10 tys. zachorowań w kraju. Ile w mieście i powiecie?

10 tys. zachorowań w kraju. Ile w mieście i powiecie?

REGION W kraju mamy dziś 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem COVID-19. W woj. lubelskim było ich 670. Dziś po raz pierwszy od początku pandemii nie otrzymaliśmy szczegółowych danych dot. woj.

Codziennie, ok godz. 10.30 redakcje w woj.lubelskim otrzymują od rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie dane dot. ilości nowych zachorowań z wyszczególnieniem na konkretne miasta. Dziś tych danych jeszcze nie otrzymaliśmy.
Czy ma to związek z wczorajszymi doniesieniami o niezgadzających się danych z MZ oraz danymi zbieranymi przez 19-studenta, który robi to na własną rękę zbierając dane z konkretnych województw.

Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi strony internetowej, na której dostępne są statystyki dotyczące epidemii COVID-19. Dane pojawiają się na Twitterze i Facebooku, na stronie MZ jest tylko aktualna statystyka z danego dnia. Jeśli więc chcemy porównać, wyciągnąć wnioski czy nawet przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie epidemia, musimy sami gromadzić statystyki. Tak robi m.in. Medonet (nasze statystyki znajdziecie TUTAJ), tak robi też 19-letni Michał Rogalski, który został ostatnio okrzyknięty „studentem, który rządzi krajem”, a tak naprawdę on jedynie zbiera dane, które Ministerstwo Zdrowia podaje do publicznej wiadomości.

Trzeba przyznać, że MZ nie ułatwia zadania statystykom-amatorom. Weźmy np. liczbę próbek przebadanych w województwach. Te dane dostajemy co tydzień. W dzisiejszym komunikacje na FB, Ministerstwo Zdrowia poza danymi z województw pisze o niezakwalifikowanych wcześniej danych. „227 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną” oraz, że „dziś w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował GIS”.

Ministerstwo Zdrowia ma podobno uruchomić specjalną stronę, na której będą upublicznianie codzienne dane. Czekamy na rozwój sytuacji.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: