Wielkie świętowanie jubileuszu 55-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie – zapowiedź

"Kinematograf na Bielanach"
Na swój jubileuszowy koncert zaprasza w piątek 25 kwietnia Zespół Pieśni i Tańca Podlasie Akademii Wychowania Fizycznego Filia w Białej Podlaskiej. Na scenie auli ROBiR zobaczymy blisko 120 artystów, którym będzie towarzyszyła orkiestra kameralna pod batutą Przemysława Marcyniaka, kierownika muzycznego ZPIT Podlasie.
Na wstępie ważna informacja: z przyczyn niezależnych od organizatora, został zmieniony termin koncertu jubileuszowego z 26 kwietnia (sobota) godziny 18.00 na 25 kwietnia (piątek) godzinę 19.00. Pozostałe elementy wydarzenia pozostają bez zmian.
Zespół Pieśni i Tańca Podlasie Akademii Wychowania Fizycznego Filia w Białej Podlaskiej jest ambasadorem kultury polskiej w kraju i za granicą. Od 1970 roku uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Jego działalność oparta jest głównie na popularyzacji tańca. Wykształcił wielu instruktorów i animatorów kultury, a rangę tej wieloletniej pracy podkreślają nieustannie studenci i absolwenci, którzy są związani z rozwojem i promocją rodzimej kultury.
Zespół systematycznie koncertuje, zyskując uznanie w kraju i za granicą. Swoje pomysły w ostatnich latach prezentował na scenach i festiwalach w Ameryce Południowej (Argentynie, Brazylii i Paragwaju), Ameryce Północnej (Kanada, USA) Azji (Indonezja, Tajwan) na Bliskim Wschodzie (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman), a także w Europie (Turcji, Holandii, Grecji).
Podlasie realizuje cykliczne projekty edukacyjne w regionie, do których zaliczyć można: Spotkania z Folklorem, Zapusty na Podlasiu, a także Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich Korobeczka. Zespół prezentuje repertuar taneczny różnych regionów Polski, tworząc oryginalne spektakle i widowiska, a jednocześnie poszukuje nowych odsłon folkloru, łącząc go między innymi z muzyką jazzową. Z zespołem w tym zakresie współpracuje bialskie Jazz Trio. Połączenie tych dwóch elementów na kanwie rodzimego regionu jest doceniane przez publiczność podczas wielu wydarzeń i koncertów.
W 2021 roku Zespół Pieśni i Tańca Podlasie nagrał album studyjny „Zagrajże Muzyko”, zrealizowany w studiu Polskiego Radia S4, dostępny w większości serwisów muzycznych m.in.: Spotify, TIDAL, Apple Music itp.
ZPiT Podlasie oraz uczelnia zapraszają do świętowania jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej tancerzy AWF Biała Podlaska. To doniosłe wydarzenie będzie uhonorowaniem zaangażowania w zachowanie tradycji oraz popularyzację folkloru, okazją do podzielenia się na scenie bogatym dziedzictwem kulturowym Polski.
Przygotowany specjalnie na tę okazję koncert odbędzie się w piątek 25 kwietnia o godzinie 19.00, w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Wieczór ten będzie podsumowaniem działalności, dorobku, lat starań i popularyzacji kultury tradycyjnej ze szczególnym uwzględnieniem rodzimego Podlasia.
W koncercie, obok aktualnych tancerzy, wezmą udział także absolwenci. Na scenie zobaczymy blisko 120 artystów, którym będzie towarzyszyła orkiestra kameralna pod batutą Przemysława Marcyniaka, kierownika muzycznego ZPIT Podlasie.
W koncercie jubileuszowym, podzielonym na dwie części, zobaczymy najpierw dwa widowiska: „Taneczne pejzaże – wspomnienia” i „Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy”, natomiast w drugiej części, poświęconej całkowicie kulturze tradycyjnej Podlasia – najnowszy spektakl zespołu „Tryptyk Podlaski – Tajemnica Korobeczki”.
część I – 60′
„Taneczne pejzaże – wspomnienia”
Opr. muz.: P. Marcyniak, Z. Celiński; choreografia: M. Bochenek, E. Cieślińska
Lata pracy i zaangażowania setki tancerzy i absolwentów liczne wyjazdy, koncerty i festiwale. Najważniejsze karty historii zapisane zostały w kronikach, a pozostają one w pamięci wszystkich naszych tancerzy. Zespół Pieśni i Tańca Podlasie to instytucja, to także „żywy organizm”, który funkcjonuje równocześnie z rozwojem bialskiej uczelni i grupą ludzi, która przychodzi, jest i zawsze tu wraca. Taneczne pejzaże, choreografie wspomnień w opowiadaniu o miłości, pasji do tańca i folkloru, sentymentalnie z uwzględnieniem najważniejszych wydarzeń na przestrzeni 55 lat.
„Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy”
Opr. muz.: P. Marcyniak; choreografia: M. Bochenek
Widowisko taneczno-muzyczne z dawką energii i humoru, w którym muzyka i taniec towarzyszą obrazom przedwojennej Warszawy na podstawie zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Bielany to miejsce szczególne w historii macierzystej AWF. W widowisku, oprócz szlagierów, nie zabraknie akcentów sportowych, związanych z powstaniem w 1929 roku Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z wielu względów to połączenie wpisuje się w tożsamość i charakter zespołu oraz uczelni, uwzględniając sportowe DNA tancerzy i twórców.
przerwa 15 min
część II – 45′
„Tryptyk Podlaski – Tajemnica Korobeczki”
Opr. muz.: P. Marcyniak; choreografia: M. Bochenek
Folklor taneczny Podlasia to interesująca karta, która została zapisana dawno temu, a swoją treścią intryguje na wiele różnych sposobów. Najpiękniejsze melodie oraz tańce Podlasia lirycznie z humorem, kolorowo w różnych „odcieniach i barwach”. Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny nawiązuje do korobeczki. Z jednej strony to pleciony kosz, który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową.
www.zespolpodlasie.com
Koncert tradycyjnie już przy tej okazji poprowadzi przyjaciel zespołu Paweł Bukrewicz (absolwent AWF), lektor, znany między innymi także z TVP.
Sponsorem koncertu jubileuszowego Podlasia jest PKN Orlen.
Partnerem wydarzenia zostało Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj Życie.
Koncert realizowany jest również w ramach akcji tańczMY, której inicjatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronem honorowym koncertu jubileuszowego jest CIOFF® Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, organizacja na prawach członkowskich UNESCO.
Ramowy program uroczystości
AWF Biała Podlaska ul. Akademicka 2
Piątek 25 kwietnia
19.00 – koncert z okazji jubileuszu 55-lecia (aula ROBIR AWF).
Sobota 26 kwietnia
14.30 – konferencja prasowa, spotkanie z mediami (sala konferencyjna AWF),
15.00 – listy gratulacyjne, wręczenie dyplomów i wyróżnień (sala konferencyjna AWF)
(organizatorzy nie przewidują wystąpień na scenie podczas koncertu).
Choreografia i reżyseria koncertu: dr hab. prof. AWF Marcin Bochenek.
Kierownictwo muzyczne: Przemysław Marcyniak.
Projekt oświetlenia: Katarzyna Migała.
Realizacja dźwięku: Krzysztof Szalak.
Na zdjęciach poniżej: kadry z widowisk „Kinematograf na Bielanach”, „Przenikanie” i „Tryptyk Podlaski”, a także sesja fotograficzna w Zaborku i kilka fotek z zajęć tanecznych.
zdjęcia: K. Gmurczyk, W. Korpusik i M. Michalczuk
Komentarze
Brak komentarzy