Wózek widłowy terenowy – wydajność, siła i niezawodność
Zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać do swojej firmy, by w pełni móc skorzystać ze wszystkich udogodnień w pracach zewnętrznych, związanych z transportem zarówno ładunków wielkogabarytowych, długich, jak i nawet sypkich? Sprawdź, co daje wybór wózka widłowego terenowego oraz ile w Twojej pracy może zmienić dodatkowy osprzęt dokupowany do urządzenia.
Terenowe pojazdy – idealne na budowy
Wymagająca praca w branży budowlanej zobowiązuje do poszukiwania rozwiązań, które będą w stanie sprostać nawet najtrudniejszym warunkom. W tym celu konieczne jest korzystanie z jak najlepiej dopasowanych, wydajnych, zaawansowanych maszyn. Jednymi z nich są właśnie tytułowe – wózki widłowe terenowe.
Dlaczego akurat tego typu urządzenia? Przecież na rynku dostępne są zarówno koparki, jak i dźwigi czy innego rodzaju maszyny umożliwiające pracę w branży budowlanej. To proste – budowa wózka widłowego terenowego sprawia, że jest on znacznie bardziej wielofunkcyjny, a wymienny osprzęt pozwala mu na szybkie i sprawne przekształcenie się w cały szereg użytecznych maszyn – w tym właśnie między innymi: minikoparkę, minidźwig itp. Osprzęt w postaci łyżek czy chwytaków umożliwia również łatwy i sprawny transport zróżnicowanych materiałów. W tym np.:
- • gruzu z miejsca rozbiórek;
- • ziemi, żwiru;
- • prętów, innego typu metalowych konstrukcji oraz wzmocnień;
- • bel;
- • piasku.
Wykorzystując tradycyjne widły zamontowane na karetce, wózki widłowe terenowe przewożą (nawet w trudnych warunkach) palety z bloczkami, cegłami czy innego rodzaju materiałami budowlanymi.
Możliwości jezdne wózków terenowych
Co sprawia, że wózki widłowe terenowe tak dobrze sprawdzają się w jeździe po różnego typu nawierzchniach? W czym tkwi sekret tego typu pojazdów? Otóż nie tylko w ich wydajnym napędzie, ale przede wszystkim – w charakterystycznych kołach.
Większe z przodu, mniejsze z tyłu, głęboko bieżnikowane opony pneumatyczne zapewniają wózkom terenowym doskonałe możliwości jezdne i amortyzację. W przeciwieństwie do standardowych, tradycyjnych wózków widłowych magazynowych, pojazdy terenowe mogą być również wykorzystywane w jeździe na wzniesieniach czy pagórkach, na nierównym gruncie, a nawet na błotnistym, podmokłym czy piaszczystym terenie. Stąd zastosowanie wózków widłowych terenowych nie tylko w branży budowlanej, ale także w rolnictwie czy nawet w transporcie wojskowym.
Wózki widłowe terenowe dla rolnictwa
Bardzo duży odsetek wózków widłowych nabywanych przez przedsiębiorców to urządzenia, które wykorzystywane będą docelowo w rolnictwie. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wózki terenowe, które z powodzeniem stosowane są w branży budowlanej, niewiele mają wspólnego z rolnictwem. Jest jednak całkowicie inaczej.
Wydajny wózek widłowy terenowy to maszyna, która doskonale sprawdza się w rolnictwie, na wielu etapach wykonywania zadań, począwszy od transportu elementów takich jak ogrodzenia, siatki itd. – mających na celu np. zabezpieczenie zwierząt – po przewóz sypkich płodów rolnych: buraków, ziaren itp. Ponadto terenowy wózek widłowy może poradzić sobie z transportem beczek czy tradycyjnie spaletyzowanych ładunków, np. skrzynek.
Urządzenie tego typu jest przydatne w transporcie, ułatwia składowanie, z powodzeniem radzi sobie również jako wózek do załadunku towarów do dalszej wysyłki.
Parametry wózków terenowych
Jeśli już mowa o tym, jak dobrze radzą sobie w pracy wózki widłowe terenowe w wymagających branżach, warto wspomnieć nieco więcej o konkretach – czyli o tym, jakie są maksymalne możliwości widlaków. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku wózków terenowych, pod uwagę są brane takie dane jak: wysokość podnoszenia oraz udźwig. Przy wyborze wózków widłowych często istotny jest również napęd, jednak w tym przypadku nie ma opcji wyboru, ponieważ każdy wózek widłowy terenowy wyposażony jest w silnik spalinowy.
Co do pozostałych parametrów, każdorazowo – czy to udźwig, czy maksymalna wysokość podnoszenia – wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu urządzenia. Ponieważ, podobnie jak inne wózki widłowe, także widlaki terenowe występują w wielu modelach o różnych parametrach i mocy.
Udźwig
W przypadku wózków widłowych terenowych najważniejszą wartością jest udźwig. Pojazdy te zazwyczaj przeznaczone są do transportu ciężkich ładunków, zatem muszą doskonale radzić sobie nawet w przypadku wielotonowych ciężarów. Maksymalny udźwig dla wózków widłowych terenowych wynosi nawet 10 ton. Jednak większość wózków dysponuje parametrami około 4-6 ton.
Wysokość podnoszenia
Wysokość podnoszenia to drugi bardzo istotny parametr dla wózków terenowych, który musi być dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Terenowe wózki widłowe mogą sprawnie podnosić ładunki na wysokość 3 do 6 metrów. Gdy potrzebne są urządzenia o większym zasięgu, przedsiębiorcy sięgają zwykle po ładowarki teleskopowe lub wózki teleskopowe.
Prędkość
Kolejny istotny dla wózków widłowych terenowych aspekt to maksymalna prędkość jazdy. Pamiętać należy, iż (jak wszystkie pojazdy) wózki terenowe podlegają także ograniczeniom prędkości w określonych sytuacjach, jednak na otwartym terenie mogą jeździć nawet z maksymalną prędkością, czyli do 30 km/h.
Ostatecznie to, jaką prędkość maksymalną rozwija wózek widłowy terenowy, również zależy od marki, producenta i modelu urządzenia.
Używane wózki widłowe terenowe na sprzedaż
Jeśli zależy Ci na wózku widłowym znanej marki, jednak w tym momencie Twoja firma nie może pozwolić sobie na zakup nowego urządzenia, ponieważ nie dysponuje budżetem na ten cel, nic straconego! Alternatywne rozwiązanie to kupienie do firmy używanego wózka terenowego, który będzie w stanie wykonać wszystkie te same czynności i zadania, co nowy sprzęt, a jego cena może być niższa nawet o 30-50% (w porównaniu z ceną nowego wózka widłowego).
Używany wózek widłowy to dobre rozwiązanie, jednak wybierając tego typu sprzęt, warto zwrócić uwagę na istotne kwestie, takie jak: rok produkcji, stan techniczny czy ilość wymienionych części itp.
Podsumowanie
Wózki terenowe to solidne i wydajne urządzenia dużych gabarytów, przeznaczone do transportu ładunków na każdego typu podłożu. Czy to rolnictwo, górnictwo, budownictwo czy przemysł – w każdej z tych kategorii z łatwością radzi sobie zaawansowany wózek terenowy. Dodatkowy osprzęt w postaci łyżek, chwytaków, czerpaków oraz wysięgników w szybki sposób zmienia charakter urządzenia, dodając mu nowych umiejętności i funkcji. Już teraz wybierz wózek widłowy terenowy do swojej firmy – to po prostu się opłaca.
– Artykuł sponsorowany
Komentarze
Brak komentarzy