W Milanowie powstaną dom pracy twórczej, biblioteka i muzeum

W Milanowie powstaną dom pracy twórczej, biblioteka i muzeum
fot. Natalia Szepeta

W zabytkowym dworze w Milanowie 13 października w bardzo uroczystej atmosferze zorganizowano Dzień Pamięci Książąt Marii i Włodzimierza Światopełk-Czetwertyńskich. Po mszy w ich intencji odbyły się spotkanie z potomkami rodziny książęcej oraz promocja książki o Milanowie.

Caritas Diecezji Siedleckiej podjęła się wielkiego dzieła ratowania przed zniszczeniem zespołu dworsko-parkowego w Milanowie. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia, organizacja zaprosiła potomków właścicieli pałacu, a także włodarzy i osoby, którym bliskie jest to miejsce, aby 13 października spędzili wspólnie czas, przypomnieli sobie historię rodu oraz wsparli działania odbudowy i przywrócenia historycznej formy, roli ośrodka kultury i miejsca działalności charytatywno-społecznej.

Imprezę rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Milanowie. Następnie w parku dworskim przy ulicy Kościelnej posadzono drzewo pamięci książąt Światopełk-Czetwertyńskich. Następnie odbyła się konferencja naukowa, którą poprowadziła Bożena Stępnik-Świątek, autorka książki „Dobra Ziemskie Milanów. Ród książąt Światopełk-Czetwertyńskich na Nowej Czetwertni h. Pogoń Ruska z gniazda rodowego w Milanowie”. Jak na centrum kulturalne przystało, imprezę uświetnił występ grupy teatralnej i zespołu Czeremcha z Gminnego Ośrodka Kultury w Milanowie. Uczestnicy mogli też obejrzeć wystawę prac artystów z powiatu parczewskiego. W uroczystości uczestniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

– Z dumą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności Caritas Diecezji Siedleckiej podjęła wysiłek odbudowy i przywrócenia zespołowi dworsko-parkowemu w Milanowie historycznej formy oraz roli ośrodka kultury i miejsca działalności charytatywno-społecznej – informuje dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Paweł Zazuniak. – Intencją obecnych właścicieli jest otwarcie obiektu na potrzeby regionu, inicjatywy samorządowe, działania społeczne i kulturalne, oraz spowodowanie tego, by rodowa rezydencja książąt Światopełk-Czetwertyńskich stała się „salonem” ich pamięci i historii ziemi parczewskiej. Cieszę się, że potomkowie tego rodu wsparli ideę rozwoju obiektu dowodami pamięci o przodkach i swoją obecnością na uroczystości.

Na tym etapie prac powołane zostało Centrum Kulturalne Caritas Diecezji Siedleckiej im. Marii i Włodzimierza ks. Światopełk-Czetwertyńskich z siedzibą we Dworze Milanowskim. Zespół tworzy koncepcję zagospodarowania tego obiektu. Inwestycja jest bardzo pracochłonna i kosztowna, dlatego przewiduje się ją na wiele lat. W planach jest zorganizowanie w tym obiekcie: Milanowskiego Domu Pracy Twórczej, Biblioteki Milanowskiej oraz Muzeum Milanowskiego z działami cyfrowymi.

W Milanowskim Domu Pracy Twórczej organizowane będą konferencje, seminaria, sesje, panele dyskusyjne, rekolekcje, studyjne projekcje filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, koncerty, festiwale, plenery malarskie i fotograficzne, wystawy poplenerowe, także wystawy prac lokalnych twórców, warsztaty artystyczne, konkursy, edukacyjne zajęcia kulturalne i ekologiczne, letnie kino plenerowe, imprezy integracyjne, uroczystości okolicznościowe, aukcje i kiermasze, praktyki studenckie i wolontariat, a także inne wydarzenia kulturalne i społeczno-charytatywne.

Milanowska Biblioteka Cyfrowa będzie działem Biblioteki Caritas Diecezji Siedleckiej, w której zostaną zgromadzone i udostępniane zdigitalizowane zbiory związane z działalnością bibliofilską Włodzimierza ks. Czetwertyńskiego, dokumenty, zdjęcia, książki, publikacje, wydane przez potomnych lub poświęcone książęcej rodzinie, ziemi milanowskiej i parczewskiej, ziemiaństwu podlaskiemu i osobowościom regionu. Będą w niej również dostępne materiały dotyczące historii Caritas Diecezji Siedleckiej, jej działalności społecznej i charytatywnej.

We dworze rozgości się także Muzeum Milanowskie, wypełniając sale zgromadzonymi i stale gromadzonymi pamiątkami, zabytkami z regionu, historycznymi wystawami tematycznymi. Znajdzie się też tam stała ekspozycja poświęcona Liceum Ogólnokształcącemu im. Marii Konopnickiej, które przez wiele lat mieściło się w tym obiekcie. Będzie ono również udostępnione w postaci wirtualnej.

– Przywracanie do życia tego wyjątkowego miejsca już przyciąga ludzi z pasją, wiedzą i sercem. To duży wysiłek, dlatego bardzo liczymy na pomoc posłów i senatorów ziemi lubelskiej, władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli rodu książąt Czetwertyńskich, przedsiębiorców o wielkim sercu oraz wszystkich ludzi dobrej woli – napisał dyrektor ks. Paweł Zazuniak. – Wspólnie ratujmy perełkę Południowego Podlasia – zespół dworski-parkowy w Milanowie, bo to ważne w historii Polski miejsce, znane z patriotycznej, społecznej i kulturalnej działalności książąt Czetwertyńskich. Warto, by dwór z początku XIX wieku, rozbudowany w latach 70. XIX wieku, według projektu znakomitego architekta Franciszka Marii Lanciego, wraz z obiektami dworskimi i dość dobrze zachowanym parkiem w stylu angielskim (w rejestrze zabytków od 1985 roku) odzyskał formę i blask.

 


Wszyscy zainteresowani, zaangażowani, osoby, które mogą pomóc, proszone są o kontakt: Caritas Diecezji Siedleckiej, 08-110 Siedlce ul. Budowlana 1, KRS 0000223111, tel. 25 640 71 30, e-mail: sekretariat@caritassiedlce.pl.

Osoba do kontaktu: dr Bożena Stępnik-Świątek, tel. 506 047 550, e-mail: bswiatek@caritassiedlce.pl.

Numer konta do wpłat darowizn: 08 9194 0007 0027 9318 2000 0300, z dopiskiem Milanów.

 

zdjęcia Natalia Szepeta i Siedlce.caritas.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy