Uroda przełomu Bugu na poplenerowej wystawie zdjęć

Uroda przełomu Bugu na poplenerowej wystawie zdjęć
fot. Istvan Grabowski

Jest chyba coś magicznego w krajobrazie doliny nadbużańskiej, że fascynuje ona równie mocno przyrodników prowadzących licznie badania, kajakarzy organizujących spływy, jak i fotografików.

Od 28 lat Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu podejmuje artystów obiektywu z różnych stron kraju, a także Białorusi, Ukrainy i  Francji, którzy spotykają się tu na dorocznych plenerach. Wędrując krętymi dróżkami, fotografują zapomniane pamiątki przeszłości, z drewnianymi zabudowaniami, niszczejącymi na słocie wiatrakami, urodą odnowionego zamku biskupiego, bogactwem fauny i flory.

Rezultaty ubiegłorocznych (czerwcowych) starań pokazano w piątek 10 marca w Galerii 1 Piętro Strefa Sztuki BCK przy ulicy Warszawskiej 11 na 27. wystawie poplenerowej „Podlaski przełom Bugu”. Znalazły się na niej prace kilkudziesięciu fotografików.

Obecny na wernisażu naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta Stanisław Romanowski chwalił autorów za starania i umiejętność odkrywania nowych, fascynujących miejsc. – Prezentowane dziś prace w nowy sposób przybliżają zwiedzającym miejsca, które na co dzień znamy i cenimy – mówił Romanowski. – Dzięki fotografikom, decydującym się na przyjazd w okolice Serpelic, Gnojna, Drohiczyna czy Siemiatycz, krajobraz i mieszkający w nim ludzie są przedstawiani na nowo, a nawet odkrywani. Cenimy dolinę Bugu za to, że nie wdarł się do niej przemysł, i krajobraz pozostał w niemal niezmiennym stanie, choć nie widzę już na fotografiach drewnianych chat ze strzechą, obecnych jeszcze dziesięć lat temu. Wypada się cieszyć z faktu, że autorom wędrującym podlaskimi szlakami udało się uchwycić specyficzny nastrój i klimat nadbużańskich okolic. Choć od kilkudziesięciu lat Bug stanowi rzekę graniczną, to w moim przekonaniu bardziej on łączy niż dzieli ludzi, religie i kulturę po obu swoich stronach.

Plenery fotograficzne odbywają się niezmiennie od 1996 roku. Ich współorganizatorami są: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Fotoklub Rzeczpospolitej – Stowarzyszenie Twórców. Organizatorom i uczestnikom przyświeca wspólny cel promowania atrakcyjnych turystycznie i bogatych w zabytki ziem nadbużańskich. Przy okazji plenery stanowią okazję wymiany doświadczeń twórczych i warsztatowych fotografików.

W dniach 6-11 czerwca ubiegłego roku w gościnnych Serpelicach na 27. Międzynarodowym Plenerze Fotograficznym ,,Podlaski Przełom Bugu” stawiło się 36 artystów obiektywu z: Białej Podlaskiej i Siedlec, a także Białegostoku, Lublina, Chełma, Końskich, Mieciejowic, Olsztyna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli, Terespola, Warszawy, Zamościa, Łucka (Ukraina) i Bagneaux (Francja). Każdy z autorów mógł uwieczniać w obiektywie wszystko, co mu w duszy grało.

Dzięki temu powstało wiele interesujących fotogramów, prezentujących walory krajobrazowe, jak i tutejszych, żyjących zgodnie z naturą ludzi. Ciekawa to wystawa, którą podziwiać można w Bialskim Centrum Kultury. Warto wybrać się tam i choćby na chwilę zadumać nad specyfiką przedstawianych miejsc.

Istvan Grabowski

zdjęcia Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy