Wkrótce przysięga w 23. Batalionie WOT

Wkrótce przysięga w 23. Batalionie WOT

BIAŁA PODLASKA W Wojskowej Komendzie Uzupełnień nieustannie trwają rozmowy kwalifikacyjne z kolejnymi ochotnikami chcącymi wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Zakwalifikowani kandydaci odbywają szkolenie, które daje im szansę przydzielenia do 23. Batalionu Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Uroczysta przysięga odbędzie się 6 maja na placu Wolności.

Jak informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w ostatnim miesiącu zakwalifikowanych do służby zostało 60 kandydatów. Odbyli oni wstępne, 16-dniowe szkolenie i 6 maja w Białej Podlaskiej złożą przysięgę wojskową.

Dla kogo WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza formacja wojskowa. Służbę w WOT mogą podjąć osoby zupełnie „surowe”, bez żadnego przeszkolenia wojskowego. Mogą też ją pełnić ci, którzy już mają stopnie i kwalifikacje oficerskie oraz podoficerskie oraz wiek 18-63 lat. Dla szeregowych granice wieku wynoszą od 18 do 55 lat. Inne wymagania to: pełnoletniość, obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej i niekaralność. Rekrutacji nie podlegają osoby pełniące innego rodzaju służbę wojskową, czy też mające przydział w zakresie działania kryzysowego.

23. Batalion Lekkiej Piechoty obejmuje powiaty: bialski, radzyński, łukowski i parczewski. Wchodzi w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy na razie ponad 300 żołnierzy. Do zadań terytorialsów, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych, takich jak np. katastrofy i klęski żywiołowe. 2. Brygada ma łącznie ponad 2100 żołnierzy.

Przebieg szkolenia

Aspirujący do WOT, którzy nie mają doświadczenia wojskowego, muszą przejść trwające 16 dni szkolenie podstawowe. Żołnierzy rezerwy obowiązuje 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia terytorialsów trwa trzy lata i odbywa się głównie w systemie weekendowym.

Pierwszy rok to indywidualne szkolenie ogólnowojskowe. Obejmuje ono strzelanie z broni indywidualnej, taktykę, pierwszą pomoc przedmedyczną, zasady przetrwania. Na drugim roku następuje specjalizacja z podziałem na saperów, medyków, radiotelefonistów, strzelców wyborowych. Podczas trzeciego roku następuje zgrywanie pododdziałów.

Więcej w 8 numerze (wydanie od 30 maja) tygodnika Podlasiak

Jerzy Trudzik

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy