Jarmark Sapieżyński, jakiego jeszcze nie było

Zakończone

Wielkie emocje czekają uczestników kolejnej edycji Jarmarku Sapieżyńskiego, który w tym roku odbędzie się pod nazwą „Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”. Impreza ma aspekt historyczny, kulturalny i integracyjny. Jego ideą jest kultywowanie dawnych miejscowych zwyczajów i przybliżenie bogatej historii Kodnia związanej z rodem Sapiehów.

– Jarmark jest nawiązaniem do wspaniałej historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej organizowania takich Jarmarków w Kodniu. W trakcie festynu uczestnicy poznają tradycję kultury szlacheckiej i sarmackiej z przełomu XVI i XVII wieku z jej bogatym folklorem oraz tradycją kulinarną, jak również historię związaną z Pomnikiem Odzyskania Niepodległości z 1928 i 2018 r. Impreza ta wpiszę się idealnie w kontynuowanie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości – mówi sekretarz gminy Mariusz Zańko, który jest pomysłodawcą inicjatywy.

Imprezę zaplanowano na 18 sierpnia na Błoniach w Kodniu i zostanie ona sfinansowana z Programu „Niepodległa”. Oficjalne otwarcie jarmarku odbędzie się o godzinie 13. W programie imprezy zaplanowano wiele ciekawych atrakcji, związanych z historią regionu, m.in. kaskaderskie pokazy konne, walki zbrojne, obozowisko historyczne, wystawy rękodzielnictwa i produktów regionalnych.

Podczas wydarzenia wręczone zostaną medale „Za zasługi dla gminy Kodeń”. Rada gminy uchwaliła, że zostaną one przyznane w tym roku sześciu zasłużonym: wojewodzie lubelskiemu Przemysławowi Czarnkowi, o. Damianowi Dybale OMI, ks. Janowi Grajko, wicewojewodzie lubelskiemu Robertowi Gmitruczukowi, Stanisławowi Rafałko oraz Orkiestrze Dętej w Kodniu. Program obejmuje również występy orkiestr dętych i zespołów ludowych. Zwieńczeniem festynu będzie koncert gwiazdy wieczoru – zespółu Mejk.
(sb)