. Jeżeli nie będzie wody w rzekach, a ten rok też się zapowiada bardzo suchy, to będziemy mieli kłopot z energetyką, a bez energii nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Bardzo byśmy chcieli rozwijać w Polsce energię rozproszoną na wzór niemiecki, holenderski czy norweski. Mówimy też o parasolowych programach. Będę proponował, żeby zamiast rozdawać dodatki energetyczne, lepiej pomóc ludziom wybudować elektrownię na dachu np. domu.
Z pewnością trzeba też przyspieszyć retencjonowanie wody. W gminie Terespol akurat to już robimy. Zmiany klimatu powodują, że raz tej wody jest za dużo, raz za mało. Według raportów, które czytałem, do 2030 roku ilość opadów ma się podwoić, ale będą to gwałtowne zjawiska. To właśnie gminy z obszarami wiejskimi muszą wyjść naprzeciw tym zmianom i potrzebom. Czeka je spore zadanie. Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii, jeśli chodzi o retencjonowanie wody.
Większość gmin podkreśla, że ich główną bolączką są finanse.
– Zawsze to będą finanse, bo to jest krwiobieg gospodarki i funkcjonowania samorządu. Możemy sobie wymyślać najlepsze plany i projekty, ale jak nie będziemy mieli jak ich sfinansować, to nie ma mowy o rozwoju. Marzenia zostaną marzeniami.
Od wielu lat przygląda się pan funkcjonowaniu samorządów. Jak pan ocenia ich kondycję? Czy są duże dysproporcje?
– Cały czas pogłębiają się dysproporcje. Wiele osób mówi o odpowiedzialnym, zrównoważonym rozwoju, tylko nikt go do końca nie zdefiniował. Jeżeli dalej będzie panowała polityka, która sprzyja największym miastom, wojewódzkim, to za następnych 25 lat trzeba będzie tworzyć programy zaludniania niektórych części Polski. Istnieją takie obszary, które ewidentnie odstają. Będziemy przypominać naszym rządom, niezależnie jakie one będą, żeby dawać szansę tym słabszym, którzy sami sobie nie dadzą rady. Szczególnie dotyczy to gmin "daleko od szosy", typowo rolniczych, gdzie nie ma komunikacji, możliwości dojazdu, a jest coraz więcej problemów.
Od wielu lat zabiegamy, żeby wszystkie zadania były wycenione jako usługi publiczne. Wtedy nie byłoby tak, że nawet poziom szkoły zależy od zamożności gminy. Zostały rozpoczęte prace z Bankiem Światowym nad mechanizmem wyrównawczym. Trzeba będzie poświęcić temu sporo czasu, żeby zrównoważony rozwój nie był tylko hasłem, ale elementem działania.
Cały wywiad przeczytasz w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 19 od 7 maja
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
Przed nami kolejne warsztaty z cyklu Babie Lato - Kobiety z pasją – zapowiedź
Coś dla zdrowia i urody, czyli Jesienne Warsztaty Babie Lato – zapowiedź
Wiadomo, kiedy wejdzie w życie Krajowy System e-Faktur
Wnioski o wakacje składkowe w ZUS od 1 listopada
Zobacz poradnik, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów i danych
Strony internetowe – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Spersonalizowane opakowania: sztuka tworzenia unikalnych doświadczeń dla każdego klienta
Inspirujące warsztaty "Babie Lato – Kobiety z Pasją" dzięki ZPP Podlasie
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
[FILM] Potrącony na przejściu dla pieszych trafił do szpitala
52 -
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
119 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
74 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
102 -
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
154
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy