5 powszechnych błędów, które mogą popełnić początkujący pisarze
Wszyscy pisarze, w tym doświadczeni, popełniają błędy – i to nie tylko te związane z samym tworzeniem tekstu. Istnieją setki zasad, reguł, terminów oraz rozwiązań gramatycznych, ale nie musisz ich wszystkich znać, żeby dobrze pisać. Wystarczy, że na poszczególnych etapach przygotowywania się do opublikowania swojej twórczości unikniesz kilku podstawowych błędów. Pamiętaj, że pisanie to rzemiosło, w którym po prostu warto ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności. Podpowiadamy jak wydać książkę, unikając 5 najpopularniejszych potknięć.
1. Pisanie dla wszystkich
Nie da się napisać książki, trafiającej w gusta każdego człowieka. Pisarz musi pomyśleć o typie czytelnika, który doceni jego twórczość. Kiedy będziesz mieć ten fakt na uwadze, Twoje pisanie stanie się bardziej skoncentrowane i nabierze charakterystycznego stylu, dopasowanego do grupy docelowej. Jest ona istotna również w kontekście gatunku książki. To oczywiste, że powieść historyczna będzie kierowana do innych odbiorców, niż np. młodzieżowy romans. Spróbuj scharakteryzować personę, która sięgnie po napisaną przez Ciebie książkę. Zdefiniowanie odbiorcy ułatwi nie tylko sam proces pisania, ale także promocję gotowej publikacji.
2. Nieodpowiedni research
Jako pisarz poruszysz pewnie wiele tematów. Ale nie możesz być ekspertem od wszystkiego. Myślenie, że coś wiesz, to nie to samo, co stuprocentowa pewność, że masz rację. Brak researchu jest jednym z najpowszechniejszych błędów, popełnianych przez debiutantów. Za każdym razem, gdy opisujesz fakty, korzystasz z odniesień, cytatów, dat lub informacji historycznych, sprawdź ich poprawność. Nigdy nie polegaj w 100% na swojej pamięci. Korekta nie zawsze wyłapie takie błędy.
3. Edycja podczas pisania
Próba bycia jednocześnie pisarzem i redaktorem zawsze spowalnia Twoją pracę, a także wybija z rytmu, zakłócając przepływ myśli. Nigdy nie martw się zbyt mocno o gramatykę lub stylistykę podczas tworzenia treści książki. Po prostu pisz. Odłóż całą pracę edycyjną na bok, dopóki nie skończysz tekstu. Czas na poprawki zarezerwuj po każdym rozdziale lub dopiero po ukończeniu całości. Pamiętaj również, by korzystać z pomocy profesjonalnego redaktora czy korektora.
4. Wybór niewłaściwego wydawnictwa
Wiele osób, które zastanawiają się jak wydać książkę (www.novaeres.pl), uważa, że sukces publikacji zależy wyłącznie od popularności i renomy wydawnictwa. To błąd. Często o wiele lepszym wyborem jest mniejsza oficyna, skoncentrowana na określonej niszy czy gatunku. Współpraca z taką firmą to dla Ciebie szereg udogodnień – np. indywidualne podejście do autora czy możliwość skorzystania z niestandardowych modeli wydawniczych.
5. Za mało czytania
Nie ma dobrego pisania bez odpowiedniego czytania. Gdy już ustalisz temat swojej publikacji, przeczytaj kilka najlepszych książek z tego gatunku. W ten sposób lepiej poznasz styl pisania w danej dziedzinie oraz łatwiej określisz odbiorców, do których będzie kierowana książka.
Materiał promocyjny
Komentarze
Brak komentarzy