Zarząd Dróg Wojewódzkich szykuje się do zimy. Informuje i apeluje do kierowców
REGION Utrzymanie dróg w okresie zimowym, należy do podstawowej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Głównym zadaniem w tym okresie jest zapewnienie przejazdu pojazdom i minimalizowanie utrudnień podczas poruszania się użytkowników po drogach wojewódzkich poprzez odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.
W związku z zapowiedziami synoptyków w najbliższym czasie, gdy tylko warunki pogodowe pogorszą się, w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Lublinie – zarówno w Centrali w Lublinie jak i w Rejonach oraz w Obwodach Drogowych, zostaną wprowadzone dyżury Zimowego Utrzymania Dróg Wojewódzkich.
– Planem zimowego utrzymania dróg w sezonie 2021/2022 objęto drogi wojewódzkie o nawierzchni twardej, o długości 2330,5km a zwalczanie śliskości zimowej prowadzone będzie na wyznaczonych odcinkach dróg o łącznej długości 1228km. Zimowe Utrzymanie Dróg Wojewódzkich odbywać się będzie w oparciu
o zaakceptowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego Standardy, których na terenie Województwa Lubelskiego jest IV – Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
STANDARDEM II objętych jest 14,8 km dróg wojewódzkich, które posypywane będą czystymi środkami chemicznymi.
STANDARDEM III objęto 1097,7 km dróg, które w okresie zimowym posypywane będą mieszanką 40% lub czystymi środkami chemicznymi (w zależności od stopnia natężenia ruchu).
STANDARDEM IV objęto w sezonie 2021/2022 1084,1km dróg wojewódzkich, które utrzymywane będą w taki sam sposób jak te, w STANDARDZIE III.
STANDARDEM V objęto natomiast 133,9 km dróg, które posypywane będą mieszankami piaskowo-solnymi i czystymi materiałami uszorstniającymi.
Chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości 513,6 km przewidziane są do interwencyjnego odśnieżania.
– Do zwalczania śliskości zimowej i odśnieżania dróg, przygotowany został podstawowy sprzęt w ilości 77 sztuk piaskarek i solarek. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie posiada między innymi niezawodne samochody ZIŁ-157 – radzieckie wielozadaniowe samochody ciężarowe, które produkowane były w latach 1958 – 1992, a którym nie są straszne żadne warunki pogodowe i które poradzą sobie z każdą ilością śniegu, co nie raz zostało już udowodnione.
Od niedawna ZDW w Lublinie posiada także wielozadaniowy samochód specjalistyczny UNIMOG, który stacjonuje na terenie Rejonu Dróg Wojewódzkich we Włodawie i który świetnie sprawdza się podczas udrożniania dróg po obfitych opadach śniegu – dodaje rzecznik.
Został również zakontraktowany sprzęt pomocniczy: pługi lekkie – 6 szt., pługi średnie – 40szt., pługi ciężkie – 11 szt., równiarki – 14 szt., pługi wirnikowe – 9 szt., ładowarki – 18 szt.
Z chwilą rozpoczęcia prac przy zimowym utrzymaniu dróg wojewódzkich – zwalczanie śliskości zimowej i odśnieżanie, w Rejonach oraz siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie wprowadzone zostaną dyżury personelu technicznego, mające na celu nadzorowanie i koordynowanie prac oraz prowadzenie obsługi informacyjnej. Dyżury ZUD w jednostkach terenowych, w punktach dysponujących sprzętem, pełnione będą w godz. od 4.00 do 12.00 i od 13.00 do 21.00 , a w przypadkach gdy zaistnieje bardzo trudna sytuacja na drogach – przez całą dobę.
Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej: http://zud.zdwlublin.nazwa.pl/utrudnienia jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
Drogowcy przypominają także wszystkim kierowcom o tym, że podczas występowania trudnych warunków na drogach, najważniejsze jest dostosowanie prędkości do tego co nas spotyka na drodze oraz rozwaga w prowadzeniu pojazdów. A tym, którzy jeszcze nie zmienili opon letnich na zimowe zalecają by zrobić to jak najszybciej.
Komentarze
Brak komentarzy