W Wisznicach dziękowali za plony podczas dożynek powiatowych

W Wisznicach dziękowali za plony podczas dożynek powiatowych
fot. Jacek Korwin

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz gmina Wisznice zaprosili do udziału w 24. Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w niedzielę 1 września na stadionie sportowym GLKS-T Tytan w Wisznicach. Oprócz mszy dożynkowej i korowodu z wieńcami, zaplanowano wręczenie odznaczeń oraz nagród w konkursach powiatowych, stoiska dożynkowe ze smakołykami, a także dużo muzyki, w tym koncerty znanych gwiazd polskiej estrady – przede wszystkim kultowego zespołu Kombii.

24. Dożynki Powiatu Bialskiego rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. NMP w Wisznicach, której muzyczną oprawę zapewniły chór W Dubicy wraz z chórem parafialnym z Tucznej, prowadzone przez Piotra Kornieckiego. Stamtąd barwny korowód dożynkowy, na czele z orkiestrą dętą OSP Łomazy, pocztami sztandarowymi, których dowódcą był Paweł Władyczuk, i bryczkami wiozącymi gości honorowych, przeszedł stadion sportowy GLKS-T Tytan w Wisznicach, gdzie stały scena, namioty wystawców, wesołe miasteczko itp.

Uroczystość poprowadzili Elwira Matysiak i Jakub Iwanejko. – W naszej tradycji dożynki odbywały się wtedy, gdy skoszono i zżęto wszystkie zboża. Najważniejszym elementem dożynkowym był wieniec. Wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały być w nim także kwiaty, jagody, dorodne jabłka i kiście jarzębiny. Występował w kształcie piramidy lub korony, a przybierano go kolorowymi wstążkami – mówiła pani Elwira.

Starostowie dożynek Sylwia Głuszczyk i Jacek Zając

Na początku przedstawiono starostów dożynek: Sylwię Głuszczyk z Polubicz i Jacka Zająca z Horodyszcza. Pani Sylwia wykształcenia jest technikiem turystyki wiejskiej, od 15 lat mieszka w Polubiczach, gdzie wspólnie z mężem Radosławem prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej: sady jabłoniowe, czarna porzeczka. Natomiast Jacek Zając jest przedstawicielem wielopokoleniowej rodziny rolniczej. To prężnie rozwijający się gospodarz, nadążający za dynamicznymi zmianami na rynku. Od 1996 roku jego gospodarstwo prowadzone jest zgodnie z metodyką integrowanej produkcji.

Jako pierwsza w korowodzie wieńców przed sceną zameldowała się delegacja gminy Wisznice, gospodarza tegorocznego święta plonów. Gminę tę charakteryzują piękne walory krajobrazowe, obszary chronione Naturą 2000, liczne zbiorowiska leśne czy zalew w Horodyszczu, jako doskonałe miejsce dla wędkarzy. Gmina Wisznice to także niezwykle aktywni mieszkańcy, liczne Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia. Samorząd gminy od wielu lat sukcesywnie stawia na rozwój infrastruktury i zwiększenie liczby miejsc pracy, co dotychczas przynosi bardzo dobre rezultaty, chociażby w postaci utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Curynie. Głównymi inwestycjami realizowanymi w 2024 roku w tej gminie są inwestycje drogowe, m.in. przebudowa drogi powiatowej Dubica-Polubicze, której remont gmina realizuje wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej.

Delegacja gminy Wisznice

Wieniec dożynkowy reprezentujący gminę Wisznice podczas 24. dożynek powiatowych ma formę korony. Wykonany został z różnych zbóż: pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Przyozdobiony jest prosem, lnem, bukszpanem, barwinkiem, kwiatami słonecznika oraz ozdobami wykonanymi z nasion owsa, dyni, rzepaku, maku i kukurydzy. W środkowej części korony znajduje się chleb dożynkowy, upieczony z tegorocznych plonów. Wieniec został wykonany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Horodyszczu i mieszkańców ulicy Parczewskiej w Horodyszczu, w składzie: Lucyna Szajda, Edyta Zamyłko, Angelika Pradyszczuk, Sylwia Bednarczyk, Danuta Pyrkosz, Teresa Korszeń, Agata Klimkowicz, Anna Olesiejuk i Sabina Niczyporuk. Wójtem gminy jest Piotr Dragan, zastępcą wójta – Krzysztof Biełuszka, Radzie Gminy Wisznice przewodniczy Andrzej Semeniuk, a skarbnikiem jest Agnieszka Sokołowska.

Następnie przed sceną przemaszerowały, prezentując swoje wieńce, delegacje wszystkich pozostałych gmin powiatu bialskiego, a także delegacja Domów Pomocy Społecznej powiatu bialskiego (szczegółowy opis reprezentacji gmin i ich wieńców zamieszczamy na końcu tekstu).

W związku z przypadającą tego dnia 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej, minutą ciszy oddano hołd wszystkim, którzy w bohaterskiej walce polegli za wolność Ojczyzny.

Starostowie dożynek przekazali na ręce starosty bialskiego Mariusza Filipiuka chleba wypieczony z zebranego w tym roku ziarna – jako szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. Chleb to także nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Dlatego po chwili najważniejsze osoby w Starostwie Powiatowym i w gminie Wisznice ruszyły z pełnymi koszami, by sprawiedliwie podzielić go pomiędzy mieszkańców i przybyłych gości. W tym czasie pieśń dożynkową, przygotowaną pod kierownictwem Jakuba Iwanejki, wykonali: Zespół Śpiewaczy Polesie z Horodyszcza, członkowie chóru W Dubicy oraz Biesiadnicy z Żeszczynki.

Starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt gminy Wisznice Piotr Dragan

– Dożynki to piękne święto, radosne i jednoczące całą wspólnotę. Jest zwieńczeniem trudu pracy i wielomiesięcznych starań o to, aby plony były obfite – zaczął przemówienie starosta Mariusz Filipiuka. – Drodzy rolnicy, przynieśliście dzisiaj ze sobą owoce waszej codziennej ciężkiej pracy. Czynicie to w sposób symboliczny. Tak kiedyś, jak i dzisiaj, dożynki były i są okazją do wyrażenia naszej wdzięczności i szacunku dla rolników i wszystkich, którzy te plony przetwarzają. Bo kromka chleba, którą podnosimy do ust, powstaje dzięki zbiorowemu wysiłkowi rolników, młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców. Można by powiedzieć, że w jakimś sensie symbolizuje wysiłek znaczącej części społeczeństwa. Jest to więc symbol solidarności człowieka z człowiekiem.

Jak mówił, rolnicy, których praca jest filarem lokalnego rozwoju, zasługują na naszą pełną uwagę i wsparcie.  Wysiłki, codzienna troska o pola i zwierzęta, oddanie ziemi są fundamentem naszego dobrobytu. – Zdajemy sobie jednak wszyscy sprawę, jak trudną profesją stało się dzisiaj rolnictwo. W dzisiejszych realiach niezwykle trudno jest o stabilizację finansową. Dlatego też, wobec tak wielu niepewności i zagrożeń, z jeszcze większym szacunkiem odnosimy się do naszych rolników. Powinniśmy nieustannie promować naszą żywność i budować jej markę. Nasi rolnicy bez kompleksów mogą równać się z całą Europą. Wierzę, że wkrótce to wy, drodzy rolnicy, będziecie wyznaczać trendy europejskie, zachowując przywiązanie do polskiej ziemi i ojczystej tradycji. Praca na wsi niesie ze sobą ogromny trud i wymaga mądrości oraz zapobiegliwości. Jak to się mówi, ziemi nie oszukasz powiedział starosta.

I na koniec zaapelował: – Niech to święto plonów przyniesie nam nie tylko radość z tegorocznych zbiorów, ale także siłę i determinację do dalszego wspólnego działania. Proszę o więcej solidarności, zwłaszcza mieszkańców miast. Proszę o zrozumienie, o to, żebyście kupowali produkty polskich rolników. Zróbmy wszystko, żeby mogli oni jak najwięcej tych produktów sprzedawać bezpośrednio, żeby rolnicy traktowani byli uczciwie, także przez tych, którzy zarabiają na tym, co oni produkują.

– Joseph Conrad napisał takie oto słowa: „Jest na świecie szczęście, ale w poczciwej pracy – nie w obietnicach losu i loterii”. I to absolutnie oddaje pracę rolników: szczęście możemy osiągnąć poprzez poczciwą pracę – zwrócił się do uczestników dożynek wójt gminy Wisznice Piotr Dragan. – Dzisiaj zgodnie z tradycją obchodzimy święto plonów – jedną z najbliższych dla każdego rolnika uroczystości, i najważniejszych świąt wpisanych w naszą kulturę. Dożynki to stary obrzęd, związany z pracą na roli, ale również ukoronowanie żmudnego trudu. Jest to czas, kiedy możemy wspólnie podziękować za plony, za ciężką pracę, która za nimi stała, i za wspólnotę, która te dary wspólnie dzieli.

Wójt podziękował staroście za to, że to właśnie wisznicka gmina mogła w tym roku być gospodarzem dożynek powiatowych. – Czujemy się tym wyróżnieni. Tym, że mamy szansę na zaprezentowanie naszej gminy. Bo gmina Wisznice to zarówno bardzo pracowici rolnicy, ale także bardzo aktywni mieszkańcy, czego dowód dzisiaj dajemy – stwierdził. – Na dzisiejszej uroczystości wspólnie wyrażamy naszą wdzięczność za ciężką pracę rolników, za ich wytrwałość. To rolnikom zawdzięczamy dary natury. Zboża, owoce, warzywa, które dla nas są źródłem życia. To dzisiaj mówimy wam, rolnicy, głośno i wyraźnie: dziękujemy! Rolnikom życzę pomyślności, jak najwięcej zdrowia i sprzyjającej pogody, przede wszystkim na ten najbliższy rok. Niech wasza ziemia przynosi jak najobfitsze plony.

Następnie wystąpili delegaci z zaprzyjaźnionych samorządów zagranicznych: gminy Gródek na Ukrainie (obwód lwowski), powiatu Oberhavel w Niemczech i Rejonu Samborskiego na Ukrainie, składając dary ziemi swoich krajów na ręce starosty i wójta.

Głos zabrali także przedstawiciele Stowarzyszenia Polski Rolnik z gmin powiatu bialskiego i powiatów ościennych – prezes stowarzyszenia Piotr Kisiel i wiceprezes Arkadiusz Zaniewicz – którzy bronią interesów polskich rolników, organizując m.in. protesty.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na mocy porozumienia z Prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej dotyczących współpracy, przekazuje jednostce OSP w Tłuśćcu zestaw ratownictwa przedlekarskiego. Zapraszamy na scenę przedstawicieli OSP w Tłuśćcu, a o wręczenie zestawu w imieniu dyrektora Oddziału Wojewódzkiego KRUS  Lublinie, prosimy Pana Marka Kuprianiuka , Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Białej Podlaskiej

Święto plonów było również doskonałą okazją, by wyrazić szacunek i podziękować za pracę mieszkańcom powiatu. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał wyróżniającym się gospodarzom odznakę honorową Zasłużony dla Rolnictwa.

Zasłużeni dla Rolnictwa

Oto wyróżnione osoby: Agnieszka Borodijuk z gminy Biała Podlaska, Ryszard Łukijaniuk z gminy Janów Podlaski, Daniel Rycerz z gminy Kodeń, Jacek Chwedoruk z gminy Konstantynów, Tadeusz Stankiewicz z gminy Łomazy, Kamil Kożuchowski z gminy Piszczac, Elżbieta Mielniczuk z gminy Rokitno, Józef Dąbrowski z gminy Rossosz, Joanna Zieniewicz z gminy Sławatycze, Mirosław Dawidiuk z gminy Sosnówka, Marcin Laskowski z gmina Tuczna, Jadwiga Prokopiuk z miasta Terespol, Jacek Jan Niczyporuk z gminy Wisznice, Janusz Kiryczuk z gminy Wisznice i Andrzej Deleżuk z gminy Zalesie. Dekoracji dokonali – w imieniu ministra – dyrektor biura wojewody lubelskiego Agata Opolska oraz starosta Mariusz Filipiuk.

Następnie na scenę zaproszono Henryka Makarewicza z gminy Wisznice, któremu Krajowa Rada Izb Rolniczych przyznała Brązową Odznakę Zasłużony dla Samorządu Rolniczego. Wręczyła mu ją kierownik Oddziału Zamiejscowego Lubelskiej Izby Rolniczej w Białej Podlaskiej Agnieszka Borowska. Zaś starosta bialski udekorował Wiesława Kozaczuka z gminy Drelów medal Zasłużony dla Powiatu Bialskiego, przyznanym przez Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej.

W międzyczasie dla uczestników dożynek przygotowano quiz wiedzy o gminie Wisznice (do wygrania były gadżety tej gminy), a przede wszystkim wielką loterię, której zwycięzca otrzymał hulajnogę elektryczną, ufundowaną przez firmę Qair – producenta energii odnawialnej.

W części artystycznej zaprezentowały się następujące zespoły z gminy Wisznice: chór Polesie (prowadzący – Jakub Iwanejko); grupa artystyczna Studio Piosenki, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Wisznicach (Jakub Iwanejko); zespół tańca ludowego, działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława  Zawadzkiego w Wisznicach, pod opieką Bogdana Szczęśniaka i przy współpracy Beaty Włostowskiej, a także młodzi tancerze ze Szkoły Tańca i Gimnastyki Diament z Radzynia Podlaskiego (od roku prowadzi zajęcia także w Wisznicach) – Helenka Bancarzewska, Maja Wawryniuk, Antonina Wysocka, Emilka Biełuszka, Jagoda Popielewicz, Zuzia Zaleszczyk, Ala i Maja Jarzyna, Ola Jaszczuk.

Laureatki konkursu Piękne bo Bialskie – Gospodarz Roku

Wyczekiwana częścią uroczystości było ogłoszenie wyników konkursów. Pierwszym był konkurs Piękne bo Bialskie – adresowany do kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje rolników i gospodarzy. Obejmuje on dwie kategorie: Gospodarz Roku i Najpiękniejszy Ogród Roku.

 

Komisja konkursowa, której przewodniczyła kierownik oddziału promocji i współpracy z zagranicą w Starostwie Powiatowym Barbara Kociubińska-Koza (członkinie: Elwira Matysiak i Katarzyna Karmasz), zdecydowała, że Gospodarz Roku została Elżbieta Mielniczuk z Derła w gminie Rokito, drugie miejsce zajął Marcin Bańkowski z Wisznic Kolonii w gminie Wisznice, a trzecie – Zbigniew Sylwester Kowalski z Mań w gminie Międzyrzec Podlaski. Jeśli zaś chodzi o Najpiękniejszy Ogród Roku, tutaj zwyciężyła Beata Wołosiuk z Dubicy Górnej z gminy Wisznice, na drugim miejscu znalazła się Halina Korzeniewska z Krzywowólki w gminie Sławatycze, a na trzecim – Barbara Furmaniuk z Mokrych w gminie Rossosz. Nagrody wręczał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Paweł Stefaniuk.

Nagrodzenie w konkursie „Nasz chleb najlepszy”

Do konkursu „Nasz chleb najlepszy” zgłosiło się 12 uczestników. Jego celem jest kultywowanie wypieku chleba według tradycyjnej receptury oraz przekazywanie tej wiedzy młodemu pokoleniu. Po obejrzeniu i degustacji wszystkich zaprezentowanych wypieków z ciasta chlebowego, jury w składzie: Wojciech Kowalczyk, Agnieszka Sęczyk i Maciej Grodzki, uznała za najlepszy chleb od Galerii Smaków w Terespolu. Druga nagroda przypadła Justynie Żołek z Rozwadówki, a trzecie – Krystynie Jagodzińskiej z Janowa Podlaskiego. Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu, Koło Gospodyń Wiejskich w Kodniu – Krystyna Krótkiewicz oraz Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Wisznicach.

Konkurs „Najpiękniejsze stoisko promocyjne”

Kolejny konkurs, który rozstrzygnięto, ogłoszony był „Najpiękniejsze stoisko promocyjne 24. Dożynek Powiatowych w Wisznicach”. Tutaj jurorami byli: Stanisława Chilczuk, Jadwiga Chról, Anna Chwedoruk i Anna Jureczek. Zwyciężył – podobnie jak rok temu, podczas dożynek powiatowych w Drelowie – Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Nic dziwnego, bowiem furorę wśród zwiedzających to stoisko wzbudziła widowiskowa inscenizacja, jak to w dawnych czas na wsi odbywało się pranie (wraz z maglowaniem, prasowaniem itp.). Drugie miejsce przyznano sołectwu Kwasówka w gminie Drelów, a trzecie – Klubowi Twórców Rękodzieła Artystycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały: KGW Żabczanki i KGW Łuniewianki z gminy Międzyrzec Podlaski, KGW w Wygodzie w gminy Wisznice oraz KGW w Wólce Dobryńskiej z gminy Zalesie.

Konkurs „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”

Ostatni konkurs, na którego wyniki z niecierpliwością wyczekiwano, to oczywiście konkurs „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Plony (jak kiedyś nazywano wieńce) oceniało jury w składzie: Bożenna Pawlina-Maksymiuk, Jadwiga Mazuruk, Emilia Waszczuk i Justyna Daniluk. Za najładniejszy, a jednocześnie najbardziej tradycyjny, czyli mocno nawiązujący na dawnych, podlaskich zwyczajów, uznano wieniec KGW w Wiechowiczach z gminy Konstantynów.  Na drugiej pozycji sklasyfikowano wyrób sołectwa Dębów z gminy Sosnówka, a na trzeciej – sołectwa Zaberbecze z gminy Leśna Podlaska. Trzy równorzędne wyróżnienia przyznano wieńcom przygotowanym przez: KGW Janeczki w Janowie Podlaskim z gminy Janów Podlaski, KGW w Kijowcu nad Krzną z gminy Zalesie, KGW Niezłe Ziółka w Młyńcu z gminy Biała Podlaska.

Po dekoracji i wspólnych zdjęciach, ponownie oddano scenę w ręce artystów. Byli to: Oliwia Spychel z gminy Leśna Podlaska; zespół Motwiczanki z gmina Sosnówka, który tworzą trzy uczennice Szkoły Podstawowej w Motwicy: Anna Brodzka oraz Zofia i Magdalena Litwiniuk; zespół Śpiewam bo Lubię z Łomaz, prowadzony jest przez Arkadiusza Saczuka; Zespół Śpiewaczy Kalina z Kostomłot w gminie Kodeń; zespół Pogodna Jesień, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie, pod kierownictwem Zdzisława Marczuka; zespół ludowy Zielawa z Rossosza (prowadzący – Krzysztof Guz);

Wieczornymi gwiazdami imprezy byli: zespoły Lider i Kordian, Kinga Linkiewicz z Białej Podlaskiej oraz Grzegorz Skawiński z zespołem Kombii.

Jacek Korwin

zdjęcia Jacek Korwin

Zobacz całą galerię zdjęć z dożynek powiatowych w Wisznicach: tutaj.

 

Poniżej prezentacja pozostałych – poza gospodarzami, czyli gminą Wisznice – uczestników dożynek powiatowych:

 

Gmina Biała Podlaska

Gminę reprezentuje wieniec przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Niezłe Ziółka w Młyńcu. Forma wieńca dożynkowego nawiązuje do kształtu korony, co symbolizuje zwieńczenie ciężkiej pracy rolników oraz hojność natury. Przygotowanie wieńca zaczęło się tradycyjnie od zbiorów plonów z naszych pól. Do jego wykonania wykorzystano: żyto, owies, pszenicę, jęczmień oraz zioła i suszone kwiaty. Za projekt i przygotowanie stelaża odpowiedzialny był Krzysztof Szarubka. Nad wykonaniem wieńca, oprócz pana Krzysztofa, pracowali: Beata Giez, Agnieszka Szarubka, Wiesława Olędzka.

Piękne wieńce dożynkowe przygotowane w Młyńcu odnosiły już sukcesy, między innymi zajmując pierwsze miejsce na dożynkach gminnych w Sławacinku Starym w 2022 roku, a III miejsce na dożynkach powiatowych w Rudnikach. W ubiegłym roku wieniec został nagrodzony pierwszym miejscem na dożynkach gminnych w Rakowiskach. Wójt gminy – Konrad Gąsiorowski, zastępca wójta – Adam Platewicz, przewodniczący Rady Gminy – Maciej Hawryluk, sekretarz gminy – Marcin Trzeciak, skarbnik gminy – Agata Olichwirowicz.

Domy Pomocy Społecznej

Zaproszenie do udziału w korowodzie dożynkowym przyjęły również jednostki organizacyjne pomocy społecznej Powiatu Bialskiego. W korowodzie szli ich przedstawiciele: Małgorzata Malczuk – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej, Anna Skerczyńska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, Sylwia Horodecka – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie, Iwona Tarasiuk – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach, wraz z pracownikami i mieszkańcami DPS-ów.

Wieniec wykonany został w kształcie korony z czterech ramion, w środku umieszczony został krzyż – najważniejszy znak chrześcijaństwa. Do jego wykonania użyto kłosów zboża, polnych kwiatów oraz zrobionych przez mieszkańców kwiatów z kolb kukurydzy. Wykorzystano także rokitnik, wrotycz, suszone kocanki, miechunkę i inne. Współpraca mieszkańców i pracowników DPS w Kozuli sprawiła, że powstał piękny wieniec, a efekt pracy przyniósł wszystkim radość. „Plon niesiemy plon w gospodarza dom” – to przesłanie całej społeczności Domów Pomocy Społecznej.

Gmina Drelów

Gminę Drelów reprezentuje wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łózek. Został wykonany w kształcie korony, co symbolizuje zwieńczenie ciężkiej pracy rolników oraz hojność natury. Krzyż i korona wieńca zrobiony jest z lnu i suszonych kwiatów. Zboża symbolizują urodzaj i dostatek, a kwiaty – radość i piękno przyrody. Ramiona wykonane są z jęczmienia, pszenicy, ziół, traw i suszonych kwiatów. Serca oraz obręcz – z żyta. Spód wieńca to owies i jarzębina, a nóżki to jęczmień, suszone kwiaty, trawy i proso.

Wieniec wykonały panie: Kazimiera Faluszewska, Urszula Samorewicz, Wanda Bialik, Agnieszka Panasiuk, Barbara Kozłowiec, Krystyna Sidorczuk, Anna Kozłowiec, Beata Gębuś, Mariola Zaniewicz. Wójt gminy – Piotr Kazimierski, przewodniczący Rady Gminy – Ewa Tarasiuk, sekretarz gminy – Rafał Kortoniuk, skarbnik gminy – Bożena Piątek.

Gmina Janów Podlaski

Wieniec wykonany został na stelażu z leszczyny w kształcie sześcioramiennej korony zwieńczonej krzyżem. Do wykonania użyto następujących materiałów: żyto, owies, jęczmień, pszenica, sznurek konopny, proso, zatrwian, len, kocanka piaskowa, kocanka ogrodowa, wrotycz, krwawnik, dziurawiec, słonecznik kwiat, jarzębina, kolorowe wstążki oraz worek jutowy. Wewnątrz wieńca, na białej, wykonanej ręcznie, bawełnianej serwetce, umieszczono chleb wypieczony z mąki pozyskanej z tegorocznych plonów, a także owoce: winogrona, jabłko, gruszki, śliwki, jeżyny oraz warzywa: dynie, buraki, marchew, pietruszki, pomidory. Wieniec zdobi figurka Maryi Panny, wykonana z drzewa lipowego.

Wójt gminy – Karol Michałowski, zastępca wójta – Krzysztof Radzikowski, przewodniczący Rady Gminy – Barbara Misiejuk, sekretarz gminy – Adam Byszko, skarbnik gminy – Ewelina Rogoźnicka-Pikacz.

Gmina Kodeń

Wieniec na tegoroczne dożynki w Wisznicach, reprezentujący gminę Kodeń, przygotował Warsztat Terapii Zajęciowej w Kodniu, funkcjonujący od 1 grudnia 2004 roku, obchodzący w tym roku dwudziestolecie istnienia. Wieniec przygotowany przez pracowników i podopiecznych WTZ, został wykonany podczas zajęć plastycznych i rękodzieła. Zboże i ziarna, wykorzystane do zrobienia wieńca, pochodzą od rolników z gminy Kodeń. Wykorzystano: słomę, zioła, ziarna zbóż, ziarna fasoli białej oraz czerwonej, pestki dyni, ziarna lnu, soczewicy i grochu, kwiaty żywe, warzywa i owoce, ziarna słonecznika. Chleb do wieńca upiekła Krystyna Krótkiewicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Kodniu. Wieniec swoją formą i doborem materiałów nawiązuje do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Wykonany jest w kształcie proporcjonalnej korony, zwieńczonej krzyżem. Do jego uwicia użyto czterech podstawowych zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa oraz kwiatów polnych. Wysokość wieńca wynosi 160 cm, a szerokość 85 cm.

Wójt gminy – Jerzy Troć, zastępca wójta – Andrzej Krywicki, przewodnicząca Rady Gminy – Zofia Sztokalińska, skarbnik gminy – Agnieszka Huk.

Gmina Konstantynów

Wieniec dożynkowy przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wiechowicz to prawdziwe dzieło sztuki, oddające hołd tradycji i ciężkiej pracy rolników. Wieniec ma kształt korony, symbolizującej bogactwo plonów i dostatek. Upleciony z najpiękniejszych kłosów pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, prosa, lnu, traw i kwiatów stanowi kwintesencję wiejskiego krajobrazu i rolniczej pracy.

Konstrukcja wieńca jest drewniana i jednocześnie delikatna i misterna. Na szczycie korony umieszczono symbolicznie krzyż, będący wyrazem podziękowania za tegoroczne plony. Wieniec ozdobiony został kolorowymi wstążkami, a w centralnej części wieńca znajduje się chleb upieczony z tegorocznych zbóż.

Wieniec dożynkowy z Wiechowicz to nie tylko piękna dekoracja, ale przede wszystkim symbol wdzięczności i radości z zakończonych zbiorów, który odzwierciedla troskę i zaangażowanie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w pielęgnowanie lokalnych tradycji.

Wójt gminy – Romuald Murawski, zastępca wójta – Katarzyna Melaniuk, przewodniczący Rady Gminy – Mariusz Nazaruk, skarbnik gminy – Aleksandra Stefaniuk.

Gmina Leśna Podlaska

Gminę Leśna Podlaska reprezentuje sołectwo Zaberbecze. Wieniec dożynkowy opiera się na solidnej drewnianej podstawie, a jego stelaż wykonano z drewna leszczynowego. Ma kształt kopuły, którą tworzy osiem ramion, a na jej szczycie umieszczono symboliczny krzyż. Do wicia wieńca użyto różnorodnych zbóż: pszenicę, żyto, jęczmień, owies, a także len i proso, co nadaje mu naturalnego, tradycyjnego charakteru. Ozdobiony jest bogatą paletą suszonych kwiatów, w tym zatrwianem, suchotnikiem, makówkami z maku polnego oraz barwinkiem i wrotyczem.

Wieniec zdobią również żywe kwiaty, starannie wyhodowane we własnych ogródkach, co dodaje mu świeżości i uroku. W jego podstawie umieszczono chleb upieczony z tegorocznej mąki, otoczony warzywami i owocami, symbolizującymi obfitość tegorocznych plonów. Całość jest delikatnie przyozdobiona kolorowymi wstążkami, które dodają mu elegancji i podkreślają jego tradycyjny charakter.

Wójt gminy – Paweł Kazimierski, przewodnicząca Rady Gminy – Ewa Kulińska, sekretarz gminy – Anna Bąkowska, skarbnik gminy – Agnieszka Sawczuk.

Gmina Łomazy

Inicjatorkami powstania wieńca, jak co roku, były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dubowie, pod przewodnictwem sołtys Krystyny Stankiewicz. Osoby zaangażowane w wicie wieńca: Janina Hordejuk, Krystyna Stankiewicz, Eugenia Leszek, Lucyna Domańska, Teresa Gadomska, Krystyna Jarocka, Elżbieta Hawryluk, Grażyna Droździuk, Grażyna Leszek, Halina Ignaciuk, Alina Frączak, Irena Melaniuk, Ireneusz Korszeń, Kamil Frączek. Szczególne podziękowania należą się Janowi Domańskiemu, za wykonanie kolejnej już konstrukcji wieńca, oraz rolnikom, u których na jego potrzeby od 24 czerwca ścinano kłosy. Podstawą wieńca są zboża takie jak: owies, pszenica, pszenżyto. Odpowiednio związane w małe snopeczki suszyły się w stodole. Kompozycję wieńca wzbogaciły kwiaty, proso, len i czarnuszka, siane specjalne na tę okazję. Nadają one wieńcowi wyjątkowego charakteru.

Proces wicia wieńca rozpoczęto 5 sierpnia w świetlicy wiejskiej w Dubowie. Codziennie, za wyjątkiem sobót i niedziel, w godzinach popołudniowych systematycznie, w odpowiedni sposób dodawano kolejne jego części. W wiciu wieńca pomagały również dzieci. To piękna tradycja, w której oprócz rozmów i śpiewów było wspólne biesiadowanie przy przysmakach. Dobrze było im razem.

Wójt gminy – Jerzy Czyżewski, przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Wiński, sekretarz gminy – Agnieszka Horaczyńska, skarbnik gminy – Renata Józefaciuk.

Gmina Międzyrzec Podlaski

Wieniec dożynkowy reprezentujący gminę Międzyrzec Podlaski uwiły członkinie zespołu ludowego Leśne Echo z Zaścianek, w składzie: Wiktoria Nasiłowska, Eugenia Cap, Salwina Samociuk, Zofia Nestorowicz i Janina Zaniewicz. Wieniec ma tradycyjną formę korony. Do jego uwicia posłużyły kłosy pszenicy, pszenżyta, żyta, owsa, jęczmienia, lnu i prosa, zaś do dekoracji i nadania mu barw autorki użyły między innymi mięty, lawendy, kwiatów nawłoci i wrotyczu, a także jarzębiny. Prace nad wieńcem to długotrwały proces. Rozpoczął się już czerwcu – zbiorem kłosów. Przygotowania wieńca gminy Międzyrzec Podlaski były międzypokoleniowe – do prac włączyły się seniorki oraz młodsze osoby dorosłe, zaś dzieci z Zaścianek przycinały kłosy zbóż, przyglądając się pracom doświadczonych kobiet. Przy wiciu wieńca panie z zespołu ludowego opowiadały historie, jak to wyglądało, kiedy same były dziećmi, a także śpiewały pieśni tradycyjne. Wieniec powstawał około półtora tygodnia w Domu Ludowym w Zaściankach, gdzie przy międzypokoleniowym wiciu wieńca starsze pokolenie przekazuje ginącą wiedzę, dotyczącą sposobu wicia wieńca dożynkowego, oraz jego symbolikę – wotum wdzięczności za obfite płody rolne po zakończonych pracach w polu.

Wójt gminy – Krzysztof Adamowicz, zastępca wójta – Michał Teofilski, przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Pietruk, sekretarz gminy – Maria Szmytko, skarbnik gminy – Agnieszka Miłosz-Tusz.

Gmina Piszczac

Wieniec wykonany jest  z tegorocznych plonów i owoców ziemi: zbóż pszenicy, żyta, owsa i kwiatów, jako dziękczynienie Panu Bogu. Dodatkami są jarzębina, winogrona, pestki dyni, kukurydza. Z podstawy wznoszą się pałąki oplecione zbożem. Zakończone są one na górze krzyżem. Krzyż na szczycie korony, stworzony z ziaren zbóż, jest symbolem prawdziwego ciała Pana Jezusa, który obejmuje swoim błogosławieństwem pracę na roli. Kwiaty i owoce, jako symbole obfitości plonów z piszczackich pól, są wyrazem dziękczynienia Panu Bogu. Wieniec ten to symbol wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne zbiory.

Burmistrz gminy – Kamil Kożuchowski, zastępca burmistrza – Bogusław Korzeniewski, przewodniczący Rady Gminy – Piotr Kurowski, sekretarz gminy – Adam Bielecki, skarbnik gminy – Grzegorz Panasiuk.

Gmina Rokitno

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kołczynie z pomocą pracowników Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie wykonały wieniec dożynkowy, który reprezentuje gminę Rokitno podczas tegorocznych dożynek powiatowych. Prace przy wieńcu rozpoczęły się już 26 czerwca od cięcia zboża u gospodarza Stanisława Chomicza ze wsi Cieleśnica w gminie Rokitno, od którego pozyskane zostały pszenica ozima i żyto. Od gospodarza Dariusza Achryćko ze wsi Rokitno pozyskano natomiast jęczmień. Zboże suszyło się w świetlicy Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie. Następnie rozpoczęto wicie wieńca w świetlicy w Kołczynie. Konstrukcję wieńca o rozmiarach: 203 cm wysokości i 90 cm szerokości wykonali Mirosław Michaluk z Lipnicy i Sławomir Hawryluk z Rokitna. Do wieńca wykorzystane zostały także len, kwiaty, owoce i warzywa z własnych ogrodów. Wykonawcami wieńca były panie: Justyna Klebaniuk, Renata Pawłowicz, Maria Krzeska, Grażyna Dawidziuk, Teresa Klebaniuk, Kazimiera Zabielska, Teresa Szarek. Chleb do wieńca został upieczony przez Małgorzatę Sylwesiuk z Rokitna.

Wójt gminy Rokitno – Jacek Szewczuk, przewodniczący Rady Gminy Rokitno – Maria Wojdat, sekretarz gminy – Alicja Jawoszek, skarbnik gminy – Paula Holak.

Gmina Rossosz        

Mieszkańcy wsi Musiejówka wykonali wieniec dożynkowy w kształcie krzyża. Krzyż jest symbolem chrześcijańskiej wiary, znakiem zbawienia i zwycięstwa. Wieniec wykonany jest z tegorocznych plonów i owoców ziemi. Między innymi z owsa, jęczmienia, pszenicy. Dodatkami są orzechy, suszone i żywe kwiaty polne i ogrodowe. Nie zabrakło również ziół i jarzębiny. Wieniec ten to symbol wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne zbiory.

Wójt gminy – Kazimierz Weremkowicz, przewodniczący Rady Gminy – Iwona Zan, sekretarz gminy – Agnieszka Hryniewska, skarbnik gminy – Lucyna Górniaczyk-Zaniewicz.

Gmina Sławatycze

Wieniec niosły przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Sławatycze. Wieniec w kształcie korony zwieńczony jest krzyżem. Korona symbolizuje Matkę Boską – Królową polskich łanów zbóż. Podstawę wieńca stanowi obręcz z metalu, opleciona lnem oraz witkami bukszpanu. Z podstawy wznoszą się pałąki oplecione kłosami złocistej pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa, zakończone na górze krzyżem. Krzyż na szycie korony jest symbolem katolickiej wiary, której podporządkowane jest nasze życie. W środku jest chleb wypiekany z tegorocznych zbóż, symbolizujący dostatek i trud pracy rolnika. Kwiaty i owoce (jarzębina, słoneczniki i winogron) jako symbole obfitości plonów są wyrazem dziękczynienia Panu Bogu za jego miłość do człowieka. Wieniec ten to symbol naszej wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne zbiory.

Wójt gminy – Arkadiusz Misztal, przewodniczący Rady Gminy – Monika Tyszczuk, sekretarz gminy – Gerard Skalski, skarbnik gminy – Ewa Jabłońska.

Gmina Sosnówka

Sołectwo Dębów, reprezentujące gminę Sosnówka, prezentuje swój tradycyjny wieniec dożynkowy w formie korony. Jego konstrukcja wykonana została z pałąków leszczynowych, połączonych ze sobą naturalnym sznurkiem jutowym. Wykonany jest z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Podstawę wieńca stanowią dwie obręcze oplecione żytem, pszenicą ościstą oraz owsem. Obręcze połączone są ze sobą ośmioma wspornikami, oplecionymi pszenicą ościstą, lnem oraz owsem, i udekorowane kwiatami i jarzębiną. Z podstawy wznoszą się cztery główne ramiona korony, oplecione pszenicą zwyczajną i jęczmieniem, z dodatkiem lnu. Całość korony zwieńcza krzyż, wspierany czterema bocznymi otwartymi półramionami, oplecionymi jęczmieniem, z dodatkiem pszenicy orkisz i kwiatów. Krzyż, jako centralny punkt korony, umieszczono na leszczynowym wsporniku, oplecionym owocami czarnuszki, a sam krzyż – pszenicą zwyczajną z dodatkiem lnu i kwiatów. W środku wieńca umieszczono ziarno uzyskane z tegorocznych zbóż, świeże owoce, warzywa, orzechy i zioła. Całość przyozdobiono jarzębiną, kaliną, ogrodowymi i polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami. Wieniec został wykonany przez mieszkańców sołectwa Dębów: Edytę i Piotra Cenian, AgnieszkęDaniela Tarasiuk oraz Teresę Sokołowską.

Wójt gminy – Marcin Babkiewicz, przewodnicząca Rady Gminy – Dorota Demianiuk, sekretarz gminy – Barbara Rabczewska, skarbnik gminy – Renata Tkaczuk.

Gmina Terespol

Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne oplecione są kłosami zbóż z tegorocznych upraw oraz ziołami i kwiatami z pól i przydomowych ogrodów. Zwieńczeniem jest symbol religijny w postaci krzyża. Zboże, które posłużyło do wyplatania wieńca, to m.in. pszenica, owies i jęczmień, symbolizujące plon, urodzaj i dostatek. Dopełnieniem są kwiaty reprezentujące piękno przyrody, radość i miłość. U podstawy znalazły się również owoce, które symbolizują obfitość i płodność. Wewnątrz wieńca dożynkowego został wyeksponowany chleb upieczony z tradycyjnego ciasta na zakwasie, będący owocem pracy człowieka na roli, symbolizujący życie, pomyślność, dostatek i szczęście. Koloru i uroku do wieńca dodają czerwone, niebieskie i zielone wstążki, reprezentujące konkretne wartości, takie jak miłość, wierność i nadzieja.

Wieniec został wypleciony własnoręcznie przez mieszkanki wsi Samowicze: Paulinę Krzyżanowską, Małgorzatę Wasiluk, Alicję Krzyżanowską i Elwirę Iwaniuk. Pomocą przy zbiorze kłosów zbóż służyły dzieci Pauliny i Pawła Krzyżanowskich: Mikołaj, Jasiek i Dominik. Konstrukcję stelaża z drutu wykonał Paweł Krzyżanowski z ojcem Janem – sołtysem wsi Samowicze.

Wójt gminy – Krzysztof Iwaniuk; zastępca wójta – Bogdan Daniluk, przewodniczący Rady Gminy – Łukasz Dragun, sekretarz gminy – Danuta Wowczeniuk, skarbnik gminy – Edyta Maruda.

Gmina Tuczna

Choroszczynka przygotowała wieniec w kształcie korony, zwieńczony krzyżem z hostią. Korona symbolizuje Matkę Boską – Królową polskich łanów zbóż. Szkielet wieńca, wykonany z metalu, opleciono przepięknymi i bardzo dorodnymi kłosami jęczmienia, pszenicy, żyta oraz owsa. Do wykonania wieńca zostały wykorzystane także zioła, nasiona, owoce, kwiaty, kukurydza i słoma. Wieniec ten to symbol wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne zbiory.

Wójt gminy – Zygmunt Litwiniuk, zastępca wójta – Krzysztof Skrodziuk, przewodniczący Rady Gminy – Sławomir Mitura, sekretarz gminy – Małgorzata Zińczuk, skarbnik gminy – Bogumiła Dejneka.

Gmina Zalesie

Wieniec dożynkowy reprezentujący gminę Zalesie został wykonany przez członków Koła Gospodyń Wiejskich w Kijowcu nad Krzną, a kwiaty użyte do dekoracji, kłosy zbóż, nasiona dyni, kukurydzy, ciecierzycy i soczewicy zebrały dzieci członków Koła. Wieniec ma tradycyjny kształt korony zwieńczonej krzyżem. Do przygotowania stelaża użyto wikliny oraz gałęzi leszczyny, połączonych ze sobą za pomocą naturalnego sznurka snopowiązałkowego (szpagatu). Podstawę pod wieniec wykonano z drewna świerkowego. Ramiona korony uplecione są z suszonych zbóż żyta i pszenicy oraz jęczmienia. Podstawę korony wykonano z owsa i żyta, przeplatanego nawłocią, lawendą, piołunem (bylica szara), jarzębiną i kwiatami. Do dekoracji użyto również suszonych ziół, kwiatów, traw i zbóż: wrotyczu, lnu, lnianki, prosa, krwawnika, dziurawca, czarnuszki, kanaru, zatrwianu i wiele innych.

Wójt gminy – Tomasz Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Lustyk, skarbnik gminy – Honorata Chalimoniuk.

 

Obszerna galeria zdjęć z dożynek powiatowych w Wisznicach:

Dożynki powiatu bialskiego w Wisznicach 2024

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy