34. Pułk Piechoty wciąż w pamięci bialczan

34. Pułk Piechoty wciąż w pamięci bialczan

BIAŁA PODLASKA Obchody święta 34. Pułku Piechoty rozpoczęło 12 maja spotkanie przy pomniku przy ulicy Warszawskiej. O tym, że pamięć o tej formacji jest wciąż żywa, świadczy obecność samorządowców, przedstawicieli instytucji oraz wojska, które z najwyższymi honorami wspominało obecność pułku w mieście.

– Spotykamy się w dniu szczególnym, bo 12 maja to data śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. To już 84. rocznica. Spotykamy się też w dniu święta pułkowego, które przypada dokładnie 8 maja, ale zwyczajowo gromadzimy się w najbliższą niedzielę. Osoba Józefa Piłsudskiego jest mocno związana z Białą Podlaską i 34. Pułkiem Piechoty. We wrześniu 1920 roku marszałek po wizytacji wojska w Chełmie podróżował po Wileńszczyźnie, zatrzymał się w Białej Podlaskiej, by spotkać się z delegacją mieszkańców – powiedział prezydent Michał Litwiniuk, witając zgromadzonych mieszkańców oraz zaproszonych gości. – Patriotyzmu nie da się nauczyć z książek, patriotyzm musi być zbudowany na bazie wspólnotowych doświadczeń. Swoją obecnością pokazaliśmy, jak należy o niego dbać – zaznaczył.

Podczas uroczystości wręczone zostały Brązowe Medale za Zasługi dla Obronności Kraju. Otrzymali je: Grzegorz Pietrusik, Artur Tomczuk i Adam Sosnowski. Przyznano też odznaki Zasłużony dla Województwa Lubelskiego dla: płk. Artura Łojka, ppłk. Artura Arteckiego i przedsiębiorcy Stanisława Romaniuka.

Cały artykuł dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 20 od 14 maja

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy