Jerzego Flisińskiego barwna opowieść o bialskich księżnych Radziwiłłowych
W środę 15 maja z inicjatywy najstarszego w Białej Podlaskiej stowarzyszenia Koła Bialczan zainaugurowany został cykl spotkań historycznych pt. „Bialskie księżne Radziwiłłowe”. Pomysłodawczynią projektu, jego koordynatorką i osobą czuwającą nad przyjazną atmosferą spotkań jest prezes stowarzyszenia Krystyna Nowicka.
Historia miasta pokazana przez pryzmat życia żon miłościwie panujących tu Radziwiłłów, to podejście zdecydowanie rzadziej spotykane. Zwykle zainteresowanie badaczy skupia się na męskich przedstawicielach tego sławnego magnackiego rodu. Wiodące skromny i cichy żywot żony, pozostają w cieniu swych mężów, zaś opracowania historyczne czy dokumenty ich dotyczące są bardzo skromne – trudno też do nich dotrzeć.
Mroki tej „niewiedzy” skutecznie rozjaśniał uczestnikom spotkania dr Jerzy Flisiński, wieloletni dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, a wcześniej dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, autor licznych artykułów naukowych oraz książek. Osoba w mieście znana i szanowana. Ogromna wiedza, pasja i upór dr. Flisińskiego sprawiły, że stał się on autorem naukowych odkryć, którymi podzielił się z zebranymi, okraszając tymi perełkami swą barwną i ciekawą opowieść.
Podczas pierwszej z cyklu prelekcji przybliżone zostały słuchaczom smutne losy, zmarłych w młodym wieku, dwóch księżnych Radziwiłłowych: Elżbiety Eufemii z Wiśniowieckich oraz Tekli Anny z Wołłowiczów.
Wykład odbył się w klimatycznych wnętrzach niedawno odnowionych piwnic pod Urzędem Miasta. Była to uczta nie tylko dla ducha, ale i dla ciała – zapach pysznej kawy niósł się szeroko i daleko, zapraszając do uczestnictwa w następnych spotkaniach kolejnych gości.
Nadmienić należy, że wszelkie projekty prowadzone przez Stowarzyszenie Koło Bialczan są działalnością społeczną i odbywają się w prywatnym czasie osób w nie zaangażowanych.
Agnieszka Andryszczak
Komentarze
Brak komentarzy