Zaczął się tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Zaczął się tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Od 20 do 26 lutego obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, koordynowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Osoby dotknięte przestępstwem otrzymają bezpłatną poradę.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jest ona związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce ten dzień został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z 12 lutego 2003 roku. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Od poniedziałku 20 lutego ruszyła kolejna edycja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. – Jak co roku, również policja chętnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla. – Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważne jest chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa.

Polska policja, przy współpracy z innymi podmiotami, w okresie od 20 do 26 lutego zorganizowała punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej. Osoby dotknięte przestępstwem, które zgłoszą się do instytucji, otrzymają bezpłatną poradę.

W ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Wykaz placówek pomocowych znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości. Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl.

W dniach od 20 do 26 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej oraz Komisariatach Policji powiatu bialskiego dyżurują funkcjonariusze, do których zadań należy informowanie osób zainteresowanych o prawach osób pokrzywdzonych. Osoby zainteresowane mogą również uzyskać informacje o instytucjach, do których można się zwrócić o pomoc w konkretnych przypadkach.

W ramach tego przedsięwzięcia w Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej uruchomione zostały specjalne dyżury, w trakcie których fachowej pomocy będą udzielali policyjni specjaliści. W KMP w Białej Podlaskiej dyżury są pełnione pod numerami telefonów: 47 814 13 02, 47 814 13 05, w Komisariacie Policji w Terespolu – telefon 47 814 92 10, w Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim – telefon 47 814 52 10, w Komisariacie Policji w Janowie Podlaskim – telefon 47 814 42 10, w Komisariacie Policji w Wisznicach – telefon 47 814 62 10.

Informacji o osobach dyżurujących udziela całodobowo dyżurny policji pod nr. tel. 47 814 13 00.

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Wisznicach

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Terespolu

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Janowie Podlaskim

Informacje dotyczące dyżurów w  Komisariacie Policji w Międzyrzecu Podlaskim

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy