Uroczystości ku czci św. Onufrego nad Bugiem

Uroczystości ku czci św. Onufrego nad Bugiem

GMINA SŁAWATYCZE W miniony weekend do Jabłecznej nad Bugiem przybywały tłumy wiernych. Od piątku 24 czerwca do soboty 25 czerwca w prawosławnym monasterze św. Onufrego trwały uroczystości związane z obchodami święta patrona klasztornej wspólnoty.

25 czerwca to dzień, w którym Cerkiew prawosławna wspomina patrona monasteru w Jabłecznej nad Bugiem – świętego Onufrego Wielkiego. Jabłeczyński monaster jest najstarszym, nieustannie działającym ośrodkiem monastycznym w Polsce. Przez przeszło 500 lat stoi na straży prawosławnej wiary i tradycji przodków. Według przekazów, o jego założeniu przesądziło cudowne pojawienie się ikony św. Onufrego, który przed tym wydarzeniem ukazał się miejscowym rybakom i powiedział, że w tym miejscu będą sławić jego imię.

W miejscowej cerkwi znajduje się datowana przez historyków prawdopodobnie na XII-XIII w. ikona św. Onufrego, przed którą przybywający nad Bug wierni z Polski i zagranicy zanoszą swoje modlitwy. – Wspominamy dziś nauczyciela pustyni, ziemskiego anioła i niebiańskiego człowieka, mnicha i ascetę z odległego IV w. – św. Onufrego Wielkiego. Świętego, którego hymnografia cerkiewna nie waha się stawiać na równi nawet z prorokiem Eliaszem i Janem Chrzcicielem. Tradycja głosi, że to właśnie ascetyczny i wiele wymagający od siebie sposób życia dwóch wspomnianych mężów biblijnych, stał się dla Onufrego inspiracją do wybrania się na bezludną egipską pustynię. By tam w surowym poście i nieustannej rozmowie z żywym Bogiem, modlitwie za świat cały, doskwierającym skwarze dnia i chłodzie nocy, spędzić 60 lat. To święty, któremu każdej niedzieli Anioł Pański przynosił na pustynię kielich ze św. Eucharystią. W języku cerkiewnosłowiańskim określamy św. Onufrego „prepodobnym”, tym, który całym swoim życiem upodobnił się do Boga. Opiewamy go również „bogonosnym” a zatem noszącym w sobie Boga. Całe jego życie okazało się jedną wielką skarbnicą i naczyniem Bożej mądrości – mówił podczas świętej liturgii ks. Adam Magruk z parafii Hagia Sophia w Warszawie.

Zwrócił uwagę na to, że jabłeczyńska świątynia odgrywa dla lokalnej Cerkwi niepodważalnie ogromną rolę. Była też świadkiem wielu przełomowych oraz dramatycznych wydarzeń. (…)

Więcej na ten temat w papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: eprasa.pl

Galerię zdjęć z uroczystości ku czci św. Onufrego można obejrzeć TUTAJ>>>>

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy