Warto doceniać najprostsze rzeczy
Ten gorszy czas w końcu minie, zatem myślmy o tym, co przed nami. O świecie po epidemii – mówi Paweł Iwaniuk
BIAŁA PODLASKA Z Pawłem Iwaniukiem, przedstawicielem prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, o sytuacji osób niepełnosprawnych w czasie epidemii koronawirusa rozmawia Justyna Dragan.
Jak w sytuacji zagrożenia koronawirusem radzą sobie osoby niepełnosprawne?
– Niewątpliwie dużym utrudnieniem jest dla nich ograniczony dostęp do wielu usług medycznych i socjalnych. W ramach działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa, zawieszona została np. fizjoterapia, która często stanowi podstawowe działanie umożliwiające utrzymanie sprawności fizycznej i zahamowanie lub przynajmniej zwolnienie postępu choroby. Osoby z niepełnosprawnościami, jako grupa społeczna, mają jednak wysoki poziom świadomości medycznej. Dlatego myślę, że większość z nas rozumie, że ograniczenia, które na nas spadły, służą ochronie nas przed jeszcze poważniejszym zagrożeniem, jakim jest infekcja wirusem.
Czy i w jaki sposób niepełnosprawni mogą uzyskać pomoc w sytuacji, gdy sami powinni zostać w domach?
– Już na samym początku kwarantanny społecznej prezydent Michał Litwiniuk, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i wolontariuszami Caritas, zainicjował akcję zakupów spożywczych dla osób z grupy ryzyka, czyli seniorów i osób z niepełnosprawnościami, aby ograniczyć konieczność ich wychodzenia z domu. Dodatkowo instytucje miasta Biała Podlaska biorą udział w dostarczaniu do potrzebujących, w tym osób z niepełnosprawnościami, paczek żywnościowych Polskiego Czerwonego Krzyża, które są finansowane przez Unię Europejską. Cały czas monitorujemy jednak sytuację. Chcemy reagować na pojawiające się w mieście potrzeby oraz staramy się połączyć nasze działania tak, aby dotrzeć z nimi do wszystkich mieszkańców. Musimy jednak mieć świadomość, że w sytuacji reżimu sanitarnego nie wszystkie działania pomocowe są możliwe. Pomimo to zachęcam wszystkie osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów do kontaktu pod numerem 721 939 000 lub adresem e-mail: pawel.iwaniuk@bialapodlaska.pl. Nikogo nie zostawimy bez odpowiedzi.
Niedawno rozpoczął pan pracę jako przedstawiciel prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. Kto głównie zgłasza się po pomoc?
– W ciągu dwóch pierwszych miesięcy pracy obsłużyłem 37 klientów. Zakres pytań i próśb jest bardzo szeroki. Dotyczą one m.in. obowiązujących przepisów, wsparcia, jakie realizuje miasto Biała Podlaska dla osób z niepełnosprawnościami, oraz planowanych działań. Pojawiają się również prośby o pomoc w takich sprawach jak znalezienie pracy lub aktywizacja zawodowa.
Konieczność pozostania w domu u wielu osób powoduje, pomimo rozumienia całej sytuacji, także frustrację. A co z osobami niepełnosprawnymi, które w wielu przypadkach i tak sporą część czasu spędzają w domu, a teraz nie mogą wychodzić praktycznie w ogóle?
– To prawda, że jako osoby z niepełnosprawnościami wielu z nas jest dobrze przystosowanych do długotrwałego przebywania w domu. Tak jak wspomniałem wcześniej, rozumiemy tę sytuację i nawet, choć niechętnie, godzimy się z ograniczeniami w trakcie epidemii. Niepokoimy się jednak o naszych opiekunów i bliskich. W przeszłości zimą lub w trakcie sezonu grypowego, kiedy my bywaliśmy w domach, nasi bliscy w większości funkcjonowali nadal bez zmian, a świat był bezpieczny. Dzisiaj jednak zagrożenie dotyczy wszystkich bez wyjątku i to może wzbudzać poczucie niepokoju. Nie chcę jednak zostawiać czytelników „Podlasianina” w pesymistycznych nastrojach.
Jak zatem przeczekać ten trudny czas?
– Ważne jest to, abyśmy wynieśli z tego doświadczenia jak najwięcej. Żebyśmy docenili te najprostsze rzeczy, których tak bardzo nam teraz brakuje. Ważne, aby rozmawiać z bliskimi, poświęcić im dużo swojego czasu i uwagi. Ten gorszy czas w końcu minie, zatem myślmy o tym, co przed nami. O świecie po epidemii. I o tym, co w świecie po niej będziemy mogli zrobić dla osób z niepełnosprawnościami.
Artykuł do przeczytania w wersji papierowej i cyfrowej w aktualnym wydaniu „Podlasianina” (od 21 kwietnia) https://eprasa.pl/news/podlasianin
Komentarze
Brak komentarzy