Bezdomni nie zostaną bez pomocy

Bezdomni nie zostaną bez pomocy

Bialska noclegownia mieści się przy ul. Kąpielowej 11

BIAŁA PODLASKA Za nami pierwsze przymrozki, a więc czas, gdy pozostanie na zewnątrz na dłużej może zakończyć się tragedią. W ubiegłym roku zamarznięć nie było. Aby i w tym roku powtórzyć ten wynik, warto pamiętać o takim miejscu jak noclegownia.

– W ubiegłym roku nie odnotowaliśmy żadnego przypadku wychłodzenia. Co roku policjanci bialskiej komendy w trakcie służb regularnie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, mieszkające samotnie i w podeszłym wieku, dla których ujemne temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia – informuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej.

Tyle ze strony policji. Miasto z kolei w czasie największych chłodów oferuje możliwość skorzystania z noclegowni. Ta jest czynna od 1 października do 31 marca w godz. 18-8. W pozostałej części roku, a więc od 1 kwietnia do 30 września, działa w godz. od 19-7. – Noclegownia dla bezdomnych dysponuje 20 miejscami. W minionych latach z noclegowni korzystało do 17 osób jednocześnie. Od października z noclegowni korzystało maksymalnie 9 osób. Placówka dysponuje jednak możliwością zorganizowania dodatkowych miejsc noclegowych w przypadku zaistnienia takiej konieczności – podkreśla Ewa Borkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Na miejscu bezdomni mogą skorzystać ze schronienia, przebrać się, wyprać swoją odzież oraz wykąpać się. Pomocą służą pracownik socjalny i psycholog. Bezdomni nie muszą martwić się o jedzenie, bo przysługuje im jeden gorący posiłek dziennie, składający się z zupy, chleba i dodatku regeneracyjnego. Posiłki wydawane są w jadłodajni Centrum Integracji Społecznej przy ul. Warszawskiej 15 w dni robocze w godz. 11.30-13.00. Na dni wolne od pracy osoby bezdomne otrzymują suchy prowiant.

Dyrektor MOPS przypomina też, że przy ul. Kąpielowej 11, przy dotychczas całorocznie funkcjonującej noclegowni dla osób bezdomnych, po raz kolejny została otwarta ogrzewalnia. Do końca marca można tam przebywać w godz. 8-18, a do końca kwietnia w godz. 7-19.

Bezdomni, którzy nie są w stanie zabezpieczyć sobie schronienia we własnym zakresie, powinni skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, gdzie otrzymają skierowanie do noclegowni. W zależności od potrzeb poszczególnych osób, placówka przyznaje również pomoc pieniężną w formie zasiłków okresowych, zasiłków celowych, m.in. na zakup żywności, odzieży, obuwia czy leków. – Osoby bezdomne, które w wyniku choroby lub niepełnosprawności wymagają stałej opieki lub pomocy, i tym samym nie mogą przebywać w noclegowni dla bezdomnych, kierowane są do schronisk dla bezdomnych zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego lub do domów pomocy społecznej – uzupełnia Borkowska.

Na stronie internetowej www.mops-bialapodlaska.pl w zakładce „wsparcie osób bezdomnych” można znaleźć rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe na terenie województwa lubelskiego, jak również informacje o ofercie skierowanej do osób bezdomnych z terenu Białej Podlaskiej.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu nr 38 od 27 listopada

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy