W Janowie Podlaskim poznaliśmy nowych Ambasadorów Wschodu

W Janowie Podlaskim poznaliśmy nowych Ambasadorów Wschodu

W sobotę 18 listopada w hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim ogłoszono Ambasadorów Wschodu w ramach jubileuszowej 10. edycji konkursu. Wyłoniono siedmiu laureatów w dziedzinach: projekt, turystyka, samorządność, przedsiębiorczość, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz nauka. Ponadto przyznano jeden tytuł honorowy, trzy wyróżnienia oraz jedną nagrodę specjalną. Najliczniejsze grono tegorocznych wyróżnionych reprezentuje lub jest związane z województwem lubelskim.

W konkursie o tytuł Ambasadora Wschodu po raz dziesiąty doceniono osoby, podmioty i instytucje, działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniała Kapituła Konkursu, złożona z przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych. Po raz drugi w historii konkursu Ambasador Wschodu, podczas obrad rozpatrywano kandydatów nominowanych społecznie. W tej edycji nagrodę specjalną przyznawali przedstawiciele mediów.

– Od dziesięciu lat szukamy osób, projektów i inicjatyw, które zasługiwałyby na tytuł Ambasadora Wschodu lub wykazywały potencjał do takiej nominacji, i je znajdujemy. To największy sukces tej dekady – wciąż odkrywamy prawdziwe perły i nieszlifowane diamenty, obserwujemy ewolucje i rozwój wielu podmiotów na przestrzeni lat, i jesteśmy naprawdę dumni, że tutaj, na wschodzie, powstają rzeczy godne uwagi i promocji w innych zakątkach naszego kraju, a także poza jego granicami. Możemy czerpać z tego dziedzictwa – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz konkursu o tytuł Ambasadora Wschodu.

Najwięcej nagród i wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali przedstawiciele województwa lubelskiego i osoby z nim związane – pięć statuetek i jedno wyróżnienie. Tytuł Ambasadora Wschodu i dwa wyróżnienia trafiły do województwa podlaskiego, dwóch laureatów pochodzi lub jest związanych z województwem podkarpackim, a jeden reprezentuje województwo świętokrzyskie.

Podczas uroczystości specjalne odznaczenie – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt twórczości – z rąk przedstawiciela Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego odebrał prof. Stanisław Baj.

Ambasadorzy Wschodu w edycji 2023:

Projekt – Paśny Buriat (związany z woj. podlaskim); wyróżnienia: Festiwal Now Art (woj. lubelskie), Projekt Kolektyw Kaufman Bros & Sistas (woj. podlaskie), Projekt Raczkowskie Archiwalia (woj. podlaskie),

Turystyka – Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (woj. podkarpackie),

Samorządność – Małgorzata Chmiel (woj. podkarpackie),

Przedsiębiorczość – AGAZI (zw. z woj. lubelskim),

Społecznie odpowiedzialny – Stowarzyszenie Dla Ziemi (woj. lubelskie),

Kultura i sztuka – Zespół redakcyjny czasopisma „Akcent” (woj. lubelskie),

Nauka – dr hab. inż. prof. Politechniki Lubelskiej Joanna Pawłat (woj. lubelskie),

Nagroda specjalna – Bohdan Zadura (woj. lubelskie),

Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – Wiesław Myśliwski (zw. z woj. świętokrzyskim).

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy