Zmarł Marek Ferens, człowiek wielu pasji

Zmarł Marek Ferens, człowiek wielu pasji
Fot. Prochownia Terespol FB)

TERESPOL Zmarł Marek Ferens, nauczyciel z ogromną pasją do sportu i szachów. Osoba zasłużona na rzecz kultury i wychowania kolejnych pokoleń dla miasta i powiatu.

Marek Ferens zmarł w niedzielę 5 czerwca. Informację o śmierci przekazali przedstawiciele Prochowni w Terespolu: „Wczoraj w godzinach wieczornych odszedł do Wieczności wieloletni przyjaciel naszej Prochowni, Brat Kurkowy z Kresowego Bractwa Strzelców Kurkowych im. Orła Białego w Terespolu, szachista i fotograf – Marek Ferens. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie”.

Ferens urodził się w Białej Podlaskiej, ale zawsze mieszkał w Terespolu. Skończył tutejszą szkołę podstawową i liceum. Później rozpoczął studia na UMCS-ie i na Politechnice Lubelskiej oraz w Siedlcach. Po studiach wrócił do Terespola i podjął pracę w miejscowej szkole.

Dał się poznać jako człowiek wielu pasji i niezwykle aktywny. Pan Marek interesował się sportem. Prowadził amatorskie koło tenisa stołowego. Jednak największą jego pasją były szachy. Założył koło szachowe oraz klub szachowy w szkole. Bardzo lubił też grać w tenisa ziemnego, stołowego i siatkówkę, pływać oraz jeździć na rowerze. Uwielbiał czytać książki i fotografować. Do swoich pasji zaliczał geografię i historię oraz zgłębianie wiedzy o zabytkach. Interesował się Kresami i Węgrami, ludźmi stamtąd, ich losami i obyczajami. Dlatego, kiedy tylko miał czas, pan Marek podróżował.

Za swoją pracę Ferens otrzymał wiele odznaczeń. Wśród nich była w 1986 r. nagroda inspektora oświaty i wychowania, nagroda specjalna kuratora oświaty i wychowania za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej (1990 r.), Złoty Medal „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego” za pracę w redakcji czasopisma regionalnego „Goniec Terespolski” (2009 r.), statuetka „Zasłużony dla Miasta Terespol” za pracę dydaktyczno-wychowawczą, redagowanie „Gońca Terespolskiego” oraz propagowanie szachów w mieście. Kilkukrotnie otrzymał nagrodę dyrektora szkoły za sukcesy w pracy dydaktycznej, a także Złoty Medal za Długoletnią Służbę i wyróżniającą pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz działalność w środowisku lokalnym przyznane przez Prezydenta RP.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy