Zmiana organizacji ruchu w parku
BIAŁA PODLASKA Na finiszu są prace związane z remontem zespołu zamkowo-parkowego w Białej Podlaskiej. Miasto informuje o zmianach w organizacji ruchu w tym miejscu. O takie rozwiązanie zabiegał konserwator zabytków dużo wcześniej.
Rzecznik magistratu podaje, że od 7 lutego br. na terenie założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów będzie obowiązywać stała organizacja ruchu wprowadzająca zakaz ruchu. – Zakaz nie będzie dotyczył pojazdów służb miejskich, zaopatrzenia, rowerów i pojazdów posiadaczy karty osoby niepełnosprawnej – słyszymy.
Według konserwatora zabytków, którego opinia jest w tym przypadku nadrzędna, aby odtworzyć wartość historyczną obiektu, takie rozwiązanie było niezbędne. W wielu miastach części zabytkowe, także centralne płace, są wyłączone z ruchu kołowego.
Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków uważa także, że taka decyzja powinna być podjęta już wcześniej. – Bardzo się cieszę, że ktoś nareszcie zadbał o to, co w tym parku się zrobiło. Gdy jeszcze prace nie były odebrane, wiele rzeczy zostało zniszczonych. Odwiedziłem park i zobaczyłem na przykład koleiny w świeżo zasianej trawie. Cieszę się, że wjazd do parku będzie ograniczony. Jestem za takim rozwiązaniem, bo to jest park a autem do parku się nie powinno wjeżdżać . Trzeba mieć skazę, by wjechać tu samochodem i się z tego cieszyć – uważa konserwator, i dodaje, że o podobne rozwiązanie wnioskował już wcześniej.
Uważa też, że w odległości od parku i zlokalizowanej tam biblioteki oraz szkoły muzycznej znajduje się kilka parkingów, w tym nowy na ok 40 miejsc postojowych. – To nie jest raczej problem by przejść te kilkaset metrów – słyszymy.
Przypomnijmy, że prowadzone w parku od wielu miesięcy prace są bardzo rozległe. – To inwestycja warta ponad 26 mln zł, w tym ponad 16 mln stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obejmuje m.in. amfiteatr, bramę koszarską, układ komunikacyjny – informuje Michał Litwiniuk, prezydent miasta.
Na jakim etapie jest ta ogromna inwestycja? Prace przy amfiteatrze dobiegły już końca. – Wiosną w godnej oprawie otworzymy ten oczekiwany, bezpieczny, wygodny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt. Będą się tu teraz odbywały występy, koncerty i spektakle – zapowiada Litwiniuk.
Ale nie zabraknie też nowości. Brama koszarska i prowadząca do niej kładka to zupełnie nowe, robiące duże wrażenie wejście na ten teren. – Przechodząc przez bramę naprawdę ma się wrażenie, że czas się zaraz cofnie i spotkamy Radziwiłłów. To inwestycja dla nas i kolejnych pokoleń, które będą kojarzyć centrum miasta z architektoniczną perłą, miejscem spotkań i rekreacji – uważa prezydent.
Komentarze
Brak komentarzy