W Białej Podlaskiej rusza akcja bezpłatnych badań wątroby
4 i 5 marca do Białej Podlaskiej przyjadą mobilne gabinety. Nieinwazyjne badanie, które będzie w nich przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan, ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Akcja jest kolejnym etapem kampanii „Prowadź się zdrowo”, skierowanej przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia, narażonych na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
W Polskę ruszyły busy – mobilne gabinety. Na dwa dni zatrzymają się w Białej Podlaskiej: 4 marca obok Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy al. Jana Pawła II 15 (przy stacji Lotos) oraz 4 i 5 marca na placu Wolności. Bezpłatne badania wątroby będą wykonywane od godziny 8 do godziny 16. Osoby zainteresowane będą mogły się na nie zapisać poprzez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8-16) pod numerem tel. 799 364 368 lub w miejscu postoju mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.
Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo trwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby prowadzącej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. Należy pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie można jeść obfitych posiłków, ponieważ wówczas wynik będzie niewiarygodny.
Akcja objęta została honorowym patronatem prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka.
Niemal co drugi ankietowany Polak nigdy nie badał wątroby
Impulsem do zorganizowania wielkiego, ogólnopolskiego przeglądu wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby” [1], z którego wynika że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG – jedynie 22%.
– Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wciąż jest mało znana w Polsce, mimo że może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona może przejść w kolejne stadia, prowadząc na przykład do marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego – mówi dr n. med. Jan Gietka, lekarz hepatolog, konsultujący w zakresie hepatologii w Warszawie.
– Nie boli, i jeśli już daje jakieś objawy, to są one nieswoiste, typowe również dla innych chorób. Właśnie dlatego w dorosłym życiu, a szczególnie po 40. roku życia, mężczyźni powinni regularnie chodzić na badania profilaktyczne wątroby. Teraz – w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” – zapisując się na badanie w mobilnym gabinecie, możemy sprawdzić, w jakim stanie jest nasza wątroba – podsumowuje ekspert w dziedzinie leczenia chorób wątroby.
Prowadź się zdrowo – dosłownie!
W kampanię „Prowadź się zdrowo” zaangażowali się utytułowani kierowcy rajdowi Mikołaj Marczyk oraz Kuba Przygoński. Zachęcają do badań i dbania o siebie przez cały rok – bez wyjątków.
– Każdy kierowca rajdowy ma dwa priorytety: chce mieć działające bez zarzutu auto oraz doskonałą formę psychofizyczną, niezależnie od pory roku. Żeby osiągnąć te dwa cele, niezbędne są skrupulatność, dobre planowanie, motywacja i chęci do działań, nawet jeśli coś idzie nie po naszej myśli. W przypadku dbania o formę, kluczowe znaczenie mają zrównoważona dieta oraz regularne badania profilaktyczne. Nie musisz być jednak kierowcą rajdowym, żeby o siebie dbać, po prostu „prowadź się zdrowo” i pamiętaj o tych prostych zasadach – mówi Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.
Osią trwającej od listopada kampanii „Prowadź się zdrowo” jest platforma edukacyjna. Na stronie https://www.sanofi.pl/pl/Prowadz-sie-zdrowo można znaleźć porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę.
Zapisz się na badanie już dziś!
Gdzie i kiedy? 4 marca obok Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy al. Jana Pawła II 15 (przy stacji Lotos) oraz 4 i 5 marca na placu Wolności w Białej Podlaskiej; w godzinach 8-16.
W jaki sposób? Dzwoniąc na infolinię, pod numer 799 364 368, lub w miejscu postoju busa – mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.
[1] Raport z 3. fali badania metodą CAPI realizowanego przez Ipsos Sp. z o. o: „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”. Realizacja 7-11.04.2022 r. Dane w posiadaniu firmy.
Komentarze
Brak komentarzy