Badacz historii gminy Łomazy
Z okazji 450. rocznicę nadania Łomazom praw miejskich, wójt gminy Jerzy Czyżewski wydał obszerną "Monografię gminy Łomazy" autorstwa Romualda Szudejko (na zdjęciu)
Z historykiem i publicystą dr Romualdem Szudejko o najnowszej monografii Łomaz, a także innych tematach zasługujących na szczegółowe opracowanie, rozmawia Istvan Grabowski.
Niebawem ukaże się „Monografia gminy Łomazy” pańskiego autorstwa. Co było impulsem do przygotowania tak obszernej, bo liczącej 500 stron, publikacji?
– Nie mam prostej odpowiedzi na to pytanie. Nie potrafię też wskazać istotnego impulsu. Chyba że za taki uznamy inicjatywę wójta gminy Jerzego Czyżewskiego, który uzyskał na ten cel dofinansowania z Unii Europejskiej. Jestem mieszkańcem Łomaz od urodzenia. Od najmłodszych lat rozwijano we mnie potrzebę interesowania się historią lokalną i regionalną, przeszłością południowo-wschodniego Podlasia. Istotna w tym względzie wydaje mi się postawa, praca i działalność mojego ojca Wacława Szudejko, który przez ponad 30 lat prowadził kronikę gminy Łomazy, zajmował się działalnością społeczną, publicystyczną, a także – co miało dla mnie znaczenie – zbierał relacje dotyczące przeszłości Łomaz i gminy. Tym śmielej zainteresowałem się jej monografią.
Czy Łomazy miały wcześniej opracowania naukowo-historyczne?
– W zasadzie nie. Wspomnieć jednak należy, że w 1996 r. ukazało się moje autorskie opracowanie „Łomazy – zarys dziejów”, wydane przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny Nauczycieli w Białej Podlaskiej. Podobny szkic o przeszłości Łomaz opracował w 2007 r. Tomasz Demidowicz. Zauważyć też należy inne, ciekawe publikacje: Jerzego Flisińskiego „Dawne miasteczka podlaskie Dokudów, Łomazy i Wohyń” (Rocznik Bialskopodlaski t. 5 z 1995 r.), Józefa Kazimierskiego „Miasta i miasteczka na Podlasiu 1808-1914. Zabudowa. Ludność. Gospodarka” z 1994 r. czy Antoniego Kutnika „W hitlerowskim jarzmie – moje wspomnienia”. Nie mają one jednak rangi publikacji typu przekrojowego czy monograficznego. Ewenementem w kategoriach naukowych pozostają prace z zakresu gwary i języka miejscowego prof. Feliksa Czyżewskiego, urodzonego w nieodległej od Łomaz Zarzece, absolwenta szkoły podstawowej w Łomazach i liceum w Wisznicach (prywatnie, w młodości sąsiada moich dziadków). Ciągle fundamentalną pracą dla terenu powiatu bialskiego pozostaje „Monografia powiatu bialskiego woj. lubelskiego” autorstwa Bolesława Górnego z 1938 r., chociaż ostatnio ukazały się np. prace monograficzne dotyczące Wisznic i Drelowa.
Jak długo gromadził pan materiały do tej książki?
– Prawda jest taka, że mój ojciec gromadził je od momentu rozpoczęcia pracy w samorządzie gminnym (najpierw w Dubowie, później w Łomazach), czyli od połowy lat 50. minionego wieku. Ja dołączyłem do niego z chwilą pisania pracy magisterskiej (w pewnej części o Łomazach), czyli od końca lat 70. XX wieku. Miałem to szczęście, że mogłem korzystać ze źródeł miejscowych, np. akt Urzędu Stanu Cywilnego w Łomazach: księgi zmarłych, urodzeń i zgonów mieszkańców Łomaz katolików i unitów, księgi rabinackie, księgi mahometańskie ze Studzianki, akt szkolnych (szkoły w Łomazach), a przede wszystkim spotkań (dzięki ojcu) z wieloma mieszkańcami gminy, zwłaszcza tymi, którzy pamiętali i przywoływali w swoich realiach i wspomnieniach okres międzywojenny, okres II wojny światowej i bezpośrednio po niej. Kolejny krok do obecnej książki stanowiła rozprawa doktorska na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie (1996 r.) „Bialskie Podlasie. Studium zróżnicowań społeczno-kulturowych na tle przemian administracyjnych”. Promotorem mojej pracy był prof. Jerzy Damrosz, zaś recenzentami prof. Henryk Mierzwiński i prof. Edward Olszewski. Inną kwestią okazało się opracowywanie zbieranych materiałów. Stąd między innymi „O parafii rzymskokatolickiej w Łomazach: inwentarz, czyli opisanie probostwa w 1822 roku” (Wiadomości Diecezjalne Siedleckie, lipiec 1996, nr 7) czy „Społeczność żydowska w Łomazach – przyczynek do dziejów” (Biuletyn ŻIH, 1988, nr 4). Jesteśmy też razem z ojcem autorami i współautorami (w maszynopisie) dwutomowej historii i kroniki parafii rzymskokatolickiej w Łomazach do 2004 r.
Z jakich źródeł mógł pan skorzystać?
– Wydaje mi się, że pan dobrze wie, na jakie trudności napotyka badacz zbierający i publikujący materiały o przeszłości Podlasia południowo-wschodniego. Wspólnie przecież opublikowaliśmy w prasie lokalnej i "Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym" materiał o sołectwie Lubenka. Na prośbę nieżyjącego już wicestarosty bialskiego Jana Bajkowskiego napisałem materiał o jego rodzinnym Kopytniku. Materiały do historii szczegółowych poszczególnych wsi, miast, gmin itp. Południowego Podlasia są rozproszone, szczególnie w odniesieniu do archiwaliów, i znajdują się w archiwach państwowych w Lublinie, Siedlcach, Warszawie, ale też i w Moskwie. Miałem ponadto możliwość dotarcia do „Cronica parrociae in Huszcza od 1565 r. do 1952 r.” oraz monografii Rossosza Edwarda Biełuszki (w maszynopisie). Za najważniejsze jednak uważam, szczególnie w odniesieniu do okresu międzywojennego, II wojny światowej i tzw. okresu „utrwalania władzy ludowej”, relacje wielu respondentów złożone na piśmie lub relacje ustne.
Rozumiem, że w książce, poza obszernym opisem Łomaz jako miejscowości gminnej, znajdzie się też miejsce dla innych sołectw. Czy miały one obszerną bibliografię?
– Gmina Łomazy to 18 miejscowości: Łomazy, Bielany, Burwin, Dubów, Huszcza, Jusaki, Kopytnik, Korczówka, Koszoły, Kozły, Krasówka, Lubenka, Stasiówka, Studzianka, Szymanowo, Wola Dubowska, Wólka Korczowska, Zarzeka. Z uwagi na ograniczenia wydawnicze (maksymalnie 500 stron tekstu), monografia została podzielona na dwie części: Łomazy – historia wsi miasta i osady gminnej – 350 stron, oraz Historia miejscowości gminy Łomazy – 150 stron. Oznaczało to konieczność przyjęcia przeze mnie szeregu ograniczeń i skrótowości w prezentowaniu historii szczegółowych. Warto dodać, że Dubów doczekał się opisu przeszłości przez Tomasza Demidowicza, podobnie jak Huszcza (Jan Kuszneruk i ks. Wiesław Pińczuk – "Monografia parafii Huszcza. Rys geograficzny i historyczny", 1999 r.). Dość dobrze opisana została historia Tatarów ze Studzianki. W efekcie zasób bibliograficzny wykorzystany w pracy to ponad 150 pozycji. Publikacji samodzielnych albo artykułów w opracowaniach zbiorowych, do których dotarłem, było kilkaset. Nie udało mi się niestety dotrzeć do początków powstawania wielu miejscowości, szczególnie tych, które początek swojej historii lokują w XV-XVII wieku. Ograniczenia wydawnicze nie pozwoliły mi też na zmieszczenie i opisanie wielu różnych aspektów historii poszczególnych sołectw gminy.
Czym historia gminy Łomazy różni się od innych gmin powiatu bialskiego?
– Na pierwszy miejscu postawiłbym patriotyzm w połączeniu z ogromnym cierpieniem, krzywdami i trudnościami życia codziennego. Przeszłość Południowego Podlasia trywialnie oddają dwa przysłowia: „Ryby i raki hodowali Podlasiaki” oraz „Fortuna Podlasiaka długa jak nóż i głęboka do środka ziemi”. Przywołajmy jeszcze raz przejściowy charakter opisywanych ziem, rozumianych jako rejon pogranicza, potop szwedzki, konfederację barską, powstanie kościuszkowskie, rozbiory, przemarsze wojsk napoleońskich i rosyjskich, zabory, powstanie listopadowe i styczniowe, męczeństwo Unitów Podlaskich, taktykę spalonej ziemi stosowaną przez carskie wojska w 1915 roku, eksterminację ludności polskiej i żydowskiej w czasie II wojny światowej, wreszcie okres Polski podziemnej z lat 1944-1947 i stalinizm. Przekłada się to na ogrom nieszczęść, prześladowań, terroru oraz wyniszczania miejscowej ludności. Z drugiej strony bezinteresowny wysiłek o niepodległość, o swobody wyznaniowe, o polski kościół rzymskokatolicki, o wolną Polskę. Miejsce w swojej „małej ojczyźnie” przodkowie współczesnych mieszkańców gminy Łomazy okupili krwią, cierpieniem, ale i wspólnotową pracą i działalnością na rzecz społeczności lokalnych. Chciałem koniecznie to opisać, choć naprawdę, z uwagi na różne ograniczenia, nie udało się wykonać zadania w stu procentach.
Cały wywiad przeczytasz w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasiak nr 8
Obserwuj nasz serwis na:
Obserwuj @PodlasiakInfoZobacz także:
W hołdzie ruchowi Solidarność – konferencja naukowa w bialskiej bibliotece
Piknik historyczny związany z powstaniem styczniowym w Rossoszu – zapowiedź
Pożyteczne zbieractwo Andrzeja Olichwiruka
Historie kryminalne: Sataniści z parku Radziwiłłowskiego
Żeby zrozumieć polskie prawosławie – spotkanie z autorem książki Stanisławem Romanowskim
Kącik książkowy: Cykl 'Sekretów Białej' Agnieszki Panasiuk w komplecie
Wielka wytwórnia w małym mieście, czyli wszystko o PWS w Białej Podlaskiej
Wojna, niewola i pierwsze dni wolności we wspomnieniach żołnierza 34. pułku piechoty
Miejscowość
- Międzyrzec Podlaski
- Z kraju
- Parczew
- Łosice
- Powiat bialski
- Biała Podlaska
- Z województwa
- Radzyń Podlaski
- Terespol
- Łuków
- Gmina Biała Podlaska
- Gmina Łomazy
- Gmina Piszczac
- Gmina Terespol
- Gmina Janów Podlaski
- Gmina Wisznice
- Gmina Leśna Podlaska
- Z granicy
- Z policji
- Koncerty
- Różne wydarzenia kulturalne
- Spektakle
- Filmy
- Książki
- Wystawy
- Technologie
- Porady
- Rekreacja
- Pasje
- Motoryzacja
- Relaks
- Kulinarne
- Felietony
- Podróże
Podkategorie wpisów
Najnowsze informacje
-
Zaproszenie do kina: ‚Listy do M.’, ‚Gladiator II’ i ‚Tatami’ w Merkurym
46 -
[FILM] Potrącony na przejściu dla pieszych trafił do szpitala
172 -
Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów
166 -
Karol Świderski: Puchar Tymbarku jest dowodem, że marzenia się spełniają
101 -
Smykofonia, czyli muzyczna podróż dla najmłodszych do obejrzenia w Białej Podlaskiej – zapowiedź
109
Artykuły według daty
Pogoda
Informujemy, że strona podlasianin.com.pl korzysta z plików „Cookies”, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Szanujemy Twoją prywatność
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
UWAGA: To ustawienie zostanie wprowadzone dla obecnej przeglądarki.
RODO
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO.
RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych. Zgodnie z RODO dane osobowe to wszystkie informacje identyfikujące lub pozwalające na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Są nimi nie tylko imię i nazwisko czy adres, ale także choćby adres e-mail czy adres IP, zapisywane w plikach cookies.
Regulamin
Postanowienia ogólne
1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska.
2. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności.
3. Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin „Użytkownik” zastąpiony został określeniem „Ty”, „Administrator” – „My”. Termin „RODO” oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
4. Administrator zbiera dane dla oznaczonych, zgodnych z prawem celów, przetwarza je zgodnie z prawem i nie poddaje dalszemu przetwarzaniu niezgodnemu z tymi celami. Dane są zbieranie jedynie w adekwatnym, niezbędnym i koniecznym zakresie w stosunku do celów, w jakich są przetwarzane.
5. Administrator nie przetwarza szczególnych kategorii danych. Administrator dokłada wszelkich starań, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich i w tym zakresie stosuje organizacyjne i techniczne środki bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Administrator nie udostępnia danych żadnym nieuprawnionym do tego odbiorcom, zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
6. Dane osobowe podawane w formularzu na „skontaktuj się z nami”, „komentarz” są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
7. W sprawach dotyczących ochrony danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych możesz kontaktować się poprzez następujące kanały komunikacji:
• Adres: Grupa Medialna Podlasie Spółka z o.o., ul. Gabriela Narutowicza 32/5, 21-500 Biała Podlaska,
• Poczta elektroniczna: kontakt@podlasianin.com.pl,
• Telefon: 83 307 00 90.
W jakich celach są przetwarzane Twoje dane osobowe?
1. Za Twoją zgodą dane mogą być przetwarzane w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych. W przypadku wyrażenia zgody dane mogą być przetwarzane przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
2. Twoje dane będą przetwarzane także w celu świadczenia usług przez Grupę Medialną Podlasie Spółka z o.o.
3. Twoje dane mogą być także przetwarzane w celu dopasowania treści stron internetowych do Twoich zainteresowań, a także wykrywania botów i nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług Grupy Medialnej Podlasie Spółka z o.o.
4. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celach marketingowych jest Twoja dobrowolna zgoda na przetwarzanie danych, w tym na profilowanie (art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).
Administrator danych
1. Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli posiadasz Konto na naszej stronie, to przetwarzamy takie Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, stanowisko, miejsce pracy, adres IP.
2. Dane osobowe przetwarzane są:
– zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
– zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
– w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
3. Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem), ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Twoim zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.
4. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: kontakt@podlasianin.com.pl.
5. Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych.
6. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania).
7. Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych.
8. Usługodawca nie udostępnia danych osobowych innym podmiotom poza upoważnionymi do tego na podstawie właściwych przepisów prawa.
9. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas albo przetwarzający, z którymi ściśle współpracujemy.
Przez jaki okres będą przechowywane Twoje dane osobowe?
Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat, do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego
Masz prawo wniesienia skargi do Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu.
Komentarze
Brak komentarzy