Wystawa 'Jerzy Sroka – badacz, regionalista' w bialskim muzeum – zapowiedź
Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Jerzy Sroka – badacz, regionalista”, poświęconej postaci znanego prekursora bialskiego regionalizmu. Wernisaż odbędzie się w sobotę 23 listopada, w 28. rocznicę śmierci pana Jerzego.
Jerzy Sroka pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych, jego ojciec Władysław był zasłużonym żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego, a później bohaterem wojny polsko-bolszewickiej. Od młodych lat Jerzy interesował się historią i wojskowością, później w latach okupacji hitlerowskiej sam walczył w podziemiu niepodległościowym. Po wojnie nie mógł się pogodzić z traktowaniem przez komunistyczne władze jego towarzyszy broni jako pospolitych bandytów i wrogów społeczeństwa. Postanowił wyrazić swój sprzeciw, dokumentując historię współczesnych mu wydarzeń i ocalić od zapomnienia pamięć o ludziach, którzy walczyli i oddali życie za Polskę.
Z wykształcenia był prawnikiem, jednak z zamiłowania – historykiem. Napisał pierwszą powojenną monografię Białej Podlaskiej, zajmował się naukowo wieloma aspektami historii Podlasia. W jego dorobku znalazło się 17 książek historycznych i broszur oraz ponad 400 artykułów prasowych. Był kolekcjonerem, społecznikiem i wszechstronnym człowiekiem kultury. Pasjonowały go teatr i operetka, był autorem felietonów satyrycznych.
Zmarł nagle 23 listopada 1996 roku, w wieku 68 lat, w pełni sił twórczych. Niestety nie zdążył opublikować wielu dzieł swojego życia, do których zgromadził bogaty materiał źródłowy. Cenny zbiór materiałów, dokumentów i fotografii, a także księgozbiór i kolekcję odznak oraz odznaczeń wojskowych – zgodnie z wolą jego żony Jadwigi Sroki – zasiliły zbiory Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane pamiątki po Jerzym Sroce oraz część jego bogatej kolekcji.
Otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 12.00 w budynku głównym Muzeum Południowego Podlasia przy ulicy Warszawskiej 12. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od niedzieli 24 listopada 2024 r.
Komentarze
Brak komentarzy