Uwaga ślisko! Jeden samochód potrącił pieszą, drugi zderzył się z innym autem
W sobotnie popołudnie na ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej pijany 48-letni kierowca volkswagena najechał na przechodzącą przez przejście dla pieszych 60-latkę. W niedzielę natomiast doszło do zderzenia aut w Komarnie-Kolonii. Tam na szczęście skończyło się jedynie na uszkodzeniu pojazdów.
Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę 20 stycznia przed godziną 19 na ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący osobowym volkswagenem 48-letni mężczyzna nie zachował wymaganej ostrożności i najechał na pieszą. 60-letnia kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
– W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że siedzący za kierownicą osobówki mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Od 60-latki została pobrana krew na zawartość alkoholu. Ustalamy okoliczności tego zdarzenia – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.
Natomiast w niedzielę 21 stycznia po godzinie 17 w miejscowości Komarno-Kolonia w gminie Konstantynów kierujący renaultem 37-latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na zaśnieżonej i oblodzonej jezdni. Zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie zderzył się z osobową skodą. Do szpitala trafili kierowcy obu aut. Na szczęście ich obrażenia nie okazał się groźne, a całe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja.
– Każdy kierowca, który dojeżdża do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Powinien zwolnić i obserwować otoczenie tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu – przypomina rzeczniczka policji.
Pamiętajmy, również że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię:
– bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
– spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
– korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Policja zachęca również do korzystania z elementów odblaskowych także podczas poruszania się w obszarze zabudowanym (poza obszarem zabudowanym jest to obowiązkowe). Sprawiają one, że kierowca widzi pieszego z odległości ponad 100 metrów! Odblaski bez wątpienia ratują życie.
Komentarze
Brak komentarzy