Zasłużeni dla Terespola i redaktorzy Gońca uhonorowani

Zasłużeni dla Terespola i redaktorzy Gońca uhonorowani

Statuetka Zasłużony dla Miasta Terespol w tym roku powędrowała do Adama Jastrzębskiego (z lewej) i OSP w Terespolu. Burmistrz przekazuje ją na ręce komendanta jednostki Andrzeja Jarockiego

TERESPOL Ten wieczór upłynął pod znakiem pochwały dla społecznej postawy, którą charakteryzuje się coraz więcej mieszkańców miasta. Każdego roku podczas Koncertu Noworocznego statuetką Zasłużony dla Miasta Terespol nagradzane są osoby, których działalność sprzyja rozwojowi miasta. Tegoroczna edycja była podwójnym świętem. Tworzone bowiem przez społeczników pismo "Goniec Terespolski" ma za sobą piękny jubileusz 30-lecia istnienia.

Koncert Noworoczny to jedno ze sztandarowych wydarzeń kulturalnych, które w przygranicznym mieście organizowane jest nieprzerwanie od 13 lat. – Ideą była chęć umożliwienia mieszkańcom spotkania się w okresie karnawałowym i podsumowania minionego roku. Automatycznie zrodził się pomysł zorganizowania w ramach imprezy konkursu Przedsięwzięcie Roku. Do grona partnerów dołączył burmistrz Terespola i zaproponował nową inicjatywę, czyli konkurs Zasłużony dla Miasta Terespol. Idea od razu się przyjęła i trwa do dziś. Chcemy pokazywać zarówno rozwój miasta, jak i nagradzać osoby, które do niego się przyczyniają – mówi Krzysztof Badalski, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol i pomysłodawca wydarzenia.

W tym roku honorowy tytuł i statuetkę Zasłużony dla Miasta Terespol otrzymali Adam Jastrzębski i Ochotnicza Straż Pożarna w Terespolu.

– Koncert Noworoczny to przede wszystkim okazja do docenienia wzorowych postaw społecznych. Cieszy to, że mimo iż Terespol jest miastem niewielkim pod względem liczby mieszkańców, to co roku kapituła ma problem z wyborem osób zasłużonych dla miasta, ponieważ takich społeczników jest bardzo dużo w Terespolu. W tym roku przyznaliśmy dwie statuetki. Adam Jastrzębski to człowiek bardzo mocno związany ze szkolnictwem. Poza tym uczestniczy w większości inicjatyw społecznych. Statuetkę grupową postanowiliśmy wręczyć Ochotniczej Straży Pożarnej w Terespolu. Jest to jednostka należąca do elity straży pożarnych. Współpraca z nimi jest doskonała. Strażacy zabezpieczają odbywające się w mieście imprezy kulturalne i sportowe. Wielokrotnie brali udział w akcjach związanych z klęskami żywiołowymi, zagrożeniem życia i mienia ludzkiego oraz środowiska. Jesteśmy z nich dumni – podkreśla burmistrz Terespola Jacek Danieluk.

Nominowani nie kryli radości i wzruszenia. – To wyjątkowe uhonorowanie mojej dotychczasowej pracy zawodowej i działalności w sferze kulturalno-edukacyjnej. Ogromnie się cieszę, że w wieku 75 lat otrzymałem takie wyróżnienie. To dla mnie wielka satysfakcja. Czuję wdzięczność za to, że moja działalność została doceniona. Jestem dumny, że mogłem coś zrobić dla Terespola, a najbardziej z tego, że miałem okazję szkolić tysiące ludzi w różnych zawodach i pomagać im zdobywać uprawnienia, dzięki czemu mogli uzyskać pracę – mówi Adam Jastrzębski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Terespolu powstała w 1925 roku. Obecnie liczy 61 funkcjonariuszy, w tym około 30 bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Od 2016 roku przy OSP działa młodzieżowa drużyna, którą tworzy 11 młodych druhów. Strażacy wzywani są najczęściej do pożarów i usuwania skutków nawałnic. Syrena, na dźwięk której stają w gotowości, włącza się do 100 razy w roku.

– Wyróżnienie jest w pewnym sensie podsumowaniem naszej dotychczasowej działalności. Ktoś zauważył, że jesteśmy potrzebni. Naszą pracę charakteryzuje nieprzewidywalność, nigdy nie wiemy, gdzie zostaniemy wysłani. To z kolei wymaga wypracowania w sobie altruizmu. Nasi strażacy stawiają cudze życie ponad własne. Wiemy, że często taka pomoc jest nieodzowna – mówi Józef Paderewski, prezes OSP Terespol.

Pełniący funkcję wiceprezesa jednostki Jarosław Pastuszuk dodaje, że statuetka jest motywacją do dalszej pracy. – Chcemy jeszcze bardziej angażować się w pomoc ludziom. To daje nam ogromną satysfakcję – mówi.

Tytuł Zasłużony dla Miasta Terespol to niejedyne wyróżnienie wręczone podczas wydarzenia. Odznaczenia Zasłużony dla Powiatu Bialskiego otrzymali: Wojciech Kobylarz – funkcjonariusz Komisariatu Policji w Terespolu, regionalista, miłośnik lokalnej historii; Łukasz Pogorzelski – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, zajmujący się organizacją i promocją wydarzeń kulturalnych, doceniony za wkład w rozwój kultury i pracę na rzecz wspierania organizacji i grup działających na terenie miasta; Krzysztof Tarasiuk – fotograf, regionalista, członek bialskiego klubu fotograficznego, klubu Seniora Srebrny Włos oraz Koła Miłośników Historii i Fortyfikacji.

Cały artykuł dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika Podlasianin od 18 lutego

Sylwia Bujak

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy