Bialczanin Wilhelm Gromisz sześciokrotnym mistrzem świata!

W dniach 12-15 stycznia we francuskim Samoens odbyły się V Mistrzostwa Świata w lodowym pływaniu organizacji IISA (International Ice Swimming Association). Uczestniczył w nich Wilhelm Gromisz z Białej Podlaskiej, który zdobył w swojej kategorii wiekowej (45-49 lat) sześć złotych medali i jeden srebrny, ustanawiając przy tym trzy rekordy świata.

Tytuł mistrza świata bialczanin wywalczył w wyścigach na: 50 i 100 m st. grzbietowym (czasy – 0:31,86 i 1:12,21), 50 i 100 m st. motylkowym (0:28,92 i 1:05,63), 50 m st. dowolnym (0:28,82) oraz 100 m st. zmiennym (1:09,60). Wicemistrzostwo przypadło mu na 100 m st. dowolnym (1:03,80), gdzie wyprzedził go jedynie Estończyk Henri Kaarma. W wyścigach na 100 m st. grzbietowym, zmiennym i motylkowym jego wyniki były lepsze od dotychczasowych rekordów świata w kategorii 45-49 lat.

– Za pośrednictwem „Podlasianina” serdecznie dziękuję za wsparcie uczestnictwa w mistrzostwach Centrum Handlowemu SAS oraz firmom: EdWood, MT Sp. z o.o., Wabbit.pl, AT Largo Myjnie Bezdotykowe i Dombud. Oddzielne słowa podziękowania kieruję do mojej wspaniałej żony Beaty Tyszkiewicz-Gromisz oraz przyjaciół: Anety Kuszneruk, Rafała Kuszneruka i Igi Olszanowskiej – mówi Wilhelm Gromisz.

W mistrzostwach uczestniczyło blisko pół tysiąca reprezentantów 41 państw. Polacy zajęli w klasyfikacji medalowej drugie miejsce, przegrywając tylko jednym złotym medalem z gospodarzami – Francją. W sumie w klasyfikacji open zdobyli 21 krążków (6 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych), a w kategoriach wiekowych – 102 (40-32-30). (rl)