Malarstwo Małgorzaty Kaczmarskiej w Galerii Podlaskiej – zapowiedź

Malarstwo Małgorzaty Kaczmarskiej w Galerii Podlaskiej – zapowiedź
fot. D. Lichota, Kaczmarska.pl

Galeria Podlaska Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej zaprasza na otwarcie wystawy krakowskiej artystki malarki Małgorzaty Kaczmarskiej pt. „Nieukryte”. Wernisaż odbędzie się w piątek 2 sierpnia o godzinie 18 w galerii przy ulicy Warszawskiej 12.

Jak pisze o swojej wystawie „Nieukryte” sama autorka, ekspozycja odnosi się do sposobu kształtowania kompozycji malarskiej wobec realistycznego i konkretnego motywu. Prezentowane są obrazy olejne na płótnie, które można traktować jako osobne dzieła malarskie lub też – odpowiednio je zestawiając – jako fragmenty większej całości. Wiele z tych prac dopiero w zestawie nabiera narracyjnego sensu. Intencją autorki i koncepcją wystawy jest próba zwrócenia uwagi widza na środki formalne – plastyczne. Determinują one artystyczny charakter dzieła zdecydowanie bardziej niż założona tematyka, choć mogą być z nią w ścisłej relacji.

Ujmując rzecz z innej strony: wyraźnie wskazany i odczytywalny temat dzieła nie jest niezbędny, aby odbierać ekspresję wizualną dzieła. W przypadku prac figuratywnych, realistycznych, przypadkowy widz może poprzestać na odczytaniu treści narracyjnej, a analiza formalna (np. podziały płaszczyzny, gesty i pociągnięcia pędzla, sposób tworzenia plamy barwnej, zestawienia kolorystyczne itd.), czyli esencja plastycznego wyrazu mogą mu umknąć – po zaspokojeniu typowej i pierwszej potrzeby jaką jest rozpoznanie tematu.

Na wystawie prezentowane są prace inspirowane wakacyjnymi, plażowymi aktywnościami, które dla autorki są punktem wyjścia do nieskończenie złożonej pracy nad ekspresją malarską.

Ekspozycja czynna będzie do 4 września br. Galeria Podlaska czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 oraz w niedziele od godziny 11 do 16.

 


Małgorzata Kaczmarska jest artystką wizualną, zajmującą się malarstwem oraz eksperymentującą z mediami typu wideo i instalacja, realizuje także projekty intermedialne. Jej zainteresowania artystyczne i naukowo-badawcze obejmują problematykę ekspresji w malarstwie oraz relacji pomiędzy dziełem sztuki a przestrzenią zurbanizowaną i otwartą. Kluczowym motywem jej twórczości jest człowiek i jego relacje z otoczeniem.

Urodziła się w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem obroniła na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1999 roku. W latach 1999-2000 przebywała w Hiszpanii na stypendium artystycznym Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2007 roku uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, promotorem był prof. Jacek Waltoś; w 2015 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Pracując dydaktycznie jest także związana ze środowiskiem akademickim. Prowadzi wykłady w Polsce i za granicą, m.in. na zaproszenie uniwersytetów z Barcelony, Sewilli, Palermo. Rozważania teoretyczne dotyczące sztuki wygłasza podczas konferencji i publikuje w czasopismach branżowych. Swój dorobek twórczy eksponowała na wielu wystawach w kraju i za granicą (Indonezja, Hiszpania, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania, Korea Południowa), czternaście z nich było prezentacją indywidualną. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, artystycznej Grupy20minut oraz kolektywu SPACE Start. Mieszka i tworzy w Krakowie.

W 2023 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowo-badawcze w dziedzinie sztuki.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy